Svētdiena, 21. Jūlijs, 2024
Meldra, Meldris, Melisa
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Drustu novadpētniecības muzejs

Reizes skatīts: 11803
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Drustu novadpētniecības muzejs
Karte

Apraksts


Drustu vārds rakstītos vēstures avotos pirmo reizi minēts 1262. gadā, kad tagadējā pagasta teritorija ir iekļauta Rīgas bīskapijas Raunas novadā. Par Drustu bagāto vēsturi liecina arheoloģiskie pieminekļi, piemēram, Mīlakšu Krustakmens – 14. gs., Skripstu senkapi – 7. gs., arhitektūras pieminekļi – Drustu luterāņu baznīca, Auļukalna muiža, Briņģu muiža, Vecdrustu muiža, Gatartas muiža.

 

Tādus varētu minēt vēl un vēl. Ja vēstures pieminekļi nav uzreiz ieraugāmi, tad, iebraucot Drustu pagasta centrā, paveras zilo ezeru plašumi. Krogus ezerā krasta malā slejas baltā Drustu pamatskolas ēka, kura ir celta 1936. gadā un atklāta 1937. gada 26. septembrī. Pirmais skolas pārzinis bija Kārlis Ozoliņš, kas par nopelniem sabiedrības un izglītības labā tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. Nu jau skola atzīmējusi 80 gadu jubileju. Jāpiemin, ka pirmā skola Drustos ir darbojusies jau tālajā 1687. gadā. Tas nozīmē, ka izglītībai Drustos 2017. gadā bija 330 gadi! Ievērojamu vietu Drustu vēstures pētīšanā un izzināšanā ieņem Drustu novadpētniecības muzejs, kas pagaidām vēl atrodas Drustu pamatskolas telpās. Muzeja pirmsākumi saistāmi ar bijušā Drustu skolas vēstures skolotāja Jāņa Arāja darbību 20. gadsimta 70. – 80. gados.

 

Lai padarītu vēstures stundas interesantākas, skolotājs sāka kolekcionēt dažādus vēsturiskus priekšmetus un materiālus: fotogrāfijas, atmiņu stāstījumus, izgriezumus no preses materiāliem, dokumentus un senas liecības par skolu izveidi Drustos un to darbību. Tā pamazām izveidojās Drustu pamatskolas muzejs. Darbs pie muzeja izveides turpinājās, pamazām krājās vēsturiskās liecības arī par citām jomām – pagasta saimniecību un novada ļaudīm. 2008. gada 28. oktobrī muzejs pārtapa par Drustu novadpētniecības muzeju, kura vadītājs bija Jānis Arājs.

 

No 2010. gada 1. aprīļa par Drustu novadpētniecības muzeja vadītāju strādā Ieva Lejmalniece. Apmeklējot muzeju, var iegūt informāciju par Drustu pagasta un skolu vēsturi, piemēram, īpaša nozīme Drustu attīstībā un izglītības jomā ir Hāgemeisteru dzimtai, kura slavena bija ne tikai Latvijas teritorijā, bet arī plašajā Krievzemē. Muzejā var iegūt informāciju arī par citiem ievērojamiem Drustu ļaudīm, vēsturiski nozīmīgām vietām. Ir iespēja arī jebkuram interesentam pašam piedalīties pētniecības darbā. Pēc iepriekšēja pieteikuma muzeja speciālisti piedāvā arī ekskursijas pa Drustu pagasta ievērojamām um vēsturiskām vietām. Var darboties, pētīt un izzināt materiālus krājuma glabātuvē kopā ar krājuma glabātāju Ilzi Ļuļēnu.

 

Muzeja darba laiks rudenī, ziemā un pavasarī otrdienās un trešdienās no 14.00 līdz 20.00, ceturtdienās no 10.00 līdz 20.00, piektdienās no 8.00 līdz 17.00. Pusdienas pārtraukums no 12.00 līdz 13.00. Vasarā – otrdien, trešdien, ceturtdien no 10.00 līdz 15.00; piektdien no 8.00 līdz 17.00 -pusdienas pārtraukums no 12.00 līdz 13.00. Lūgums apmeklējumus pieteikt iepriekš, arī par muzeja apmeklējumu brīvdienās un svētku dienās, zvanot pa telefonu 22047515. Drustu novadpētniecības muzeja vadītāja Ieva Lejmalniece .

Kontaktinformācija

  • Novads: Raunas (bij.Cēsu rajons)
  • Adrese: Skolas iela 7, Drusti, Drustu pag., Raunas nov.
  • Kontaktpersona: Ieva Lejmalniece
  • Mājas lapa: http://www.rauna.lv
  • Tel.: +371 22047515
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!