Pirmdiena, 17. Jūnijs, 2024
Artis, Artūrs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Nikodema Rancāna piemineklis

Reizes skatīts: 13083
Nikodema Rancāna piemineklis
Nikodema Rancāna piemineklis
Karte

Apraksts


Rēzeknē pie Rēzeknes augstskolas Humanitāro un juridisko zinātņu fakultātes ēkas (Atbrīvošanas aleja 115) atrodas piemineklis pazīstamajam Latgaļu rakstniekam un tautas audzinātājam Nikodemam Rancānam.
Pieminekļa skulptore Inese Evalde (1957-2007) ir izveidojusi pieminekļi ļoti vienkāršu un patiesu, attēlojot Nikodemu Rancānu ar Bībeli rokās un rožukroni. Pamatakmens šim piemineklim tika likt jau 1994. gadā, taču atklāts tas tika tikai 2002. gadā pēc Rēzeknē notikušās Otrās Pasaules latgaliešu konferences.
Nikodems Rancāns dzima Ludzas apriņķī, Zaļmuižas pagastā (tagad Nautrēnu) rentnieka Vincenta Rancāna ģimenē 1870. gada 13. septembrī. Rancāna darbība Rēzeknē bija ļoti plaša. � eit viņš ir sarakstījis un izdevis lielāko daļu no savām grāmatām: „Augļu dārzs”, „Sakņu dārzs”, „Dzeršana – latviešu nelaime” un citas. Kopumā ir sarakstījis pāri 40 grāmatām, no kurām izdota ir tikai puse.
Nikodems Rancāns savā darbībā bija ļoti vispusīgs. Tautas audzinātāja dvēsele aicināja viņu būt klāt visiem pasākumiem. Starp lielākajiem Rancāna darbiem ir jāmin skolu dibināšana. 1907. gadā nodibināja Rēzeknes draudzes skolu (krievu), taču Rancāns gribēja atvērt latviskāku pamatskolu, kas viņam arī izdevās. Sākot ar 1907./8. mācību gadu, pie Rēzeknes baznīcas tika atvērta draudzes skola mazajiem bērniem.
Rancāns izveidoja pirmo avīzi Latgalē „Sākla”, kas sāka iziet 1906. gadā. Rancāna mūžs pagāja mācot tautai lasīšanu un vispusīgi dodot to, kas nepieciešams tautas kultūras līmeņa celšanai.
1927.gadā N.Rancāns tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

Foto M.Justs

Kontaktinformācija

  • Novads: Rēzekne (bij.Rēzeknes rajons)
  • Adrese: 
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!