Pirmdiena, 17. Jūnijs, 2024
Artis, Artūrs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Muzejs Vecais ceplis

Reizes skatīts: 2309
Muzejs Vecais ceplis
Muzejs Vecais ceplis

Apraksts


Pusceļā starp Praulienu un Lubānu, šosejas malā blakus Aiviekstei stāv sens nams no laukakmeņiem – muzejs Vecais Ceplis. Jāņa Zābera (1935-1973) muzejs viņa dzimtajās mājās tika atklāts 1973.gada 11.augustā – dziedātāja dzimšanas dienā, nepilnus piecus mēnešus pēc Jāņa Zābera pāragrās nāves (audzējs galvā). Muzeja izveidē piedalījās ārkārtīgi daudzi: draugi un kolēģi operā, dažādas Madonas rajona iestādes un saimnieciskie uzņēmumi. “Vecajam Ceplim” bija jāremontē telpas, izbūvējot zāli bēniņos, jālabo ceļš no Meirāniem līdz mājām, jāizgatavo stendi un vitrīnas, jāsameklē eksponātus un jāiekārto ekspozīcija. Tam visam vajadzēja kokmateriālus, cementu, krāsas, granti, papīru, rokas un galvas, kas gatavas strādāt, neprasot īpašu samaksu. Un muzejs tapa kā brīnums!

“Latviešu tautas gaišais ģēnijs”, “Īsts pučīnists”, “Tautas iemīļotākais dziedonis”, “Patiess mākslinieks un brīnišķīgs dziedātājs” – šie ir tikai daži no apzīmējumiem, kādus savā īsajā mūžā izpelnījies Jānis Zābers. Izcilais latviešu dziedātājs bija spožs itāļu, krievu un latviešu operu varoņu atveidotājs, kā arī kamerdziedonis. Tautā viņš bija viens no iemīļotākajiem māksliniekiem.

Mākslinieka dzimtajās mājās var apskatīt fotogrāfijas no viņa dzīves gājuma, afišas, operu tērpus. Pats neatņemamais- dziesmu un operu āriju ieraksti mākslinieka izpildījumā. 1980.gadā iznāca Sofijas Vēriņas un Kārļa Pamšes sakārtota atmiņu grāmata par Jāni Zāberu. 2010.gadā izdota Daigas Mazvērsītes grāmata "Pusvārdā: Jānis Zābers". Gandrīz jau 20 gadus darbojas J.Zābera piemiņas fonds. Muzeju pārzina J.Zābera brāļa meita Gunta Brieze ar savu ģimeni, un to ir iespējams aplūkot iepriekš saskaņojot laikus.

  

Kontaktinformācija

  • Novads: Lubānas (bij.Madonas rajons)
  • Adrese: Vecais Ceplis, Meirāni, Indrānu pagasts
  • Kontaktpersona: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!