Svētdiena, 14. Aprīlis, 2024
Strauja, Gudrīte
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Rēzeknes Vissvētākās Dievdzemdētājas piedzimšanas pareizticīgo baznīca

Reizes skatīts: 9429
Rēzeknes Vissvētākās Dievdzemdētājas piedzimšanas pareizticīgo baznīca
Rēzeknes Vissvētākās Dievdzemdētājas piedzimšanas pareizticīgo baznīca
Karte

Apraksts


1934. gadā bija pieņemts lēmums par pareizticīgo baznīcas celtniecību Režicā. Dievnama projektu izstrādāja Pēterburgas arhitekti – Dāvids Viskonti un � arlemans Bodē II. 1840. gadā sākās baznīcas būvniecības darbi, tomēr to iesvētīja tikai pēc sešiem gadiem (1846. gada 25. jūnijā) par godu Dievmātes dzimšanai.

1854. gadā, astoņus gadus pēc iesvētīšanas, tā bija tuvu sabrukumam. Iemesls šādam katastrofālajam dievnama stāvoklim bija nekvalitatīvu ķieģeļu un izmantošana, kā arī būvētāju nekompetence. Baznīca tika slēgta uz remontdarbu laiku, lai novērstu nepilnības. Tomēr gadsimta sākumā pareizticīgo dievnamu atkal nācās kapitāli remontēt. Divu gadu laikā, kamēr ēkā notika remontdarbi, tajā parādījās podiņu krāsniņas, flīžu grīda, trīsstāvu svētbilžu siena un granīta lievenis. Vissvētākās Dievdzemdētājas piedzimšanas baznīca ieguva mūsdienu izskatu.

Pa kreisi no baznīcas ieejas atrodas neliela mūra kapliča, veltīta Aleksandra II glābiņam vilciena katastrofā. Interesantu informāciju par kapliču var atrast A. Sapunova grāmatā „Senāko un jaunāko laiku pieminekļi Vitebskas guberņā” („Памятники времён древнейших и новейших в Витебской губернии”), kas izdota 1903. gadā. Tajā rakstīts, ka Režicā baznīcas tuvumā izveidota arhitektoniskā ziņā grezna kapliča, kas veltīta imperatora Aleksandra II veiksmīgam glābiņam no nāves 1866. gada 4. aprīlī. Tā iesvētīta 1867. gada 8. septembrī.

Pa labi no baznīcas ieejas atrodas stikla mauzolejs, kur apbedīts baznīcas mecenāts, Adamovas muižas īpašnieks, ģenerālis Karaulovs ar sievu Helēnu. Kapliča Režicā ir montēta. Tā izgatavota Pēterburgā (citos avotos norādīts, ka tas tika veikts � veicē). Līdz mūsdienām nav saglabājušās izcilās kapličas krāsainās vitrāžas, nav saglabājies arī marmora piemineklis kapličā. Karaulovu ģimenes kapliča ievērojami cieta 1998. gada 14. jūnija negaisā un tās metāla elementi sarūsēja. Kapliča varēja sagrūt jebkurā brīdī. Tagad kapliča ir demontēta un tiek restaurēta.

Kontaktinformācija

  • Novads: Rēzekne (bij.Rēzeknes rajons)
  • Adrese: Atbrīvošanas aleja 98, Rēzekne
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 646 22429
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!