Trešdiena, 29. Maijs, 2024
Raivis, Raivo, Maksis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Imants Lancmanis Bauskas pils muzejam dāvina gleznu(ARHĪVS)

Reizes skatīts: 3954
Imants Lancmanis Bauskas pils muzejam dāvina gleznu(ARHĪVS)
Imants Lancmanis Bauskas pils muzejam dāvina gleznu(ARHĪVS)

Apraksts


Kurzemes zemgales hercogistes 450. jubilejas gadā
Imants Lancmanis Bauskas pils muzejam dāvina gleznu - hercoga Frīdriha portretu

Starptautiskajā muzeju dienā, 2012. gada 18. maijā plkst. 17.00 Bauskas pils ceremoniju zālē gleznotājs, mākslas vēsturnieks un Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis Bauskas pils muzejam dāvinās savu gleznu „Kurzemes - Zemgales hercoga Frīdriha portrets”.

Apzinādamies hercoga personības īpašo nozīmi Kurzemes hercogistes valstiskuma saglabāšanā un attīstībā, Imants Lancmanis, izmantojot vēsturisko informāciju, savas zināšanas, prasmes un izjūtu, ir radījis hercoga Frīdriha portretu, lai pēc Bauskas pils interjeru atjaunošanas* tas ieņemtu vietu hercoga apartamentos un atgādinātu par viņa devumu Bauskas pils kā Kurzemes hercoga rezidences izveidē**.

Līdz mūsu dienām nav saglabājies neviens hercoga Frīdriha portrets, kas gleznots viņa dzīves laikā***.

Lancmaņa kungs ir atradis smalkjūtīgu veidu kā hercogistes dibināšanas gadā ģenerēt impulsu mecenātisma kustībai Kurzemes hercogistes kultūras mantojuma apzināšanas, saglabāšanas un eksponēšanas jomā. Neapšaubāmi, ka topošo Bauskas pils interjeru izveidei ir un būs nepieciešams sabiedrības atbalsts un izpratne.
Bauskas pils muzejs rūpējas par vienīgo pili Latvijā, kuras interjeru ekspozīcijās, autentiski tuvā vidē, var stāstīt par renesanses un manierisma arhitektūru un lietišķi dekoratīvo mākslu Latvijas teritorijā un Kurzemes - Zemgales hercogistes vēsturi hercogu Ketleru valdīšanas laikā (1562 -1537).

Bauskas pils, Rundāles pils, Jelgavas pils ar Kurzemes hercogu kapenēm veido teritoriāli, vēsturiski, mākslas un arhitektūras stilu attīstības pēctecības ziņā loģisku kultūras mantojuma bloku, kurā objekti nevis konkurē, bet viens otru papildina. Tādēļ ir tikai loģiski, ka Rundāles un Bauskas piļu muzeju speciālistu sadarbībai ir sena vēsture, kurai raksturīga labvēlība un nesavtība.

Uz gleznas pasniegšanas oficiālo ceremonijas daļu ir aicināti visi interesenti. 18.maijā ieeja muzejā bez maksas.

*Bauskas pili atjauno ERAF projekta „Bauskas pils – sociālekonomiski nozīmīga kultūras mantojuma objekta - atjaunošanas II kārta” ietvaros
**Hercogs Frīdrihs (1569-1642) bija pirmā Kurzemes-Zemgales hercoga Gotharda (1517-1587) vecākais dēls. Pēc tēva nāves viņš kļuva par Kurzemes –Zemgales hercogu un valdīja 55 gadus. Viņa valdīšanas laikā, 1596. gadā tika pabeigta hercoga Gotharda iesāktā Bauskas pils celtniecība.
***Polijā, Toruņas novada muzejā glabājas pagaidām vienīgā zināmā hercoga portreta kopija, kuru pēc 17.gs. oriģināla 18.gs. gleznojis Johans Kristiāns Hols (Johann Christian Hohl). Ir zināms, ka hercoga dzīves laikā gleznoti vairāki viņa portreti, bet par to, vai kāds no autentiskajiem hercoga portretiem ir saglabājies mākslas vēstures pētniekiem ziņu nav.

Informāciju sagatavoja:
Taiga Skane
Bauskas pils muzeja speciāliste zinātniskajā darbā
63923793

Kontaktinformācija

  • Novads: Bauskas (bij.Bauskas rajons)
  • Adrese: Bauskas pils
  • Kontaktpersona: Ilva Bitēna
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 63923794
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!