Sestdiena, 22. Jūnijs, 2024
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

„Ziņģētāju un stāstnieku vakarā” Viļānos dziedāsim to riņķa dziesmu...

05.02.2011

 12. februārī plkst. 18:00 Viļānu kultūras namā (Kultūras laukumā 2, Viļānos) „Ziņģētāju un stāstnieku vakarā” satiksies vairāk nekā 100 ziņģētāji un stāstnieki no Latgales un Vidzemes, šī gada tēma – „Dziedāsim to riņķa dziesmu…” un stāstīsim to garo stāstu pa riņķi vien…

Tradicionāli tieši pirms visu mīlētāju dienas jau 9 gadu pēc kārtas, Tautas muzikantu biedrība, sadarbībā ar Viļānu kultūras namu, rīko „Ziņģētāju un stāstnieku vakaru”, kas pulcē kopā tos, kuriem patīk gan dziedāt, gan stāstīt dažādus atgadījumus no dzīves, un visbiežāk katrā dziedošajā kolektīvā ir vismaz viens stāstītājs. Koncertā-konkursā ir aicināti piedalīties dalībnieki vecumā no 16 gadiem līdz sirmam vecumam, jo šis pasākums ir paredzēts kā turpinājums stāstnieku konkursam bērnu un jauniešu kustībā „Pulkā eimu, pulkā teku”.

„Ziņģētāju un stāstnieku vakarā” Viļānos ziņģēs gan vokālie ansambļi un tradicionālās mūzikas grupas, gan folkloras kopas un lauku kapelas no Viļāniem un Viļānu novada Dekšārēm, Rēzeknes novada Audriņiem un Strūžāniem, Krāslavas novada Izvaltas, Daugavpils novada Naujenes, Kārsavas novada Salnavas un Malnavas, Madonas novada Mārcienas, Cesvaines un Barkavas, dziedātāji no Jelgavas, pasākumā piedalīsies arī viesi no Lietuvas. Tāpat varēs dzirdēt interesantus un jautrus atgadījumus no dzīves, kas notikuši dažādos godos un viesībās, ejot uz ciemiem vai dodoties mājās, jo dalībniekiem nav atļauts stāstīt fragmentus no literāriem darbiem. Vislabākais stāstnieks būs tas, kurš pratīs no nieka „izpūst” aizraujošu notikumu tā, ka visi klātesošie noticēs.

Dziedātājus un stāstniekus vērtēs pasākuma skatītāji un būs galvenās balvas noteicēji, izvirzot savu vakara simpātiju abās nominācijās. Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda, Viļānu novada domes finansiālajam atbalstam, kā arī sponsoru – biedrības „Lauska”, „Latgales producentu grupa” un „Patrioti.lg”, Rēzeknes Augstskolas, SIA „Baltharmonia” un G.Igauņa darbnīcas atbalstam, visi konkursa dalībnieki saņems pārsteiguma balvas. Pēc konkursa ikviens varēs izlocīt kājas dančos kopā ar Viļānu KN lauku kapelas „Bumburneicys” dāmām un citiem ziņģētājiem.

2010.gadā vieni no konkursa ikgadējiem jeb čaklākajiem dalībniekiem – Cesvaines folkloras kopa „Krauklēnieši” – saņēma ceļojošo balvu – Ziņģu un stāstu krātuvīti, šogad tā ceļos pie cita muzikanta vai stāstnieka, bet kurš tas būs, uzzināsiet Viļānos.

Ne velti šī gada tēma ir „riņķa dziesma”, jo nākamgad „Ziņģētāju un stāstnieku vakaram” tiks svinēta 10 gadu jubileja, bet gatavoties jāsāk laicīgi, lai nevienam nenāktos izdzirdēt ne sevišķi tīkamo riņķa dziesmas turpinājumu: „Ja tu skaisti nedziedāsi, jūgsim tevi ecēšās...”. Latgalē mājas viesībās riņķa dziesmu pie galda dzied arī mūsdienās un tad katram jābūt gatavam dziedāt dziesmu, kas neatkārtojas, vai arī izstāstīt jautru stāstu, anekdoti u.tml.

Pirmo reizi ziņģētāju vakars notika 2003.gadā Madonas rajona Barkavā, šī pasākuma mērķis ir parādīt ziņģu un stāstāmas folkloras aktualitāti un nozīmi mūsdienās, jo folklora nav pierakstīta vienība grāmatās, tā ir dzīva mūsu dziesmās, stāstos un viesību tradīcijās.
 

Komentārs par rakstu: „Ziņģētāju un stāstnieku vakarā” Viļānos dziedāsim to riņķa dziesmu...

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!