Svētdiena, 29. Janvāris, 2023
Valērijs, Aivars
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Izstāde „Biljards un citas spēles” Rundāles pilī(ARHĪVS)

Reizes skatīts: 4644
Izstāde „Biljards un citas spēles” Rundāles pilī(ARHĪVS)
Izstāde „Biljards un citas spēles” Rundāles pilī(ARHĪVS)

Apraksts


2011. gada 24. maijā, sakarā ar Biljarda zāles atvēršanu, atklātā izstāde „Biljards un citas spēles” rāda populārākās sabiedrības spēles no vissenākiem laikiem līdz 20.gadsimta sākumam. Izstādes tēma ir parādīt tikai dažas no sabiedrības spēlēm – galda spēles. Galda spēles var iedalīt prāta un laimes spēlēs. Pirmās ir saistītas ar cilvēka spējām iegaumēt un spēt prognozēt spēles virzību.

Tāda ir bijusi dzirnavu spēle, šaha spēle un dambrete, daļēji to var attiecināt arī uz dažām kāršu spēlēm. Laimes spēles atkarīgas tikai no veiksmes un gadījuma. Tā varēja būt vienkārša veiksmes pārbaude vai arī azarta spēle uz augstām naudas likmēm, kas varēja nest līdzi vislielāko nelaimi. Tāpēc spēļu aizliegumi ir minēti gan Senās Romas laikā, gan viduslaikos, gan jaunākajos laikos. Laimes spēles ir saistītas ar gadījumu kauliņu mešanā, kāršu dalīšanā, skaitļu izvilkšanā vai laimes rata griešanā.

Biljarda zālē atrodas ozolkoka biljarda galds, kas ir veidots atbilstoši paraugiem no Andrē Žaka Rubo (André Jacques Roubo) grāmatas L'Art du Menuisier, ko izdevusi Francijas zinātņu akadēmija (Académie des Sciences) starp 1769 un 1774 gadiem.

Pēc šajā grāmatā esošā parauga arī izgatavots Luija XVI biljarda galds, kas atrodas Versaļas pilī. Līdz šim ražotājs, firma Chevillotte, norādīja, ka Luija XVI biljarda galds ir lielākais mūsdienās izgatavotais galds. Rundāles pilī esošo biljarda galdu izgatavoja SIA „Intarsija”, pēc kuras aprēķiniem, šis biljarda galds ir par 23 cm2 lielāks, nekā Versaļā, tātad – lielākais biljarda galds Eiropā.

Izstādē ar eksponātiem piedalās Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs, Jūrmalas pilsētas muzejs Bauskas pils muzejs, Rundāles pils muzejs, LU Akadēmiskā bibliotēka, Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Nenokavē! Izstādi iespējams apskatīt tikai līdz 31. oktobrim.


Kontaktinformācija

  • Novads: Rundāles (bij.Bauskas rajons)
  • Adrese: Rundāles pils
  • Kontaktpersona: Ruta Biļeviča
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 63963980
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!