Tukuma Audēju darbnīcā Mudītes Rudaus-Rudovskas(ARHĪVS)
Reizes skatīts: 4589
Apraksts
Tukuma Audēju darbnīcā (Tidaholmas ielā 3, Tukumā) ir apskatāma Tautas lietišķās mākslas studijas "Durbe" audējas Mudītes Rudaus-Rudovskas jubilejas izstāde "Krāsu virpulī", kurā eksponēti autores pēdējo gadu laikā darinātie darbi. Izstāde ir intereses vērta tieši autores radošā veikuma dēļ, kas rada arī zināmu priekšstatu par norisēm lietišķajā mākslā Tukumā.
Izstāde pievērš uzmanību ne tikai ar savu krāsainību, bet arī tekstiltehniku daudzveidību. Tās centrālais tēls - krāsu aplis, kuru veido uz kartona austo trīsstūra lakatu kompozīcija. Katram lakatam autore izmantojusi savu spektra toni, vairākiem no tiem piemeklētas arī nianses, kas krāsu apli padara vēl bagātīgāku. Pretēji košajiem lakatiem klusinātos un piesātinātos toņos ieturētas lielās plecu šalles, kurās uzmirdz pa kurzemnieciski jestrai krāsu joslai. Īpaši plašs krāsu spektrs manāms pat tik ikdienišķā lietā kā lupatu deķi.
Autore atzīst, ka viņai vairāk patīk radošie darbi un viņa cenšas izmantot katru izdevību apgūt jaunas tehniskas. Apmeklētāju uzmanību piesaista šūpuļgulta, kura darināta izmantojot vienkārtņa, trinīša un gobelēna tehnikas. Tā dekorēta ar tamborētām un mežģīņu tehnikā darinātām aplikācijām. Mazliet fantāzijas un šūpuļgulta pārvēršas vasarīgā gleznā, kur zaļo pļavas un vietām atmirdz kāda ūdens lāma, plaukst ziedi un rāpo bizbizmārtītes.
Autores aizraušanās ir svētku karogu darināšana, jo tajos ir iespēja radoši izpausties - kombinēt dažādas tehnikas un materiālus, veidot kompozīcijas. Pavisam radīti 22 karogi. No tiem četri tapuši Tukuma kultūras nama mākslinieciskajiem kolektīviem. Autore atzīst, ka visinteresantākais, bet arī visdarbietilpīgākais un grūtākais bijis Jaunmoku pils 100 gadu jubilejas karoga darināšanas process.
Līdzās radošajiem darbiem sava vieta izstādē atvēlēta klasiskajās tradīcijās austiem audumiem, kuru vidū izceļas latviskie lina galdauti ar tā niansētajiem notonējumiem. Savukārt rudenīgi siltās krāsās darinātās mīkstās šalles ir kā radītas laikam, kas uzvēdī vēsumu.
M. Rudaus-Rudovska ir dzimusi Tukuma rajona Irlavā. Bērnību un skolas gadus pavadīju Jaunsātu pusē. Mācījusies Abavas četrgadīgā un Tumes septiņgadīgajā skolā, kā arī Tukuma J. Raiņa Strādnieku un jaunatnes vakara vidusskolā. Strādājusi Tukuma Spirta rūpnīcā, šūšanas fabrikā "Rīgas apģērbs" un Tukuma pilsētas 5. bērnu dārzā. Pēdējos 25 gadus viņa ir Tukuma muzejā, kur arī apguvusi tradicionālās aušanas prasmes Tautas daiļamata meistares Dzidras Ercas vadībā.
Strādājos Audēju darbnīcā un mācot aušanas pamatus skolēniem, M. Rudaus-Rudovska ieinteresējusies par modernajām tekstiltehnikām. Izstādē skatāmas gan pusnītīs darinātas ažūrās šalles, gan avolona tehnikā darinātas šalles. Autore darinājusi arī apmetņus un pledus un galdautus. Sava vieta izstādē arī šūtajiem darbiem. No pašaustiem vai rūpnieciski darinātiem lina audumiem tapuši mazi maciņi un somiņas fotopiederumu un mobilo telefonu glabāšanai. Autore apguvusi arī auduma apdrukas tehnikas.
Audējas darbi bijuši izstādīti dažādās Tukuma muzeja izstāžu zālēs. Piedalījusies arī dažāda mēroga lietišķās mākslas kopizstādēs Bulduros, Jaunpilī un Rīgā, kā arī Tukuma sadraudzības pilsētā Šēselē un Vācijā. 2010. gadā saņēmusi Nemateriālās kultūras mantojuma aģentūras atzinības rakstu "Par ilggadēju ieguldījumu Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un tālāknodošanā".
Izstāde skatāma Tukuma Audēju darbnīcā (Tidaholmas ielā 3, Tukumā) līdz 28. novembrim.
Audēju darbnīcas darba laiks:
O.-S 10.00-17.00
Biļešu cenas:
Pirmsskolas vecuma bērniem Ls 0.00
Skolēniem, studentiem Ls 0.20
Pensionāriem, invalīdiem Ls 0.40
Pieaugušajiem Ls 0.60
Kontaktinformācija
- Novads: Tukuma (bij.Tukuma rajons)
- Adrese:
- Kontaktpersona: Kristīne Ozola
- Mājas lapa: -
- Tel.: 63182392
- E-pasts: