Otrdiena, 5. Decembris, 2023
Sabīne, Sarma, Klaudijs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Raunas Staburags

Reizes skatīts: 15862
Raunas Staburags
Raunas Staburags
Karte

Apraksts


Straujās Raunas upes labajā krastā apmēram kilometru no centra atrodas 16 m plats un 4,5 metrus augsts savdabīgs ģeoloģisks šūnakmens veidojums- Staburags. Staburagu klāj vairāk kā simts aļģu un sūnu sugu, ko nepieciešams saudzēt, lai saglabātu to pirmatnējo skaistumu, ko radījis ūdens, nostiprinot šūnakmeni, kas radies vairāku tūkstošu gadu laikā.

Iespaidi par Raunas Staburagu
"Šī vieta ir brīnišķīga. Skanēdama pa akmeņu gultni plūst seklā Raunas upe un saules zaķīši spēlējas ar ūdens viļņiem starp lapu ēnām. Staburaga asaras, saules izgaismotas, pa divām ūdenskritumu pakāpēm līst tieši Raunā kā balts, izkausēts sidrabs. Pēc maza brīža saules stars jau izgaismo citas, lielākas avota straumītes. Ūdens strūklās un saules staru gaismas laukumos liesmojošā klints kā dzīva un gaida, kas atcerēsies vai kas sacerēs tās leģendu. Nāk kāzinieki un noliek sarkanas rozes. Kāpēc tieši kāzinieki? Kāpēc līgava un līgavainis nāk?
Visa Raunas Staburaga klints ir noaugusi ar zaļām sūnu bārdām. Liela, tumša sprauga starp šūnakmens bluķu sagulumiem izskatās kā teiksmaina ala, kā ieeja pasaku valstībā aiz avotlāšu aizkara."

Skaidrīte Kaldupe savā pasaku grāmatā "Piejūras dārzi" iekļāvusi "Teiksmu par Raunas Staburagu". Par milzi, kurš meklējis laimi. Dažas rindas no teiksmas nobeiguma: "...mazas upes krastā ir klints. Tik cieši piekļāvusies zemei, tik tuvu krastam, ka, no tās dziļumiem nākot, avota lāses sakrīt tieši upē. Kā liels, apsūnojis acu plaksts, pievērts skumjās un atmiņās, izskatās šī klints".

Ojārs Vācietis dzejas vārdos teicis:

Raunas Staburagan raudot,
noreibums ir klāt tūlīt,
dzeru tevi, cik tik jaudas,
manu māšel, Vidzemīt.

Kontaktinformācija

  • Novads: Raunas (bij.Cēsu rajons)
  • Adrese: Rauna, Raunas nov.
  • Kontaktpersona: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!