Otrdiena, 20. Oktobris, 2020
Leonīda, Leonīds
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Rundāles pilī gatavojas svētkiem un tūrisma sezonas sākumam

25.04.2017

Ziema ir aizritējusi, pils parkā uzziedējuši pirmie pavasara ziedi. Kā klusos, mierīgos ziemas mēnešus ir aizvadījuši muzeja darbinieki? Tāpat kā katru gadu – turpinot iesāktos darbus, plānojot jaunus un gatavojoties ne tikai aktīvās tūrisma sezonas sākumam, bet arī vērienīgiem un nozīmīgiem muzeja pasākumiem. Pirms tūrisma sezonas notiek dažādi remonta, atjaunošanas un uzkopšanas darbi pils telpās un apkārtnē, lai apmeklētāji justos kā gaidīti viesi.

Jaunajā sezonā Rundāles pils apmeklētājus gaida ievērojamas pārmaiņas muzeja ekspozīcijās. Pamatekspozīciju papildina daudzi izcili mākslas priekšmeti, kas tikai nesen nonākuši muzeja krājumā, – gleznas, mēbeles, sadzīves priekšmeti. Jau no 25. maija apmeklētājiem būs pieejamas četras rekonstruētas ekspozīciju telpas. Otrajā stāvā būs iekārtota hercoga mazgāšanās telpa ar autentisku 18. gs. sēdvannu un citiem tikpat interesantiem, telpas funkcijai atbilstošiem sadzīves priekšmetiem. Jau pagājušajā gadā hercoga privātajos apartamentos eksperimentālā variantā bija iekārtots “Medību kabinets”, lai atspoguļotu hercogu Ernsta Johana un Pētera aizraušanos ar medībām.  Aizvadītajos mēnešos telpa ir pilnveidota, bagātināta – tagad to grezno izcilu mākslinieku gleznas par medību tēmu, 17. un 18. gs. trofejragi, 18. gs. medību ieroči un pokāli. Iepriekš informējām, ka tikai līdz šā gada 24. maijam muzejā būs apskatāms apzeltīts sudraba pokāls, kuru Kurzemes hercogam Ernstam Johanam reiz dāvinājis Polijas karalis Augusts II, taču nesen saņēmām iepriecinošu ziņu, ka unikālais priekšmets paliks Rundāles pils “Medību kabinetā” vēl vienu gadu.

 

 Dekoratīvi lietišķās mākslas ekspozīcijā “No gotikas līdz jūgendstilam” no 25. maija apmeklētāji varēs iepazīt vēl divus vēsturiskos mākslas stilus – ampīru un bīdermeieru. Rundāles pils muzeja kolektīvs pamatoti lepojas ar šo ekspozīciju, jo tā ir vienīgā Latvijā, kas sniedz tik pilnīgu ieskatu Eiropas dekoratīvās mākslas attīstībā, sākot no 15. gs. Daudzi no skaistajiem eksponātiem, kurus te iespējams aplūkot pavisam tuvu, ir tiešām unikāli – vienīgie kādas priekšmetu grupas pārstāvji Latvijā. Netrūkst arī eksponātu, kas liecina par seno Latvijas meistaru izcilību. Pilnībā pabeigtu ekspozīciju “No gotikas līdz jūgendstilam” iecerēts atklāt 2018. gadā, kad būs iekārtotas pēdējās divas telpas.

 

Turpinot šajā gadā aktualizēto medību tēmu, pils vestibilos būs apskatāmas divas tematiskas izstādes: “Medības mākslinieku acīm” un trofejragu izstāde, kas taps sadarbībā ar Zemgales virsmežniecību.

 

1. jūlijā Rundāles pils dārzā atkal notiks Dārza svētki, kas šogad veltīti medību tēmai. Tradicionālās aktivitātes – svētku uzvedumu, koncertu, tirdziņu, radošās darbnīcas, orientēšanās spēli – papildinās tēmai atbilstoši jaunumi, piemēram, medību suņu šķirņu parāde, suņu darba iemaņu paraugdemonstrējumi un staltbriežu piebaurošanas paraugdemonstrējumi. Joprojām turpinās tirgotāju un ēdinātāju pieteikšanās dalībai svētkos. Jau šobrīd paredzam, ka svētku programma būs ļoti interesanta un priecēs ne tikai pieaugušos, bet arī bērnus.

 

2016. gadā Rundāles pils parkā iestādīts 10 600 sīpolpuķu. Pašlaik zied narcises, hiacintes, prīmulas un ziemziedes. Maija vidū apmeklētājus priecēs tulpju košās krāsas. Pils dārzā 94 m2 platībā aug 93 tulpju šķirnes, arī tulpe “Latvija”. 2015. gadā, sākoties Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienībā, šo īpašo šķirni Latvijai svinīgi uzdāvināja Nīderlande. Plaukst arī citi augi, lēnām ziedus ver magnolija. Esam priecīgi, ka pēdējās naktīs piedzīvotās salnas augus nav būtiski ietekmējušas.

 

Marta beigās regulārajā parkā un pils ansambļa teritorijā notika Holandes liepu vainagu koriģēšana, lai tie veidotu simetrisku lodes formu un atbilstu baroka stila franču dārza koptēlam.

 

Labirinta bosketā tagad apskatāms pagājušajā gadā ierīkotais labirints ar diametru 20 m.

 

No 1. maija mainās muzeja darba laiks – pils un parks apmeklētājiem pieejams līdz pulksten sešiem vakarā.

 

No 1. maija atkal atvērta arī Rundāles pils muzeja ekspozīcija Jelgavas pilī – Kurzemes hercogu kapenes. Līdz šim pilnībā restaurēti desmit sarkofāgi, daļēja restaurācija, papildinot atsevišķas detaļas, veikta diviem sarkofāgiem, turpinās darbs pie pārējiem. Nelielā priekštelpā blakus kapenēm apskatāmi restaurētie apbedīšanas tērpi, tekstiliju fragmenti un citas senatnes liecības

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ilze Kusiņa,

RPM sabiedrisko attiecību speciāliste

 

 

Komentārs par rakstu: Rundāles pilī gatavojas svētkiem un tūrisma sezonas sākumam

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!