Svētdiena, 31. Maijs, 2020
Jūsma, Alīda
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Latvijas dižumi ( Nr. 1- akmeņi)

Reizes skatīts: 7128
Latvijas dižumi ( Nr. 1- akmeņi)
Latvijas dižumi ( Nr. 1- akmeņi)
Latvijas dižumi ( Nr. 1- akmeņi)
Karte

Apraksts


Latvijas laukos un mežos atrodas daudzi akmeņi, kuri ir valsts aizsardzībā. Par dižakmeņiem tiek uzskatīti tie akmeņi, kuru tilpums ir lielāks par 7 kubikmetriem. Visai iespaidīgi izmēri. Tiek aizsargāti arī tie akmeņi par kuriem klīst leģendas, akmeņi kuros ledāji ir atstājuši skrāpējumus un arī akmeņi ar seniem uzrakstiem. Daži no tiem ir zināmi jau krietnu laiku, citi tika atrasti tikai pirms pāris gadu desmitiem. Mēs devāmie divu dienu ekskursijā pa Latviju, lai iepazītos ar Latvijas dižakmeņiem.Ādmiņu kalna dižakmens- Akmeņkalnu Dižakmens- Brodu karjera akmens- Jušulejas dižakmens- Kapsēdes Dižakmens- Kozuļovka- Krauju Lielais jūrakmens- Melnača akmens


Ādmiņu kalna dižakmens
is akmens atrodas Aizkraukles rajona Staburaga pagastā. is ir viens no lielākajiem Latvijas akmeņiem, tā tilpums ir 32 kubikmetri. Akmens gadu garumā ir pieredzējis daudz izmaiņu, sākumā to vēlējās pārstrādāt šķembās, vēlāk to ir vairākas reizes tīrījuši ar buldozeru. Bet tagad tādas darbības ir stingri aizliegtas un akmens atrodas valsts aizsardzībā.


Akmeņkalnu Dižakmens
Akmens atrodas Talsu rajona Dundagas pagastā. Tā tilpums ir 40, 5 kubikmetri. Zinātnieki uzskata, ka šis akmens kādreiz ir bijis nozīmīgs dažādiem seniem rituāliem. Valsts aizsardzībā tas ir nonācis 1925. gadā.


Brodu karjera akmens
Akmens atrodas Jēkabpils rajonā. Akmens tilpums ir 104 kubikmetri. Kādreiz akmens atradās uz saliņas, bet ar laiku tas sāka grimt un tagad viss ir zem ūdens. Tas ir otrs lielākais akmens Latvijā.


Jušulejas dižakmens
Akmens atrodas Talsu rajona Dundagas pagastā, tā tilpums ir 60 m³. Akmens savu nosaukumu ir ieguvis no tā, ka tas atrodas Jušu ielejā, senajā jūras dibenā. Skatoties akmens spraugās var ieraudzīt citus akmeņus, kas atrodas zem tā.


Kapsēdes Dižakmens
Akmens atrodas Liepājas rajona Medzes pagastā, tā tilpums ir 60 m³. Par akmeni klīst leģendas, viena no tām ir tāda, ka velns šo akmeni ir nozadzis no Pērkona pils, kad Pērkons to pamanīja, viņš devās velnu meklēt. Kad Pērkons atrada velnu, dusmās ar zibeni viņš pāršķēla akmeni 3 daļās.


Kozuļovka
Akmens atrodas Rēzeknes rajona Kaunatas pagastā, tā redzamās daļas tilpums ir 36 m³. Tas ir viens no Latgales lielākajiem un ievērojamākajiem akmeņiem. Akmeni sauc gan par Kozuļovka akmeni, gan arī par Āžakmeni.


Krauju Lielais jūrakmens
Akmens atrodas Limbažu rajona, Salacgrīvas pagastā, tā tilpums ir 60 m³. Vietējie zvejnieki stāsta, ka tas nav vienīgais tik liels akmens, jūrā glabājas vēl daudz iespaidīgāki akmeņi.


Melnača akmens
Akmens atrodas Valmieras rajona Burtnieku pagastā, tā tilpums ir 40 m³. Akmens ir sašķelts divās daļās. Par šo akmens šķelšanos klīst vairāki nostāsti. Akmens esot kalpojis divu ģimeņu strīdam, pēc vienas leģendas strīdu izšķīra zebens, kas akmeni sašķēla divās daļās, pēc citas leģendas to izdarīja upes straume. Lai nu kā, bet pie akmens ir visai romantiska atmosfēra un no tā paveras lieliska ainava.

Kontaktinformācija

  • Novads: Citur
  • Adrese: 
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!