Svētdiena, 25. Oktobris, 2020
Beāte, Beatrise
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

14. jūnijā skanēs Jura Kulakova kantāte(ARHĪVS)

Reizes skatīts: 3226
14. jūnijā skanēs Jura Kulakova kantāte(ARHĪVS)
14. jūnijā skanēs Jura Kulakova kantāte(ARHĪVS)

Apraksts


14. jūnijā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, kā veltījums 1941. gada 14. jūnijā uz Sibīriju izvestajiem, Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā skanēs Jura Kulakova un Pētera Aigara dramatiskā kantāte „Sarkanais vilciens”. To atskaņos solisti Ieva Akurātere un Ivars Cinkuss kopā ar Rīgas Doma kora skolas meiteņu kori, sieviešu koriem „Dzintars” (Rīga) un „Rasa” (Ogre), rokgrupu „Pērkons” un kamerorķestri. Koncerta režisors Uģis Brikmanis.

Kantātes pirmās redakcijas pirmatskaņojums notika 2005. gadā. Komponēt latviešu rekviēmu deportāciju upuriem komponistu Juri Kulakovu rosināja trimdas latviešu dzejnieka Pētera Aigara dēls Pēteris Tērmanis. Pēteris Aigars, kristītajā vārdā Herberts Tērmanis, pirms kara bija viens no redzamākajiem dzejniekiem Latvijā, laikraksta „Jaunākās Ziņas” literārais redaktors. Viņš ir desmit dzejas grāmatu, astoņu stāstu un romānu, bērnu grāmatu, Latvijas un trimdas periodikā publicētu rakstu autors. Imants Auziņš grāmatas „Sarkanais vilciens” pēcvārdā raksta: „Poēma "Sarkanais vilciens" (1941- 1947) ir "latviešu rekviēms" deportāciju upuriem. Tā ir gadsimta, laikmeta antitēze Raiņa poēmai "Ave sol". Pētera Aigara veikums pieder pie nozīmīgākajiem latviešu dzejas sasniegumiem divdesmitajā gadsimtā.”

Komponists Juris Kulakovs pirms kantātes „Sarkanais vilciens” pirmatskaņojuma stāstīja: „Bija grūti atrast atslēgu tam visam. Tāpēc, ka tēma ir ārkārtīgi skarba un sāpīga, viena no vistraģiskākajām lappusēm latviešu tautas vēsturē. Un arī poēma rakstīta vienādā pantmērā, dialogu praktiski nav, tikai kādi divi monologi, un viss tādā stāstošā formā. Vajadzēja atrast veidu, kā to šausmu stāstu izstāstīt. Savā ziņā tas ir rekviēms deportāciju upuriem, un kaut kādā ziņā šis darbs sasaucas ar Lūcijas Garūtas „Dievs, Tava zeme deg!””

Diriģente, iestudējuma mākslinieciskā vadītāja Aira Birziņa piebilst: „Juris Kulakovs ar „Sarkano vilcienu” ir trāpījis ārkārtīgi dziļi cilvēku sirdīs, viņam ir izdevies uzrakstīt darbu ar „kailiem nerviem” un asiņu garšu. Katrai tautai un valstij ir jāatceras savas vēsturiskās krustceles, ar pašcieņu un sirds gudrību veidojot nākotni. Man un koru dziedātājām šis skaņdarbs atstājis vislielāko emocionālo pārdzīvojumu pēc atskaņojumiem 2006. un 2007. gadā. Caur manas vecmāmiņas ģimenes izklīšanu pasaulē pēc Otrā pasaules kara un traģēdiju 1949. gadā es šo kantāti uztveru absolūti personīgi. Caur dziļām un patiesām emocijām šajā mūzikā man ir iespēja pasauli padarīt labāku, atgādinot jauniem cilvēkiem Doma skolā, koros, klausītājos par to, ka mūsu katra pienākums ir novērtēt dzīvi un dzīvību, Latvijas brīvību un demokrātiju, ikviena cilvēka kā personības nozīmi cilvēcības un labākas pasaules radīšanā.”

Jura Kulakova kantātes „Sarkanais vilciens” atskaņojums notiks Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā 14. jūnijā plkst. 19.00. Bezmaksas ielūgumus var saņemt „Biļešu Paradīzes” kasēs.
Koncerta tiešraide skanēs Latvijas Radio 3 Klasika.
Koncertu organizē Rīgas Doma kora skola, pateicoties par atbalstu Rīgas Domei, „Latvijas dzelzceļam”, kompānijai „BT1”, SIA „RJK”, „Zaķumuižas ūdens”, „Ziedu balss”, tipogrāfijai „Adverts” un „Biļešu paradīzei”.

Informāciju sagatavoja
Liene Jakovļeva
Projekta sabiedrisko attiecību konsultante

Kontaktinformācija

  • Novads: Rīga (bij.Rīgas rajons)
  • Adrese: Dzelzceķa muzejs
  • Kontaktpersona: Liene Jakovļeva
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 67270424
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!