Trešdiena, 27. Septembris, 2023
Ilgonis, Ādolfs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Viļakas pilsētas noslēpumainība

Reizes skatīts: 9462
Viļakas pilsētas noslēpumainība
Viļakas pilsētas noslēpumainība
Viļakas pilsētas noslēpumainība
Viļakas pilsētas noslēpumainība
Karte

Apraksts


Viļakas pilsētas noslēpumainība

Viļaka vēstures avotos pieminēta 13. gadsimtā kā latgaļu Atzeles (Adzeles) zemes Purnavas (Pornuves) novada centrs. Latgaļu pils atradās Eržepoles pilskalnā.
Pēc latgaļu pakļaušanas Viļaka nonāca Rīgas arhibīskapa īpašumā. 1293. gadā uz Viļakas ezera salas uzcēla klosteri Marienhaus. 16. gadsimtā to pārbūvēja par mūra pili. 1559. gadā arhibīskaps novadu kopā ar pili ieķīlāja Polijai. Livonijas kara laikā Viļaku nopostīja, un 1582. gadā tā kļuva par Inflantijas (Poļu Vidzeme uz austrumiem no Aiviekstes) stārastijas centru. 1772. gadā pēc Polijas pirmās dalīšanas Viļaku pievienoja Krievijai, iekļaujot Pleskavas un vēlāk, 1802. gadā, Vitebskas guberņā.
Laika posmā no 1825. līdz 1945. gada Viļaka ietilpa Jaunlatgales (no 1938. gada Abrenes) apriņķī. Daudz posta un nežēlīgu represiju Viļakas iedzīvotāji piedzīvoja 2.pasaules kara laikā.
Šodien Viļaka piesaista tūristus ar saviem dievnamiem un salu, uz kuras atrodas pilsdrupas.
Iebraucot Viļakā no Balvu pilsētas puses uzreiz tālienē redzami baznīcas torņi. Tie ir Vissvētākās Jēzus Sirds Viļakas Romas katoļu baznīcas torņi. Baznīca celta gotikas stilā 19. gadsimta beigās smilšainā uzkalnā – vispirms dzīti ozolkoka pāļi, tās pamati likti no tēstiem laukakmeņiem. Baznīcā atrodas brāļu Blombergu darinātās ērģeles, tās priekštelpā – plāksnes latīņu valodā par celtnes vēsturi.
Adrese: Baznīcas iela 56, Viļaka, Balvu novads. Tālr.: 64563332.
Burtiski pretī, otrajā ielas pusē apskatāma Viļakas luterāņu baznīca, celta 1928.gadā (Viļaka, Abrenes iela 15). Pabraucot uz priekšu iegriezīsimies uz Pils ielu, kur apskatāma Viļakas Valsts ģimnāzija, Kultūras nams un Viļakas ezers. Taču šī vieta nebūs vienīgā kur apskatīsim Viļakas ezera noslēpumainību. Viļakas Valsts ģimnāzija celta uz Viļakas (Marienhauzenas) muižas pamatiem. 19. gadsimtā muiža piederēja Grāfam Zabello un bija viena no lielākajām visā valstī. Pašlaik ģimnāzijā atrodas arī pilsētas muzejs, kurā var apskatīt dažādas interesantas ekspozīcijas.
Adrese: Pils iela 11, Viļaka, Balvu novads. Tālr.: 64563358 E-pasts: vvg_skola@inbox.lv
Turpat blakus atrodas Viļakas pilsētas Kultūras nams. Iecīnītā viļakiešu atpūtas un izklaides vieta, kur pastāvīgi notiek dažādi pasākumi, koncerti un izrādes.
Adrese: Pils iela 13, Viļaka, Balvu novads. Tālr.: 64563114. E-pasts: vilakaskn@inbox.lv
Atrodoties pie Kultūras nama ir apskatāms arī Viļakas ezers. Uz kura salas atrodas pilsdrupas. 1293. gadā uz Viļakas ezera salas Rīgas arhibīskapija uzcēla nocietinātu klosteri Marienhaus, no kura vieta ieguva savu vācisko nosaukumu – Marienhauze. 16. gadsimtā klosteri pārbūvēja par mūra pili, ko sagrāva Pētera I karapulki. Pēc tam pili vairs neatjaunoja. Šķiet, ka šīs varētu būt Latvijā „visgrūtāk pieejamās” pilsdrupas, jo te nav ierīkots tilts uz salu. Kā variantus var mēģināt sarunāt ar vietējiem iedzīvotājiem laivu un apskatīt noslēpumaino vietu. Tuvāk no zemes tās var apskatīt apbraucot pa Liepnas ielu.
Taču pirms doties tālāk uz Žīguru pusi vēl Viļakā apskatīsim pilsētas pareizticīgo baznīcu. Tā celta 19. gadsimta beigās seno latgaļu Eržepoles pilskalnā. Tās būvniecība norisinājās laikā, kad Krievija īstenoja pārkrievošanas politiku, solot, ka tie, kuri pāries „valsts ticībā”, dabūs īpašumā zemi. Tādējādi pareizticīgo baznīcas cēla vietās, kur tās iepriekš nebija bijušas. Baznīca tika atjaunota 1990. gadā.
Adrese: Eržepoles iela 61, Viļaka.
Žīguros, Parka ielā 14 atrodas Meža muzejs – Balvu mežzines Annas Āzes meža ekspozīcija. Muzejā apkopoti materiāli par Viļakas mežsaimniecības skolu, tās darbiniekiem, meža apsaimniekošanu un tās vietējiem dabas objektiem, dižakmeņiem u.c. Plašo ekspozīcijas tematiku atspoguļo darbarīki, fotogrāfijas, dokumenti, žurnāli, herbāriji un citi uzskates materiāli. Interesentiem tiek piedāvāti pārgājieni gida pavadībā.
Pārgājiens gar Liepnas upes vientuļajiem krastiem Latvijas pierobežā noteikti būs kaut kas līdz šim nepiedzīvots. Tālrunis uzziņām: 64564423.

Kontaktinformācija

  • Novads: Viļakas (bij.Balvu rajons)
  • Adrese: Viļaka
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: 
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!