Otrdiena, 31. Janvāris, 2023
Tekla, Violeta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Daugavpils Universitātē atklāta izstāde „Ķīmija tabulās”

07.03.2011

Uzsākot Daugavpils Universitātes (DU) augstskolas darbinieku privāto kolekciju izstāžu ciklu, kas veltīts universitātes 90 gadu jubilejai, no šī gada 7. marta līdz 1. aprīlim DU Muzejā apskatāma Daugavpils Pedagoģiskā institūta absolventa (1973), pedagoģijas doktora, DU asociētā profesora Mihaila Gorska ķīmisko elementu periodisko tabulu kolekcijas izstāde „Ķīmija tabulās”.

Asoc. prof. M. Gorska kolekcijas pirmsākumi meklējami 1979. gadā, kad radās doma izveidot savu ķīmisko elementu periodiskās tabulas versiju, ko varētu ērti izmantot metodiskajā un zinātniskajā darbībā. Apzinot, iegādājoties un saņemot kā dāvanu dažādās pasaules valstīs (Lietuvā, Baltkrievijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Spānijā, Ķīnā u.c.) publicētās tabulas, sadarbībā ar DU Dabaszinātņu un matemātikas fakultātes Ķīmijas un ģeogrāfijas katedras lektoru Sergeju Osipovu tika izstrādāta lolotā ķīmisko elementu periodiskā tabula, kas pašlaik tiek izmantota ķīmijas stundās daudzās Latvijas skolās. Šī tabula, pēc kolekcionāra domām, ir vērtīgākais eksponāts 122 vienību kolekcijā.

 


Tā kā Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) pēc Starptautiskās teorētiskās un praktiskās ķīmijas savienības (International Union of Pure and Applied Chemistry) iniciatīvas 2011. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko ķīmijas gadu un 1. martā krievu ķīmiķa Dmitrija Mendeļejeva (1834-1907) periodikas likumam apritēja 142 gadi, tieši šī kolekcija izraudzīta kā pirmā izstāžu ciklā, kas norisināsies visa DU jubilejas gada garumā.
Ķīmiskie elementi izstādē apskatāmajās periodiskajās tabulās izkārtojušies gan tradicionālā veidā uz papīra, gan netradicionāli – uz datorpeles paliktnīšiem, uz tējas un kafijas krūzēm u.c.
 

Komentārs par rakstu: Daugavpils Universitātē atklāta izstāde „Ķīmija tabulās”

Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!