Svētdiena, 16. Jūnijs, 2024
Justīne, Juta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Konkursa „Daile un Latvijas vietas” II kārtas jautājumi

16.09.2010

Sadarbībā ar Dailes teātri

Paldies visiem konkursa „Daile un Latvijas vietas” dalībniekiem!
Apsveicam I kārtas uzvarētājus:

 

Kristīne Vīgante,Ieva Rudzāte,Zigmunds Siņica,Aiga Anuža,Jana Anuža,Edgars Eihvalds,Arita Hibšmane,Sandra Veinberga,Klinta Lemberga,Mārtiņš Maņuks,Ivars Miezis,Ludmila Briede,Lita Juberte,Renārs Penezis,Arlita Spangere,Mārīte Švīgere,Kristīne Miķelsone,Ronalds Kanonirs,Edgars Feodorovs,Daina Ukina,Airita Liniņa,Mārīte Tomaševska,Jānis Nečājevs,Liena Timšāne,Skaidrīte Dārgā,Arvis Jakobsons,Elite Ziemele,Roberts Linde,Elina Ziemele,Evija Kovaļevska,Jānis Krauklis,Andžejs Tālums,Solvita Kūle,Lauris Bloks,Valdis Lielpinks,Lauris Tālums,Andžejs Tālums,Lauris Bloks,Alīna Beketova,Zeltīte Viziņa,Gatis Bēvalds,Evija Bēvalde,Elīna Neija,Inga Sirija,Arta Vanaga,Laila Zagorska,Leontīne Kaškina,Zane Vīnberga,Evija Lipiņa,Didzis Goba,Maija Paegle,Ieva Tininisa,Mareks Slaidiņš,Reinis Preiss,Lelde Preisa,Diāna Lūse,Linda Kuķalka,Antra Žurovska,Santa Popova,Ilona Kovaļova,Viktors Kāgans,Dina Kāgane,Sandra Valgere,Antra Žurovska,Irēna Vjatere,Kristīna Triščenk,Reinis,Marika Meisīte,Ojārs Tirziņš,Valda Tirziņa,Valentīna Govorina ,  

 kuri pareizi atbildējuši uz visiem 11 pirmās kārtas jautājumiem. Tieši jums – konkursa II kārta. Jūsu atbildes uz jautājumiem šoreiz gaidīsim tikai dažas dienas: līdz 23. septembra plkst. 10.00, lai jau 24. septembrī plkst. 10.00 mēs varētu paziņot veiksmīgo uzvarētāju, kurš saņems Dailes teātra balvu: ielūgumu 2 personām uz kādu no Dailes teātra īpašās – jubilejas sezonas izrādēm. Ja nu arī otrajā konkursa kārtā būs vairāki Dailes teātra vēstures un Latvijas novadu zinātāji, tad – III kārta, kas būs īsāka gan laika, gan konkursa jautājumu ziņā, toties – pareizās atbildes tikai un vienīgi liecinās par jūsu atjautību un asprātību!
Protams, konkursa II kārtā savas zināšanas var izmēģināt ikviens, taču vērtēsim gan tikai I kārtas uzvarētājus.
Vēlam veiksmi!

KONKURSA II KĀRTA


1. Leģendārā režisora Eduarda Smiļģa devums latviešu kultūrā – Dailes teātris, kas sākotnēji atradās Lāčplēša (tolaik Romanova) ielā 25. Kā zināms no laikabiedru liecībām, tieši teātris bija Smiļģa īstās mājas. „Tā nu savā darba kabinetā, kas atradās pašā teātra sirdī — zem skatuves, sēdēja Meistars. Mati viņam bija melni kā kraukļa spārni, kā eļļas plankumi uz asfalta, bet cauri „šim krāšņumam no apakšas pastāvīgi spraucās laukā dabiskie sirmie”. Viņš sēdēja dekorāciju un kostīmu skiču ruļļu ieskauts. Logu tur nebija, vien spuldze uz galda. Šī istaba teātrī bija Smiļģa īstās mājas. Te viņš šad tad pārnakšņoja. Otrā rītā izdzēris tasi kafijas vai glāzi kefīra, viņš atsāka pusnaktī nepabeigto darbu.” Agnese Matisone
Ja nu tomēr Smiļģis gājis uz mājām, tad parasti devies kājām.
„Māja, kura spoži iecerēta, ar fantastiskiem parādiem celta un tā arī nekad nepabeigta. Kļuvusi grausts, vēl nebijusi māja, kurā viņš tomēr pamanījās dzīvot, drīzāk gan mitināties.” Mudīte Šneidere.


Kur atradās Smiļģa māja (tagad tur ir muzejs)?


A. Grīzinķalnā
B. Dzegužkalnā
C. Āgenskalnā
D. Torņakalnā

 


2. Dailes teātra pirmajam iestudējumam, Raiņa „Indulim un Ārijai” , dekorācijas veidojis Jānis Kuga – latviešu skatuves glezniecības pamatlicējs. Savu māju ārpus Rīgas viņš projektēja un pamatā uzcēla pats.
Māju cēla pēc mākslinieka paša izstrādāta projekta, būvformu idejas smeļot itāļu vēlās renesanses arhitektūrā. Pie būves strādāja galvenokārt Jānis Kuga pats, tikai sarežģītākajos darbos pieaicināja amatniekus, tāpēc ēka tapa lēnāk, nekā bija domāts. Divas istabas tā arī palika nepabeigtas. Māja skatāma joprojām, ir iecere tajā izveidot mākslinieka muzeju.


Kur no 1921. gada dzīvoja Jānis Kuga ar ģimeni?


A. Lielvārdē
B. Ikšķilē
C. Daugmalē
D. Baldonē

 

3. Vienai no slavenākajām Dailes teātra dziesmām izrādei „Gesta Berlings” 1933. gadā vārdus rakstījis Valdis Grēviņš. Dzejnieks dzimis novadā, kur dzimuši arī grāmatizdevējs Jānis Rapa, dramaturgs Mārtiņš Zīverts, trešais Latvijas valsts prezidents Alberts Kviesis.
"… Un tādēļ lādēts lai un slavēts Tas trakais kavalieru gads!"


Kurā novadā dzimis Valdis Grēviņš?


A. Tērvetes novadā
B. Dobeles novadā
C. Auces novadā
D. Vecumnieku novadā

 


 

 

4. Lieliskais, ar apbrīnojamu talantu apveltītais Dailes teātra aktieris Harijs Liepiņš (daudzu atmiņā joprojām Tots un Hamlets, Gesta Berlings un Romeo, Pērs Gints un Brands, Ričards III un Dons Kihots) 1998. gada 3. augustā pēdējo reizi devās pa taku no Lejasmāļiem uz sev vismīļāko Latvijas upi. Arī aktiera dzīvesbiedre Mudīte Šneidere mēdz teikt – pie šīs upes mēs bijām laimīgi...
”Teātris bija darbs un dzīve, bet šī vieta – laimes zeme. Visu ziemu par to runājām, domas bija ap šejieni.” M. Šneidere


Pie kuras upes abi aktieri atrada savu “laimes zemi”?


A. Gaujas
B. Abavas
C. Ventas
D. Lielupes

 

 

5. „Izcils dailēnietis – aktieris, kuru tauta mīlēja un dievināja no visas sirds, un kurš tai dāvāja aktiermākslas talanta pašas spožākās virsotnes... Eduarda Pāvula cilvēciskais godīgums un gaišā būtība ir tautas atmiņā paliekošs, leģendas vērts paraugs...” Šādus vārdus par Eduardu Pāvulu glabā Dailes teātra arhīvs.
2004. gadā tika uzņemts videoklips dziesmai „Dzimis Latvijā”, kur režisore Žaklīna Cinovska uzaicināja piedalīties Eduardu Pāvulu. Klipā redzams gan labības lauks, gan jūras kāpas.


Kura pilsēta ir dziesmas mūzikas autora dzīvesvieta?


A.  Salacgrīva
B. Liepāja
C. Jelgava
D. Rīga

 

 

 

 

6. Šī Raiņa luga iestudēta gandrīz visos Latvijas teātros. Dailes teātrī pirmizrādi tā piedzīvoja 1926. gadā. No šīs lugas nācis kāds ļoti populārs citāts, ko bieži izmanto gan vietā, gan nevietā.
” Gūt var ņemot, - gūt var dodot!
Dodot gūtais - neatņemams!”


No kuras Raiņa lugas ir šis citāts?


A. Uguns un nakts
B. Zelta zirgs
C. Spēlēju, dancoju
D. Pūt, vējiņi

 

 

7. Viena no Raimonda Paula dziesmām ar Leona Brieža vārdiem, ko itin bieži joprojām dzirdam skanam tautā iemīļotā un populārā Dailes teātra aktiera Jāņa Paukštello izpildījumā – “Cielaviņa”. Pagājušajā gadā divus mēnešus dažādās Latvijas vietās varēja noskatīties aktiera koncertprogrammu “Tiem, ko mīlam arvien…”
”Ai, tēvu zeme stūru stūriem,
Cik tuvs un pazīstams it viss…”
Jānis Paukštello koncertus plānoja 13 pilsētās un vienā pagasta centrā. Šī pagasta nosaukumam ir saistība ar kādas latviešu dzejnieces lugu.

Kā sauc šo dzejnieci?


A. Aspazija
B. Anna Brigadere
C. Elīna Zālīte
D. Māra Zālīte

 

 

 

 

8. Dailes teātra režisors Kārlis Auškāps (1987 – 2002 – galvenais režisors) ir dzimis dobelnieks. Savā apaļas jubilejas gadā viņš iestudējis latviešu oriģināldramaturģijas darbu, kura nosaukumā minēts kāds no vannasistabā nepieciešamajiem piederumiem.
"Vissvarīgākā lieta, ko šobrīd mēģinu sevī kultivēt, ir spēja brīnīties. Par katru sīkumu, par katru acumirkli – mācos novērtēt vienkāršo lietu brīnumu." Kārlis Auškāps.


Kur visvairāk Latvijā varētu „satikt” (vārda pārnestā nozīmē) Kārļa Auškāpa iestudētās lugas autoru?


A . Vecpiebalgā
B. Lielvārdē
C. Gaujienā
D. Mārupē 

9. Artūrs Skrastiņš – viena no šā laika spožākajām Dailes teātra zvaigznēm. Pirmā loma Dailē - vēl studiju laikā nospēlētais Jaunākais brālis M.Zālītes un R.Paula “Meža gulbjos”, kas atnesa jaunajam aktierim balvu par labāko sezonas debiju. Ar šo lomu ienācis teātrī, Artūrs Skrastiņš ātri kļuva par vienu no publikas iemīļotākajiem jaunākās paaudzes aktieriem.
“Jo jēga ir tikai mīlestībai.” Artūrs Skrastiņš
Artūrs Skrastiņš ar savu sievu, Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli, salaulājās kādā no Latvijas baznīcām.

Kas tiek uzskatīts par šīs baznīcas simbolu?


A. Rozes pumpurs
B. Lilijas zieds
C. Zivs
D. Kuģa priekšgals

 


 

 

 

10. Ievadot Dailes teātra 90. gadu jubilejas sezonu, teātris atgriežas pie klasiskajām vērtībām. Šī būs tikšanās ar Dailes teātra leģendāro pagātni jaunā skatījumā – režisors Dž.Dž.Džilindžers pirmo reizi iestudē pasaules dramaturģijas klasiku, solot formā vērienīgi greznu un saturā dramatiski romantisku uzvedumu. Šillera „Marija Stjuarte”! Pirmizrāde notika 17. septembrī.
Džilindžers nevēlas komentēt sava pseidonīma izvēli, bet piebilst: ” Vārds nav tas, ko tev netīšām iedevuši vecāki-tas ir tikai segvārds. Vārds ir tas, ko tu dod sev pats, sekojot savai iekšējai vajadzībai."
http://www.spoki.lv/slavenibas/Pseidonimi/143035
Pēc teātra zinātnieces Silvijas Radzobes teiktā, ... jauneklis par savu pseidonīmu pieņēma ASV 20. gadsimta 20. gadu beigu slavena noziedznieka – recidīvista un slepkavas – vārdu.


Kāds ir Dailes teātra režisora Dž. Dž. Džilindžera īstais vārds?


A. Raimonds Rupeiks
B. Raimonds Riekstkalis
C. Raimonds Rotums
D. Raimonds Raibenis

 


 

 

 

11. Dailes teātra 90. jubilejas svētku galerijā būs iespēja vēlreiz noskatīties skatītāju iemīļotās izrādes „Melanholiskais valsis” atjaunojumu. Koncertstāsta galvenais varonis ir slavens latviešu komponists.

Kas ir šī komponista dzimtā vieta?


A.  Ērgļi
B. Jaunpiebalga
C. Cesvaine
D. Jumurda

 

Nosūtiet pareizās atbildes un info par sevi uz e pastu info@atputasbazes.lv līdz 23. septembra plkst. 10.00!

1.-....    ; 2.-.....  ; 3.-.....  ;  4.-.....  ; u.t.t

 

Vārds, uzvārds............................................................

 

Vaļasprieks...............................................................

 

E – pasta adrese........................................................

 

Tālr.nr. .....................................................................

 

Kurā Latvijas pilsētā (novadā, pagastā) Jūs dzīvojat ..............................................................

 

 

 Rezultāti un uzvarētājs portālā www.atputasbazes.lv tiks paziņoti 24. septembrī plkst. 10.00.

 

 

 

 

fr

iu

 

 

kp

 

lb

 

 

lm

 

 

 

 

 hg

 

 

 

sw

 

 

 

 

 


 

Komentārs par rakstu: Konkursa „Daile un Latvijas vietas” II kārtas jautājumi

Admin
22.09.2010 16:30:50
Pārbaudiju. Mums ienākošajiem e pastiem viss kārtībā
Lelde
22.09.2010 16:09:24
Nu nekādi šodien neizdodas nosūtīt atbildes uz info@atputasbazes.lv - visu laiku atnāk atpakaļ.
Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!