Svētdiena, 29. Maijs, 2022
Raivis, Raivo, Maksis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Lielauces pils un parks

Reizes skatīts: 13465
Lielauces pils un parks
Lielauces pils un parks
Lielauces pils un parks
Karte

Apraksts


Lielauces muižas apbūves ansamblis veidojies gleznainā Lielauces ezera krastā. Vēsturiski muižas kompleksā ietilpa kungu māja, kalpu ērberģis, klēts, laidari, staļļi un rija. Lielauces muiža un parks piederējusi pirmā Kurzemes hercoga Gotharda Ketlera dēlam hercogam Fridriham, kurš 1624.gadā muižā bija apmeties kopā ar visu galmu un ministriem.

Kungu māja sākotnēji bijusi celta kā divstāvu ēka ar dakstiņu jumtu. No 1804.gada Lielauces muiža piederējusi grāfam Mēdemam, bet 19.gadsimta un 20.gadsimta mijā Lielauces muiža piederējusi grāfam Pālenam.


1903.gadā apkārtējie zemnieki un kalpi muižu nodedzinājuši, bet jau tūlīt ir sākusies ēkas atjaunošana. Par darbu veicējiem trūkst informācijas, bet ir pamats apgalvot, ka pils atjaunošanas darbi notikuši pēc vācu arhitekta Iversa projekta. Ēkas atjaunošana izvērtās par tās pārbūvēšanu. No vecās muižas pils nepārbūvēta saglabājusies viena no gala fasādēm ar palladio logu.

Pārbūvētā pils ieguvusi savam veidolam neatbilstošu mansarda jumtu un asimetrisku šķērskorpusu, kura savaiņagojumā izbūvēts trīsstūra frontons. Fasādes apdare pieskaņota eklektisma prasībām – tajā parādās rustojums pirmā stāva apmetumā, pilastri, manierīgās balustrādes un meandru frīzes. Pils iekšējā interjera dekoratīvajā apdarē izmantoti ampīra elementi.

Tiek iebūvētas vairākas ampīra stila krāsnis un kamīni, izbūvēts ūdensvads no avotiem, kuri atrodas Lielauces ezera krastā. Ļoti interesants elements ir iedziļināta saimniecības eja no ieejas pils pagrabos dīķa virzienā, kuru kādreiz izmantoja zemnieki, vedot nodevas.


Neatņemami ainavas elementi ir divi tiltiņi – viens pāri saimniecības ejai, otrs – pāri grāvim no dīķa uz ezeru, kurš ļoti stipri cietis kara laikā. Ap pili ir 58 ha liels brīvā plānojuma parks, kas stādīts grāfa Mēdema laikā. Tajā aug dažādu sugu koki, arī Usūrijas baltegle, Japānas ciprese, Japānas korķozols, Kanādas un Mandžūrijas riekstkoks, īve, kā arī mūsdienās iecienīts krāšņumaugs – efeja. Parka teritorijā atrodas divi dīķi. Lielākais dīķis nodala pagasta centru no parka. Šā dīķa otrā krastā atradies grāfa zirgu stallis, uz to vedis speciāls tiltiņš pāri dīķim.


1922.gadā Lielauces muižas pils ar tai pieguļošo parku un ezeru tiek nodota Latvijas Lauksaimniecības universitātes pārziņā. Šobrīd pils ir LLU valdījumā, savukārt parks ar apkārtējām lauksaimniecības zemēm ir Meža pētīšanas stacijas valdījumā. LLU ir iznomājusi Lielauces pili sabiedriskajai organizācijai “Falks”. Biedrība “Falks” pakāpeniski veic pils restaurācijas darbus – atjaunota fasāde, veikti restaurācijas darbi zālēs, izremontētas daļa pārējo telpu. Pilī notiek kultūras pasākumi, tiek rīkotas viesības, tā atvērta tūristu apskatei.

Kontaktinformācija

  • Novads: Auces (bij.Dobeles rajons)
  • Adrese: Lielauce, Lielauces pagasts
  • Kontaktpersona: -

Viesu grāmata

Jana
08.06.2019 19:58:50
Sveiki,gribētu uzzināt,vai ir iespēja sarunāt terasi dz.dienas svinībām.Mazā pulciņā pie kamīna.Kādreiz strādāju par saimniecīti,gatavoju cepu,vienkārši labas atmiņas un tāpēc gribās tieši tur savu 55.gadu jubileju atzīmēt.
Valentins Krakauskis
09.04.2018 07:28:55
Sveiki ir gribēsana aplūkot šo skaisto vietu , un nedaudz fotogrāfēt iekšā, tas ir iespējams izstaigāt ārpusi un iekšieni , kā saka nelielu ekskursiju.
Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!