Svētdiena, 31. Maijs, 2020
Jūsma, Alīda
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Apes vēstures liecinieki

Reizes skatīts: 5764
Apes vēstures liecinieki
Apes vēstures liecinieki
Apes vēstures liecinieki
Apes vēstures liecinieki
Karte

Apraksts


Latvijā atrodas maza pilsētiņa Ape, kura var lepoties ar daudzām vērturiskām celtnēm un lielisko dabu. Lai pilnvērtīgāk izzinātu pilsētas vēsturi ir iespējams nolīgt gidu.

Raganu klintis- medību pils “Ančkas”- Lūšakrogs- Apes muižas apbūve- Klēts- Kungu māja- E. Zālītes memoriālā māja- D.Gailītes daiļdārzs.


Raganu klintis atrodas pie pilsētas vidusskolas un kapiem. Pietam klintis dalās divās daļās- vecajās un jaunajās klintīs. Pie klintīm tek Vaidavas upe, tai pāri var tikt ejot pa gājēju tiltiņu, un noskatīties uz klintīm no upes otrā krasta. Klintis pārsteidz ne tikai ar savu lielumu, bet arī ar savu krāšņumu. Smilšainās klintis ir vairākos košos toņos. Pēc seniem nostāstiem klintis ir ieguvušas šādu nosaukumu tādēļ, ka agrāk te ir dzīvojušas un savus rituālus veikušas raganas. Klintīs atrodas dziedniecisks avotiņš.


Vēsturisko celtņu apskati ir vērts sākt ar Barona Volfa medību pili. Savu nosaukumu „Ančkas” tas ir ieguvis no pretī esošām dzirnavām. Kādreiz šajā pilī barons Volfs ir uzturējies, kad devies medībās. Ēka ir būvēta 19 gadsimtā. Ēka nav visai labā stāvoklī, bet neskatoties uz to, tajā var apskatīt tā laika kokgriezumus un interesanto pils interjeru.


Lūšukrogs ir arhitektūras piemineklis. Tā ir laukakmeņu mūra ēka. Agrāk ilgu laiku te bija darbojies krogs. Vēlāk krogs tika aiztaisīts, ēkā ir atradies gan autoserviss, gan vienkārši dzīvokļi. Bet tagad jau vairākus gadus ēkā nekas nenotiek. Pa šo laiku krogs tika minimāli pārveidots, tāpēc savu arhitektūras nozīmi nav zaudējis.


Apes muižas apbūve sastāv no vairākām ēkām. To skaitā ir gan saimniecības ēkas, gan kungu mājas. Apbūves tuvumā atrodas samērā nozīmīgs parks, jo tajā ir vairākas eksotiskas koku sugas, pietam parks ir uzraudzīts un sakopts. Muižas apbūve ir vairākas reizes mainījusi savus īpašniekus, bet tagad neviena īpašnieka ēkai vairs nav.


Vēl viens nozīmīgs arhitektūras piemineklis ir Apē esošā vēsturiskā Klēts. Klēts atrodas netālu no kungu mājas. Kādreiz šajā ēkā ir tiešām atradusies klēts, runā, ka tās pagrabā glabāja sierus un vīnus. Vēlāk tur atradās staļļi priekš saimnieku zirgiem.


Kungu māja ir diezgan savdabīga ēka. Agrāk uz jumta esot bijušas pūķa galvas, bet, diežēl, līdz mūsdienām tās nav saglabājušās. Ēkā grāk atradās pilsētas slimnīca, tad pansionāts. Tagad ēka ir kritiskā stāvoklī, to izraisīja ēkā notikušais ugunsgrēks.


Elīnas Zālītes memoriālā māja glabā daudz informācijas par šīs izcilās sievietes dzīves gaitām. Memoriālā māja atrodas Apē, Dzirnavu ielā 24. Katru gadu te īpaši tiek svinēta Elīnas diena. Pietam pastāvīgi te tiek nomainītas ekspozīcijas. Momoriālā māja nevar sūdzēties ar tūristu trūkumu.


Ekskursijas noslēgumā ir iespējams atpūsties un izvēdināt prātu izstaigājot D.Gailītes daiļdārzu. Tajā ir vairāki smuki augi, koki un krūmi, kuri rada pasakainu atmosfēru.

Kontaktinformācija

  • Novads: Apes (bij.Alūksnes rajons)
  • Adrese: 
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!