Otrdiena, 11. Augusts, 2020
Liega, Olga, Zita, Zigita
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Varakļānu Romas katoļu baznīca un Sv. Viktora kapela

Reizes skatīts: 11493
Varakļānu Romas katoļu baznīca un Sv. Viktora kapela
Varakļānu Romas katoļu baznīca un Sv. Viktora kapela
Varakļānu Romas katoļu baznīca un Sv. Viktora kapela
Karte

Apraksts


Varakļānu katoļu draudze ir izveidojusies 18.gs., kad šeit darbojās Jezuītu ordeņa misija, jeb Borhu misija. Pirmā koka baznīca Varakļānos parādījās jau 1675. gadā. Šai baznīcai novecojot, grāfs J. Borhs 1740.gadā uzcēla jaunu koka baznīcu. Tā nodega 1809. gadā. Savukārt, grāfs Mihaels fon der Borhs bija iecerējis lielas mūra baznīcas celtniecību pēc arhitekta V. Macotti projekta.  Vienlaikus ar muižas pils būvniecību 1783. gadā tika iemūrēti  baznīcas pamati, bet tālāka šī projekta īstenošana atlikta – līdzekļu trūkuma dēļ.

 

Baznīca uzcelta 1854. gadā, kad muižas īpašumus mantošanas rezultātā bija pārņēmis grāfa M.Borha vecākais dēls grāfs Karols Borhs. Celtniecības darbus vadīja arhitekts Vītols.  Līdzekļu trūkuma dēļ tā uzbūvēta samazinātā veidā, atkāpjoties no sākotnējā projekta. Līdz ar to cietis baznīcas ārējais un iekšējais izskats. Baznīca ir klasicisma stila, ar diviem masīviem torņiem, vairākām ieejām ar granīta kāpnēm. Galveno ieeju rotā portiks ar sešām baltām kolonnām. Baznīcas altāri ir veidoti krāsaina Itālijas marmora apdarē, ar lielām svētbildēm. Centrā 17.gs. spāņu mākslinieka Muriljo gleznas “Bezcerīgās Jaunavas Marijas parādība” kopija. Labās puses altārī – Golgātas motīvs (Kristus ciešanu aina), kreisās puses altārī – grāfa M. Borha svētā aizbildņa erceņģeļa Miķeļa atveids (Rafaela gleznas kopija).  1854. gadā baznīcu iesvētīja dekāns D. Sermolēvičs, bet konsekrēja bīskaps V. Žilinskis, par godu Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemašnai. Dievkalpojuma sākumā grāfs K. Borhs, nododot atslēgu dekānam, esot teicis: “Līdz šim es te biju saimnieks, nu palieciet jūs un kalpojiet Dievam Kungam garā un patiesībā”.  Šajā laikā draudzē bija apmēram 10 000 draudzes locekļu.

Rīgas iela 2, Varakļāni

+371 64 866 187

Sv. Viktora kapela

Kapela celta 1814. gadā  pēc itāļu arhitekta V. Macotti projekta. Celtniecības idejas pamatā ir viens no pasaules arhitektūras dižākajiem paraugiem – Romas panteons. Būves apjomi ļoti vienkārši, atgādinot cilindru ar tajā iegremdētu lodi, jumta kupola puslode atkārto debess velves ritmu. Vieglā portika piebūve ar kāpnēm, četrām kolonnām un jumtiņu līdzsvaro celtnes kopējo, nedaudz smagnējo raksturu. Virs kupola krusts ar Kristus monogrammu. Būvēta uz mākslīgi veidota uzkalniņa kā Borhu dzimtas apbedījumu vieta un baznīca. Celtniecība notika M. Borha dzīvesbiedres – grāfienes Eleonoras Borhas valdīšanas laikā.

 

Kapelas interjerā ir atradies altāris ar Sv. Viktora pīšļiem, kas tagad atrodas Varakļānu Romas katoļu baznīcā.  Kapelas pagrabtelpās ( kriptā) atdusas grāfs M. Borhs, viņa sieva Eleonora, vecākais dēls Karols, viņa sieva un dēls Anatolijs. Pēc uzcelšanas kapela ilgāku laiku ir kalpojusi arī kā Varakļānu katoļu draudzes baznīca. 1945. gadā kapela tika atņemta draudzei un pārvērsta par graudu noliktavu, tās interjers tika iznīcināts. Romas katoļu draudze 1989. gadā sv. Viktora kapelu atguva savā īpašumā. Kapela ir Valsts arhitektūras piemineklis.

Kontaktinformācija

  • Novads: Varakļānu (bij.Madonas rajons)
  • Adrese: Varakļāni
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!