Sestdiena, 8. Augusts, 2020
Vladislava, Vladislavs, Mudīte
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Zvārtes iezis un Raganu leģenda

Reizes skatīts: 14291
Zvārtes iezis un Raganu leģenda
Zvārtes iezis un Raganu leģenda
Karte

Apraksts


Teritorijas apmeklējums ir bez maksas. 

 

Zvārtes iezis, viens no populārākajiem un ainaviskākajiem smilšakmens atsegumiem, atrodas Amatas upes krastā, mežu un pļavu ielokā. Šeit izveidots Apmeklētāju centrs, ērts autostāvlaukums, informācijas stendi, norādes 2 valodās, labiekārtotas takas, piknika vietas. Iezis un tā apkārtne ir laba iespēja atpūsties kopā visai ģimenei, klasei, draugu grupai.

 

Papildus Zvārtes ieža apskatei apmeklētājiem ir iespēja izstaigāt takas gar Amatas upi no Melturu tilta līdz Skaļupes (Veclauču) tiltam. Amatas upes ieleja no Melturiem līdz ietekai Gaujā ir bagāta ar dolomīta un smilšakmens atsegumiem, ainavām, augu un dzīvnieku valsts daudzveidību. Šeit ir apskatāmi Zvārtes, Ķaubju, Stūķu, Dzilnas, Miglas, Zemā, Lustūža, Vizbulīšu, Veclauču, Dambja, Vizuļu un Iļāku ieži, Dolomītu un Incēnu kraujas. Izņemot Zvārtes iezi, pārējie ģeoloģiskie veidojumi apskatāmi vienīgi izejot ģeoloģisko Amatas taku posmā no Melturu līdz pat Veclauču tiltam vai laivojot pa upi. Zvārtes raganu leģenda Novadpētnieces, rakstnieces Melānijas Vanagas pieraksts. Stāstītājs vecais Zvārtes māju saimnieks Zariņš: „Tad, kad naktī izej ārā un ģīmī griež vējš, tad zini, ka uz Zvārti šaujas raganas no tālajiem Zilūžu un Vilkates mežiem.

 

Nešķīstās tur ielīcī atstāj savus jājamos – slotas, čakārņus – un pašas lec uz iezi, kur tās gaida elles kungi. Un tad tur augšā sākās ēšana un dancošana ar mugurām kopā. Tiem pašiem ir īpaša valoda, ko neviens cilvēks nesaprot. Lielākie trači tur notiek Vecgada, Vasarsvētku un Jāņu naktīs. Tad labāk ārā nerādīties un uz Zvārtes leju neskatīties. Par raganām pārvērsties var tikai ļaunas sievietes. Tādas Vasarsvētku sestdienā pēc pēršanās satinas baltā audeklā un uz mutes noguļas krūmos.

 

Tūlīt nelabais klāt un gulētāju pārvērš raganā. Tā nu var dzīvot mājā un dzīvot mežā, skriet pa zemi un skriet pa gaisu, būt redzama un kļūt neredzama, būt cilvēks un ne cilvēks. Raganas var uztaisīt negaisu un krusu. Tās var ar savu jājamo slotu noslaucīt pļavām rasu, lai tajās izkalst zāle, kā dažvasar tepat Zvārtes lejā. Tās var noraut no debesīm mēnesi un likt apstāties Amatai. Kungs, apžēlojies! Raganas var uzlaist slimības, pārvērst cilvēku akmenī… Ne uzreiz jaunās raganas visu to prot.

 

Ļauno mākslu Zvārtes virsotnē tām māca velli. Ja jaunās raganas neskrāpējās un visas nešķīstības labi iegaumē, tad lejā viss ir mierīgi. Bet, ja tās velliem pretojas, tad visi atvari sagriežas vienā mutulī. Vellu trači ar raganām uz Zvārtes augšas notiek līdz pirmajiem gaiļiem. Pēc tam raganas lec lejā, uzmeklē katra savu jājamo un – žvikt! – prom uz māju. Ātrāk, ātrāk, kamēr trešie gaiļi vēl nav dziedājuši! Dienā raganu nevar atšķirt no parastas sievietes, ja negadās piedurties tās sprīdi garajai, zem drēbēm paslēptajai astītei… Pavisam nedroša dzīve ir mums te, Zvārtēs…” 

 

Teritorijas ,,Zvārtes līcis” apmeklējums ir bez maksas.

Kontaktinformācija

  • Novads: Amatas (bij.Cēsu rajons)
  • Adrese: Amatas novads, Drabešu pagasts
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: http://www.amata.lv
  • Tel.: +371 28681083; 25669935
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!