Ceturtdiena, 28. Maijs, 2020
Vilhelms, Vilis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Brīvdabas muzeja Lauku nodaļa VĒVERI

Reizes skatīts: 11924
Brīvdabas muzeja Lauku nodaļa VĒVERI
Brīvdabas muzeja Lauku nodaļa VĒVERI
Brīvdabas muzeja Lauku nodaļa VĒVERI
Brīvdabas muzeja Lauku nodaļa VĒVERI
Brīvdabas muzeja Lauku nodaļa VĒVERI
Karte

Apraksts


Piebalgas Vēveriem ir vismaz 400 gadu sena vēsture. Pirmoreiz minēti 1601. gada zviedru revidentu dokumentos kā viena saimniecība. 18. gadsimta beigās iezīmēti kartē. Ilgajā miera posmā pēc Ziemeļu kara iedzīvotāju skaits auga. “Mērnieku laikos” - 1878. gadā, kad piebaldzēni izpērk zemi no muižas dzimtsīpašumā, Vēveros jau astoņas sētas. Veidojās tagad dabā redzamais sētu savstarpējais izkārtojums un apbūve.
1928. gada lauksaimniecības skaitīšanā 8 saimniecībās kopā ap 40 dažāda rakstura ēkas.

Lejasvēveri – saimnieks Lazdiņš – zemes platība 80 pūrvietas (1 pv – ap 0,3ha),
Kalnavēveri – Vientiesis – 135 pūrvietas,
Lielvēveri – Platais – 110 pūrvietas,
Streinvēveri – Avens – 59 pūrvietas,
Virolvēveri – (nav norādīts) - 93 pūrvietas,
Mazvēveri – Vēliņš – 90 pūrvietas,
Vecvēveri – Lāckājs – 85 pūrvietas,
Jaunvēveri – Ķerpuls – 60 pūrvietas.

Kopš 20. gadsimta 80. gadiem te Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Lauku ekspozīcija. Mērķis – saglabāt vēsturiski veidojušos kultūrainavu ar senatnīgām sētām, ēkām, ceļiem, koku stādījumiem. Saglabāt ēkas – Piebalgas zemnieku darba un dzīves pieminekļus – in situ – vidē un vietā, kur tie radušies. No minētajām saimniecībām sešas ir muzeja pārziņā, bet Lejasvēveri un Jaunvēveri - mantinieku privātīpašums. Vēveru ciemam piešķirts Valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss.
Piebalgā un arī Vēveros zeme nespēja lielās ģimenes pabarot. Iztikšanai ļaudis tradicionāli apguva vietējos amatus – linaudeklu aušanu un vērpjamo ratiņu izgatavošanu (dreijāšanu) tuviem un tāliem tirgiem.

Ekspozīcijā aplūkojami audēju darba rīki no spoļu rāmja līdz stellēm, dažādi audumi, ratiņdreimaņa un zemkopja darbarīki, mūsdienu cilvēkam neierasti mājsaimniecības priekšmeti un lietas. Rādīts - kā bija pirms 100 gadiem un turpmāk.

Vēveru kalna augstākajā vietā (226m virs jūras līmeņa) vējos iekšā 1880. gadā Kalna Vēveru saimnieks Ansis Vientiesis uzcēla dzirnavas. 2008. gadā, piedaloties vietējam būvuzņēmumam Balga, tās atjaunotas iepriekšējā cēlumā. No dzirnavu galerijas un augšējā stāva lieliski redzams Vēveru kopskats un Piebalgas tāles. Var pamanīt tuvējo Slieķa ezeru ar milzīgu bebru mītni un vienkoča laivu.

Vai ziema vai vasara – būsiet gaidīti Vēveros!

Kontakttālrunis: +371 29364806 begin_of_the_skype_highlighting              +371 29364806      end_of_the_skype_highlightingKontaktinformācija

  • Novads: Vecpiebalgas (bij.Cēsu rajons)
  • Adrese: Vēveri
  • Kontaktpersona: Kristīne Dzedule

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!