Piektdiena, 31. Maijs, 2024
Jūsma, Alīda
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Apstiprina Rundāles pils muzeja jauno maksas pakalpojumu cenrādi

trešdiena, 25. aprīlis (2018)   

2018. gada 24.aprīļa MK sēdē apstiprināts jaunais Rundāles pils muzeja publisko maksas pakalpojumu cenrādis, kas stāsies spēkā 1. maijā. Salīdzinot ar līdzšinējām cenām, vairāki pakalpojumi būs dārgāki, daži – lētāki, turklāt ieviesti arī jauni maksas pakalpojumi.

Rundāles pils muzeja (turpmāk – RPM) maksas pakalpojumu cenrādis nebija pārskatīts kopš 2014. gada, taču šajā laikā ir notikušas ievērojamas izmaiņas – bagātinājies piedāvāto pakalpojumu klāsts, palielinājušās pakalpojumu tiešās un netiešās izmaksas, ieviestas e-biļetes.

 

Par RPM piedāvājumu apmeklētājiem

Aizvadītajos gados Rundāles pilī paveikts apjomīgs restaurācijas un interjeru iekārtošanas darbs. Restaurācijas darbos un eksponātu iegādē ik gadu ieguldīti 46 % no RPM ienākumiem. Tagad apmeklētājiem ir pieejami pilnībā restaurēti un iekārtoti 18. gadsimta valdnieku rezidences interjeri. Pamatekspozīcija joprojām tiek mērķtiecīgi piesātināta ar izciliem mākslas priekšmetiem. RPM īpaši lepojas gan ar savu gleznu kolekciju, gan ar 17. un 18. gadsimta mežģīņu, vēdekļu, popūriju, pulksteņu u. c. priekšmetu kolekcijām, kādas nekur citur Latvijā pagaidām nav apskatāmas. Lai bagātinātu ekspozīciju, dažām telpām radīta jauna funkcija – hercoga apartamentos priekšstatu par 18. gadsimta sadzīvi papildina “Medību kabinets” un “Vannas istaba”. Četrās hercogienes apartamentu telpās iekārtotas tematiskas izstādes.

RPM dekoratīvās mākslas ekspozīciju “No gotikas līdz jūgendstilam” var uzskatīt par atsevišķu muzeju ar izciliem mākslas un sadzīves priekšmetiem. Daudzi no tiem savā priekšmetu grupā ir vienīgie kāda vēsturiskā stila paraugi Latvijā. Pēc pilnībā pabeigtas ekspozīcijas atklāšanas 2018. gada 24. maijā varēs apskatīt 15 telpu, kas liecina par gotikas, renesanses, manierisma, baroka, rokoko, klasicisma, ampīra, bīdermeiera, historisma un jūgendstila izpausmēm Eiropā un Latvijā.

Pils staļļu kompleksā no 2018. gada vasaras sezonas būs atvērta jauna pastāvīgā ekspozīcija ar vērtīgiem baznīcu mākslas priekšmetiem.

Vērienīgi darbi jau paveikti un turpinās Rundāles pils parkā, kur tagad ir visi baroka dārzam raksturīgie elementi: ornamentālais parters, strūklaka, Zaļais teātris, bosketi, pergolas, paviljoni, labirints. Iekopts rožu dārzs (ap 2200 šķirņu), izveidota dekoratīvo koku un krūmu kolekcija, ierīkoti 18. gadsimtam atbilstošu vasaras puķu un ziemciešu stādījumi.

Pilī atvērti divi studiju kabineti ar bagātīgu materiālu klāstu par jomām, kuras pētījuši RPM darbinieki.

 

Par izmaiņām cenrādī

2017. gadā RPM sāka e-biļešu tirdzniecību muzeja mājaslapā. Turpmāk šajā sistēmā būs 10% atlaide visām biļetēm par pakalpojumiem, kas saistīti ar muzeja pamatekspozīcijas, izstāžu un teritorijas apmeklējumu.

Pakalpojumu cenas visvairāk paaugstinātas pieaugušajiem, piemēram, pils pamatekspozīcijas apskate no novembra līdz martam būs par 2,00 euro dārgāka, bet no aprīļa līdz oktobrim – par 4,00 euro dārgāka. Atsevišķām muzeja apmeklētāju grupām joprojām noteikta pazemināta maksa – skolēniem, studentiem, skolēnu grupām, ģimenēm. Lai vairotu mācību iestāžu ieinteresētību, skolēniem grupās pils pamatekspozīcijas apmeklējuma cena no novembra līdz martam samazināta par 1,00 euro (salīdzinot ar līdzšinējo), bet no aprīļa līdz oktobrim – par 0,50 euro.

Veicot aptaujas, secināts, ka Latvijas iedzīvotāji labprāt apmeklētu Rundāles pils parku vairākas reizes gadā, tāpēc no jūnija līdz septembrim, kad tas ir viskrāšņākais, apmeklējuma cena pieaugušajiem paliks nemainīga, tāpat kā 50% atlaide parka apmeklējumam katra mēneša pirmajā svētdienā. Savukārt Dārza svētkos parka apmeklējums būs dārgāks nekā ikdienā, jo svētku rīkošanai nepieciešami papildu līdzekļi.

Lai neierobežotu iespēju lietot modernās ierīces, mazinātu slodzi kasēs un izvairītos no konfliktsituācijām, kad apmeklētāji mēģina fotografēt vai filmēt slepus, turpmāk nebūs jāmaksā par fotografēšanu un filmēšanu muzeja ekspozīcijā un izstāžu telpās.

Ņemot vērā pieprasījumu un muzeju pieredzi citās valstīs, RPM ieviesti jauni pakalpojumi. Dienas biļete ļaus apmeklēt muzeja ekspozīcijas, izstādes un parku visas dienas garumā vienu reizi vai atkārtoti. Atsevišķa biļete būs nopērkama baznīcu mākslas pastāvīgās ekspozīcijas apskatei pils staļļu kompleksā. Tā kā turpmāk plānots palielināt izglītojošu spēļu un darbnīcu piedāvājumu, cenrādī ieviests pakalpojums “Muzejpedagoģiskā programma grupai”.

Viens no cenu politikas mērķiem ir arī apmeklētāju plūsmas līdzsvarošana. Aktīvajā tūrisma sezonā, īpaši rīta stundās un pēcpusdienā, kad pieplūdums ir vislielākais, daļa apmeklētāju nevar kvalitatīvi izbaudīt muzeja piedāvājumu, jo ir spiesti pārvietoties cilvēku pūlī, nespējot pienācīgi apskatīt eksponātus vai izlasīt anotācijas. Piemēram, 2017. gada jūlijā muzejā bija 68 800 apmeklējumu, tātad dienā vidēji – 2219 apmeklējumu. Tūristu skaitam palielinoties, iespējams, vajadzētu ierobežot apmeklētāju plūsmu, lai neradītu apdraudējumu ekspozīcijām un nezaudētu pakalpojumu kvalitāti. Taču RPM ļoti nevēlas sarežģīt apmeklējuma procesu, atraidot grupas, kas ieradušās vēlāk, nekā plānots. Pašlaik rezervētā laika neievērošana ir ikdienišķa prakse, un daudzas grupas ierodas novēloti dažādu iemeslu dēļ. Ieviešot atšķirīgas cenas periodos no novembra līdz martam un no aprīļa līdz oktobrim, RPM cer veicināt apmeklētāju skaita pieaugumu “klusajā sezonā” un mazināt pieauguma straujumu aktīvajā tūrisma sezonā.

Apkopojot informāciju par ieejas biļešu cenām līdzvērtīgās pilīs citviet pasaulē, jāsecina, ka RPM biļešu cenas joprojām paliek vienas no zemākajām. Piemēram, Versaļas pils apmeklējums pašlaik maksā 18,00 euro, Pēterhofas „Lielās pils” apskate Sanktpēterburgā maksā ap 10 euro, Šēnbrunnas pilī Vīnē par Lielā loka apskati jāmaksā 17,50 euro, bet par Mazā loka apskati – 14,20 euro.

Ar pilnu maksas pakalpojumu cenrādi būs iespējams iepazīties mājaslapā www.rundale.net no 1. maija.

 

Informāciju sagatavoja:

Ruta Bemberga

Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste

 

Komentārs par rakstu: Apstiprina Rundāles pils muzeja jauno maksas pakalpojumu cenrādi

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!