Sestdiena, 22. Jūnijs, 2024
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs

Reizes skatīts: 10202
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Turaidas muižas saimnieciskās apbūves centrs
Karte

Apraksts


Turaidas muižas administratīvais centrs 16.gadsimtā izvietojās viduslaiku pils pagalmā, bet saimnieciskā daļa atstatu – ceļu, tīrumu, ganību un dīķu tuvumā. Līdz mūsu dienām saimnieciskās apbūves centrā ir saglabājusies 21 ēka un vairākās no tām ir apskatāmas ekspozīcijas un izstādes par muižas pārvaldi, amatniekiem un sadzīves tradīcijām 18. - 20.gadsimtā. Muzejs turpina muižas vēstures izpēti un plāno arī turpmāk izveidot jaunas ekspozīcijas arī citās saimnieciskā centra ēkās.
Apmeklētājiem tiek piedāvātas ekspozīcijas sekojošās ēkās:
Turaidas muižas ratnīca. Ēka renovēta 2002. gadā un tajā izvietota ekspozīcija par muižā izmantotajiem braucamrīkiem un zirgu aizjūga piederumiem. Apskatāmi arī ormaņu rati, kurus vietējie zemnieki izmantoja tūristu pārvadāšanai.
Smēde. Ēkā apskatāmas ekspozīcijas par muižas vēsturi, amatniekiem un tajā strādā kalējs, kurš interesentiem pastāsta par savu amatu, kā arī ļauj pašiem izmēģināt praksē kalēja darba rīkus. Ekspozīcijā par vilnas apstrādi, aušanu un adīšanu apmeklētāji var izmēģināt aušanu stellēs.
Pirts. Renovētajā guļbaļķu ēkā iekārtota ekspozīcija par latviskās pirts tradīcijām. Īpašu gaisotni telpās rada žāvēties izkārtās ārstniecisko augu tējas, kuras muzeja pasākumos ir iespējams arī nobaudīt. Iepazīstoties ar ekspozīciju, iespējams uzzināt, kādēļ mūsu senči pirti turēja augstā cieņā.
Zivju pagrabs. Savdabīgajā, it kā zemē iegrimušajā ēkā, 1912.gadā tika ierīkots zivju pagrabs – vairāki baseini ar cauri tekošu ūdeni no blakus esošā dīķa, kuros ziemas periodā turēja zivis, kas bija paredzētas pārdošanai un pašu patēriņam. Muzeja apmeklētājiem tiek piedāvāts apskatīt zivju pagraba interjeru un seno zvejas rīku kolekciju, kas izvietota jumta stāvā. Turaidas muižas teritorijā 20.gadsimta sākumā bija uzsākta vērienīga dīķsaimniecības izveide. No vairāk nekā 30 senajiem dīķiem muižas centrā atjaunoti un apskatāmi 14.
Piķiera kūtiņa. Ēkā, kurā 19.gadsimta otrajā pusē turēti muižas medību suņi, izstādīta etnogrāfisko koka priekšmetu kolekcija, kuri lietoti Turaidas novadā 19. – 20.gadsimtā.
Kalte. Ēka būvēta muižas laukos novākto graudu kaltēšanai. Tajā atrodas mākslas salons un apskatāma ekspozīcija par graudu kaltes darbības principiem.
Dārznieka māja. Ēka atrodas netālu no viduslaiku pils un ir nozīmīga muižas kompleksa sastāvdaļa. Šajā mājā iekārtota ekspozīcija par senajiem Turaidas novada iedzīvotājiem – Gaujas līviem. Ekspozīcija veidota kā tēlains stāsts par līvu pasaules uztveri, tajā apskatāmas senlietas, kas iegūtas arheoloģiskajos izrakumos Turaidā un apkārtnē.
Pagrabklēts. Senajā ēkā, kas tika būvēta muižas kalpotāju ģimeņu saimnieciskajām vajadzībām, izveidots muzejrezervāta apmeklētāju centrs, kurā atrodas biļešu kases, interneta pieejas punkts un strādā speciālisti, kas informē apmeklētājus par muzeja piedāvājumiem un ekspozīcijām.
Foto no TMR

Kontaktinformācija

  • Novads: Siguldas (bij.Rīgas rajons)
  • Adrese: Turaida. Turaidas muzejrezervāts.
  • Kontaktpersona: Gunta Zaķīte

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!