Pirmdiena, 4. Marts, 2024
Alise, Auce
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Balvu novada muzejā skatāmas Ziemeļlatgales mākslinieku darbu izstādes(ARHĪVS)

Reizes skatīts: 4077
Balvu novada muzejā skatāmas Ziemeļlatgales mākslinieku darbu izstādes(ARHĪVS)
Balvu novada muzejā skatāmas Ziemeļlatgales mākslinieku darbu izstādes(ARHĪVS)
Balvu novada muzejā skatāmas Ziemeļlatgales mākslinieku darbu izstādes(ARHĪVS)

Apraksts


No 20.aprīļa Balvu Novada muzejā skatāma novadnieces Edītes Madernieces izstāde „Skaļā daba” - lielformātu aktu gleznojumi.

Pēc mākslinieces domām tieši cilvēka ķermeņa valoda runā skaidrāk par visām valodām. Visās izstādes gleznās noteicošā ir pelēcīgo toņu gamma, kura ļauj vairāk uzmanību pievērst kompozīcijai, formai un gaismēnu spēlei, nevis krāsai.

Māksliniece dzimusi Balvos, bet viņas dzīves gaitas pārsvarā saistās ar Bērzpili. Edīte dzīvo lauku mājā, no kuras paveras brīnišķīga dabas ainava. Vietu, kur māksliniece dzīvo varētu raksturot kā „meža šūpuli”. Tajā Edīte izauklē savus mākslas darbus. Māksliniece ir mācījusies gleznošanu Rēzeknes Mākslas koledžā, Latvijas Mākslas akadēmijā un ieguvusi maģistra grādu Kristapa Zariņa meistardarbnīcās. Kopš 1996.gada piedalās dažādās izstādēs Rīgā, Jūrmalā, Valmierā, Rēzeknē, Baltinavā, Bērzpilī un citās Latvijas pilsētās.

10.maijā plkst.15:00 tikšanās ar mākslinieci Mākslas dienu pasākumu ietvaros.
Arī Jolantas un Valda Dundenieku Ziemeļlatgales keramikas izstāde Balvu Novada muzejā skatāma jau no 20.aprīļa.

Ziemeļlatgales keramika ir mūsu tautas podniecības ziemeļu zars ar dziļāku sakņojumu Viļakas tuvumā, Kazukalna un Tereškovas sādžās, kā arī Baltinavas, Kupravas un Tilžas apkaimē. Dekoratīvā ievirze, kas sākot ar mūsu gadsimtu dziļi skāra silajāniešu un vēlāk arī Ludzas poddaru darbus, Ziemeļlatgales reģionam pagāja secen un te varēja sastapties ar estētisko vērtību ziņā visai nozīmīgu etnogrāfiskās podniecības slāni, kurā labi saskatāmas senkeramikas atbalsis – īpaši rotājumā.

Taču izpratnes trūkums par tautas mākslas pamatvērtībām, vienaldzība pret tautas keramiku, radīja apstākļus, ka šis centrs, kas atradās Balvu rajonā, sāka pieklust un sešdesmitajos gados iznīka pavisam. Bija jāpaiet vairāk nekā 20 gadiem, lai atkal Balvu rajonā, šoreiz Bērzpilī būtu ceplis un savs keramiķis.

Jolanta Dundeniece (toreiz vēl Taube) 1986. gadā beigusi Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolu un tūlīt pat ar atzītiem Latgales meistariem tika aicināta piedalīties izstādēs. 1991.gadā Jolantai tika piešķirts Tautas daiļamata meistara nosaukums un viņu uzaicināja Rīgā veidot savu personālizstādi.

Jolanta strādā Bērzpils vidusskolā un atrod laiku, lai apsēstos pie virpas. Viņas darbi ir muzejos un privātās kolekcijās Latvijā, Amerikā, Austrālijā, Vācijā. Arī Jolantas vīrs Valdis no sākotnējā palīga 1995.gadā kļuva par Tautas daiļamata meistaru. Šogad aprit 25 gadi kopš viņi strādā kopā. Šajā laikā abu meistaru darbi bijuši izstādēs Igaunijā(Narvā), Lietuvā (Panevēžā), Maskavā, Vācijā, Polijā un, protams,daudzviet Latvijā.

Vienīgie keramiķi Balvu novadā – Jolanta un Valdis Dundenieki neiet modernās keramikas ceļu, bet saglabā autentisko Latgales keramikas noslēpumu. Viņu skaistajos traukos atpazīstama tautas mākslas rūpīga analīze, tehnoloģijas izvēle atbilstoši keramiķu pielietotajam trauku formu dekoram.

Keramikas ārējo formu apdari raksturo virpojuma neatkārtojamais, izjustais rokas modulējuma svaigums. Jolantas un Valda kolekcijā neatradīsiet vienādus darbus. Ar katru no tiem saistās savs sižets un individualitāte.

Kontaktinformācija

  • Novads: Balvu (bij.Balvu rajons)
  • Adrese: 
  • Kontaktpersona: Astra Ločmele-Ambarova
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 64521430
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!