Svētdiena, 2. Oktobris, 2022
Skaidris, Ilma
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Svitenes muiža

Reizes skatīts: 13741
Svitenes muiža
Svitenes muiža
Karte

Apraksts


Pašreizējais muižas izskats tapis 19.gs. Daļēji saglabājušies interjera dekoratīvā apdare, parkā apskatāma 19.gs. neogotikas muižas īpašnieka kapliča. Šobrīd pilī atrodas Svitenes pamatskola. Parkā notiek dažādi kultūras pasākumi.
Atvērts: Pēc iepriekšēja pieteikuma!

Svitenes pils vietā no sākuma esot bijis klosteris, celts 15. gs. (1451 - 1454). Tas pārbūvēts par pili 18. gs. 1736. gadā to nopērk Ernsts Bīrons, taču drīz pilij jau cits īpašnieks – tāds laiks un tāds Bīronu dzimtas liktenis. Krievijas feldmaršala grāfa Elmpta laikā no 1788. gada pils bijusi iekārtota dzīvošanai, lai gan apdzīvota tikai dažus vasaras mēnešus.

Elmpti bijuši lieli mākslas cienītāji. Viņu laikā pilī atradušās daudzas vērtīgas gleznas. Krievijas feldmaršala Johana Martina fon Elmpta dēls Filips pārbūvēja ēku par modernu pili. 1893. g. Svitenes muižu nopirka Mežotnes īpašnieks firsts Anatols Līvens, kurš to izrentēja. Jā, arī Līveniem Zemgalē piederējis ne viens vien īpašums.
Līdz Pirmajam pasaules karam muižas pils bija neapdzīvota. Bermonta kareivji atkāpjoties, daļēji pili izdedzināja. Sākot 1921/1922. mācību gadu, uz pili pārvietoja pamatskolu, kura pilī darbojas arī vēl šodien. 1938. un 1970. g. tika veikta ēkas pārbūve.

Kā jau zinām, pie Zemgales muižām tika izveidoti lieliski parki. Svitenes muižas parkā tievi koki mijas ar varenajiem. Parkā atradīsiet arī dižu jo dižu ozolu. Kā pārsteigums varētu būt Svitenes zirgkastaņa – ar cauru stumbru, bet vēl turas un papildina parka pārsteigumus. Ja atkal redzētajam pieliksim nedaudz fantāzijas, tad uzreiz sapratīsim, cik vasarās varena izskatās Svitenes ozolu rinda un kādi vareni zari plešas pār mūsu galvām.

Vēl kāds nelielās Svitenes īpatnējs un vēsturiski vērtīgs objekts – mūra tilts, kas kādreiz bijis muižas kompleksa sastāvdaļa, bet tagad atrodas blakus jaunajam ceļam. Tilts ir interesants inženiertehnikas piemineklis.

Kontaktinformācija

  • Novads: Rundāles (bij.Bauskas rajons)
  • Adrese: Svitene, Rundāles nov.
  • Kontaktpersona: Inese Turkupole - Zilpure

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!