Piektdiena, 28. Janvāris, 2022
Spodris, Kārlis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Franča Trasuna piemineklis Rēzeknē

Reizes skatīts: 13266
Franča Trasuna piemineklis Rēzeknē
Franča Trasuna piemineklis Rēzeknē
Karte

Apraksts


Franča Trasuna piemineklis Rēzeknē

2009. gada maijā Rēzeknē tika atklāts piemineklis Latgales Atmodas celmlauzim, sabiedriskajam darbiniekam, rakstniekam un publicistam, garīdzniekam, valstsvīram Francim Trasunam (1864 – 1926).
56). Pieminekļa atrašanās vieta tika izvēlēta jau 2002. gadā, kad tika piedāvāti un izskatīti 16 dažādi varianti. Taču atskatoties uz vēsturi tika pieņemt izšķirošais lēmums. 1917. gadā toreizējā Rēzeknes tirdzniecības skolas ēkā notika Latgales kongress, kurā tika lemts par Latgales novada vienotību ar pārējām latviešu zemēm. Francis Trasuns bija šī kongresa iniciators un organizators. 2009. gadā Francim Trasunam apritēja 145 gadu jubileja.
Pieminekļa ideja ir Latvijas vienotība, kura atspoguļota koka stādos - ābelēs. Pieminekļa tēlnieks Aigars Bikše un arhitekte Ilze Liepiņa, izlēma attēlot F. Trasūnu ar koka stādu rokās, kurš atspoguļo Latgali. Taču pārējā Latvija (Vidzeme, Kurzeme, Zemgale) – kā trīs jau augošās ābelītes izvietotas pie pieminekļa. Tumšajā diennakts laikā piemineklis tiek apgaismots ar vairākiem gaismekļiem un pievērš jebkura garām braucēja un gājēja uzmanību.
Taču turpinot tematu var piebilsts, ka rakstnieka dzimtajā pagastā izveidots muzejs „Kolnsāta”, kurā apskatāmas viņam veltītas ekspozīcijas. Muzeja teritorijā atrodas dažādas saimniecības ēkas - klētiņa, pirts, krucifikss (autors Antons Rancāns), aka. Klētiņā apskatāma seno sadzīves priekšmetu kolekcija. Muzejā 2009. gadā atklāta jauna izstāde par tā tapšanu pēdējo divdesmit gadu garumā. Iepriekš piesakoties iespējama ekskursija ar gidu. Muzeja darba laiks no 8.00 līdz 16.00, sestdien un svētdien pēc vienošanās. � eit notiek arī vairāki kultūras pasākumi. Adrese: Rēzeknes novads, Sakstagala pagasts, Kolnasāta.

Kontaktinformācija

  • Novads: Rēzekne (bij.Rēzeknes rajons)
  • Adrese: 
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!