Svētdiena, 14. Aprīlis, 2024
Strauja, Gudrīte
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Simjūda tirgus Valmierā(ARHĪVS)

Reizes skatīts: 7036
Simjūda tirgus Valmierā(ARHĪVS)
Simjūda tirgus Valmierā(ARHĪVS)

Apraksts


23.septembrī astronomiski iestājas rudens. Saule nonākusi debesu pusloka vidū- diena un nakts ir vienāda garuma. Mūsu senču darba ritmā , līdz 29.septembrim-Miķeļdienai, visi svarīgie lauku darbi bija jāapdara, lai zeme varētu doties ziemas atpūtā. Kad klētis , apcirkņi un pagrabi bija piepildīti, ļaudis svinēja svētkus un rīkoja bagātus tirgus. Valmieras muzejs kopš 1996.gada atjaunojis rudens tirgus tradīciju- vēsturisko Simjūda gadatirgu. Viduslaikos tas bija viens no vecākajiem tirgiem Vidzemē, pēdējais tirgus pirms ziemas iestāšanās, kurā ļaudis varēja nopirkt mājsaimniecībā nepieciešamās lietas un izklaidēties ar dziesmām, dančiem, jautriem jokiem.

Šogad tirgus notiks 8.oktobrī no 9.00 līdz 15.00, Valmieras senpilsētā- Rīgas ielas posmā no Katrīnas ielas līdz Ziloņu ielai, Rātslaukumā un Livonijas ordeņa pils teritorijā. Kā ik gadus bagātīgi tiks piedāvāti cienasti mūsu galdam- pašcepta maize, pīrāgi, cepumi, lauku kūpinājumi un zivis. Tik liela sieru dažādība ir tikai Simjūda gadatirgū. Netrūks saldumi un našķi, krāšņas piparkūkas, svaigi un žāvēti augļi. Kā pasakainajās baltā kaķīša dzirnavās mals riekstu un mandeļu gaņģi. Saldi smaržos medus un vaska sveces. Jau daudzus gadus valmierieši iecienījuši aromātiskās garšvielas no Bauskas un sēkliņu maisījumus no Valmieras pierobežas. Lai to visu vieglāk galdā celt, arī šogad Simjūda gadatirgū bagātīgi pārstāvēta keramiķu saime- te varēs iegādāties darinājumus gan no cepļa Vaidavā, gan citu Vidzemes, Zemgales keramiķu darbus. Bagāto Latgales keramiku pārstāvēs meistars Antons Ušpelis.

Gadatirgū varēsiet silti apģērbt galvas, rokas un kājas. Siltus izstrādājumus tirgū piedāvās no filca, aitu, trušu un pat no suņu vilnas. Individuālie amatnieki un lietišķās mākslas studijas bagātīgi piedāvās džemperus, šalles, pančo, segas, pledus, kas ne tikai silda, bet ir īsti mākslas darbi. Ikdienā un svētkos valkājamas rotas piedāvās rotu darinātāji un sudrabkaļi.

Simjūda gadatirgus plašajā piedāvājumā būs arī visdažādākie koka un pinumu izstrādājumu- sākot no koka karotēm un lāpstiņām, līdz mucām un kubuliem. Augļi, stādi, košumkrūmi, dabas produkcija, grāmatas, noderīgas lietas mājai un dārzam, un vēl un vēl…

Simjūda gadatirgus nav iedomājas bez dziesmām, dančiem un jautrām izdarībām. Tirdziņā darbosies divi laukumi. Rātslaukumā no 10.00 līdz 14.00 skanēs jautras dziesmas un ziņģes, visu tirgus laiku darbosies Valmieras novada fonds un citas atrakcijas. Savukārt pilsdrupās, pretī muzeja Izstāžu zālei, lielos un mazos valmieriešus viesos gaidīs traktieris-picērija, kas vienā no pilsdrupu teritorijā esošajās ēkās vēl tikai top. Viņu pagalmā kūpēs siltās tējas katls, katlos burbuļos latviskais grūbu grūdenis un itāļu polenta- dzeltena kukurūzas miltu putra. Te uzkožot ūdenskliņģerus un citus gardos našķus varēs dziedāt kopā ar „Abulmalas burlakiem” un uzgriezt kādu danci. Gan bērniem, gan pieaugušiem atvērta būs mālu darbnīca.

8. oktobrī amatnieki, mājražotāji un tirgotāji no visas Latvijas, arī Lietuvas un Igaunijas svinēs savus „ražas svētkus”.

Esat laipni gaidīti rudens svētkos!

Muzeja direktore Iveta Blūma

Kontaktinformācija

  • Novads: Valmiera (bij.Valmieras rajons)
  • Adrese: Valmiera
  • Kontaktpersona: Arta Slesere
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 64207440
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!