Svētdiena, 27. Septembris, 2020
Ilgonis, Ādolfs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu

Reizes skatīts: 9050
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Vēsturiska pastaiga pa Dagdas pilsētu
Karte

Apraksts


Dagda atrodas Latgalē Dagdas novada centrā. 17. gs. vēsturiskos avotos minēta Dagdas muiža ar miestu pie tās, kurā dzīvoja sīktirgotāji un amatnieki. 1772. gadā Dagdas novadu iekļāva Pleskavas guberņā, 1802.gadā – Vitebskas guberņā. Gluži tāpat kā citur Latvijā, arī Dagdā un tās apkārtnē 1905. gadā notika plaši nemieri, kad zemnieki postīja tuvējās muižas.
Arī 1. pasaules kara laiks Dagdai bija nemiera pilns – tā 1918. gada februārī Dagdu ieņēma vācu karaspēks, bet jau decembrī – Sarkanā armija. Laika posmā starp diviem pasaules kariem dagdānieši nodarbojās galvenokārt ar tirdzniecību. 2. pasaules kara nogalē netālu no Dagdas notika tanku kauja.
Esot Dagdā, noteikti ir jāapmeklē katoļu baznīcu un aiziet līdz bijušās muižas parkam un pastaigātiem gar Dagdas ezera krastiem. Dagda ir vienīgā vieta Latvijā, kur ik gadus pilsētas parkā godina Annas un svin Annu dienu.
Dagdas katoļu baznīca atrodas Alejas ielā 2. Pirmo katoļu draudzes baznīcu koka konstrukcijā cēlis Viļakas stārasts J. Hilzens 1705. gadā. Tagadējā Dagdas katoļu baznīca būvēta par grāfa J.A. Holzena līdzekļiem 18. gs. otrajā pusē baroka stilā. Aiz baznīcas paveras plašs skats uz Dagdas ezeru.
Bijušās Dagdas muižas parks atrodas Pasta ielā. No kādreizējās Dagdas muižas saglabājies vienīgi vecais parks. Tā centrā atrodas pakalns, kur ierīkota brīvdabas estrāde. Iepretim estrādei ir 5 metrus gara, 5 metrus plata un vienu metru augsta Dagdas ala – Latvijas rets ģeoloģisks veidojums, kas izveidojies konglomerāta iežos.
Protams, tie nav vienīgie objekti, kurus var apskatīt Dagdā. Pastaigājoties pa pilsētu Jūs pamanīsiet cik tā ir sakopta un akurāta. Ejot pa Skolas ielu redzēsiet vairākus vecos dzīvojamos namus, celtus 20. gs. sākumā. Skolas iela Dagdā tiek asociēta ar ebreju vēsturi pilsētā. Kā izrādās 1847. gadā šeit dzīvoja gandrīz 70% ebreju no iedzīvotājiem. Viņiem bija trīs sinagogas, ebreju skola, ebreju kapi un 77 ebreju mājas. Ebreji emigrēja pasaules karu laikā, un pašreiz Dagdā ebreju skats sasniedz tikai 0,07%. Tālruņi uzziņām 656 81420, 29193397.
Tad interesanti ir apmeklēt Dagdas Pokrova Nikolaja vecticībnieku baznīcu, kurā atrodas ļoti nozīmīgas svētlietas. Adrese: Ludzas iela 6, Dagda, Dagdas novads. Tālr.: 65681420.
Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo baznīca atrodas Pasta ielā 9, Dagdā. Baznīcu sāka būvēt 1914. gadā. Ideja uzcelt dievnamu radās mācītājam Nikonoram Trubeckojam, jo uz to brīdi miestā nebija neviena lūgšanas nama, taču ticīgo iedzīvotāju bija vairāk par četriem simtiem. Tā 1915. gada 7. jūnijā uzbūvētais lūgšanu nams tika iesvētīts. Baznīcā iespējams sarunāt ekskursiju. Tālr.: 65681420.
Esot Dagdā derīgi iegriezties Dagdas tūrisma informācijas centrā, kur var ne tikai pajautāt ceļu uz konkrētu objektu, bet arī nopirkt dažādus suvenīrus, skatu kartes u.c. Adrese: Dagda, Daugavpils iela 8. Tālr.: 65681420, 29193397.E-pasts: fenikss@e-apollo.lv
Apskatos Dagdas pilsētu dosimies atpūtā pie Ežezera. Tas atrodas pie Ezerniekiem. Ežezers ir salām bagātākais Latvijas ezers, kas izveidojies Latgales augstienes Dagdas paugurainē. Ezera platība ir 9,9 kadrātkilometri, kopā ar salām tas sastāda 10,7 kvadrātkilometrus. Tā krasta līnijas garums sasniedz 39,5 km, ar salu krasta līnijām – vairāk kā 50 km. Ezerā uzskaitītas vairāk kā 40 salas. Visvairāk salu ir ezera ziemeļaustrumu daļā, bet lielākā sala – Lielā Lāča sala (45 ha). Uz šīs salas ezera rietumu daļā pat ir bijusi viensēta. Gleznainajā Ežezera apkaimē 1977. gadā izveidots Ezernieku aizsargājamo ainavu apvidus, ezera krastā ir arī divi dabas liegumi – Piļoru un Pahatnieku ozolu audzes.
Piļoru dabas liegums atrodas Ezernieku-Andrupenes ceļa malā, otrs – Pahatnieku pussalā. eit aug platlapju mežs - veci ozoli un oši. Piemēram, Pahatnieku pussalā konstatēts vairāk kā 160 ziedaugu un paparžaugu sugu.
Nobeigumā par iespējām ieturēt maltīti un palikt pa nakti.

Kafejnīca „ Papardes zieds”
Alejas iela 29, Dagda, Dagdas nov.
Tālr.: 29519410

Kafejnīca "Pie kundzes"
Rīgas iela 4, Dagda, Dagdas nov.
Tālr.: 29766513
Kafejnīca atrodas vēturiskā ēkā.
Darba laiks no 11.00 līdz 17.00
piektdien, sestdien: no 11.00 līdz17.00 un no 19.00 līdz 03.00
svētdiena – brīvdiena.

Lauku māja "Papeles"
Ezernieku pag. Dagdas nov.
Tālr.: 26127161, 265655302
Māja atrodas Ežezera krastā.

Savagi, lauku māja
Savagi, Andzeļu pagasts, Dagdas novads.
Tālr.: 28797802
Lauku māja atrodas Ežezera krastā.

Kontaktinformācija

  • Novads: Dagdas (bij.Krāslavas rajons)
  • Adrese: 
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!