Sestdiena, 20. Jūlijs, 2024
Ramona, Ritma
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

XIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls

07.02.2012

Masku tradīcijas ir nozīmīga mūsu kultūras dzīves sastāvdaļa. Maskas ar savām darbībām un enerģiju savaldzina ne tikai cilvēka acis, bet arī viņa dvēseli, sirdi un attiecās uz kādu augstāku sākotni, pārcilvēciskām, kosmiskām enerģijām. Tas ir Rituāls visas mūsu tautas dzīvības un radošo spēku saglabāšanai un atjaunotnei. Latvijā ir ļoti krāšņas un daudzveidīgas masku tradīcijas visa gada garumā, bet intensīvākais masku gājienu laiks ir no Mārtiņiem līdz Meteņiem. Lai nodrošinātu pastāvīgu un sistemātisku masku tradīciju pārmantošanu un attīstību mūsdienās, ik gadus tiek rīkots Starptautisks masku tradīciju festivāls.

Šogad XIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls norisināsies Milzkalnē un Tukumā no 11. līdz 12. februārim. Festivāla ietvaros ir paredzēta plaša un daudzveidīga masku grupu darbības programma, filmu demonstrējumi, pētnieku vēstījumi un komentāri, kā arī ārvalstu viesu līdzdalība. Īpašu noskaņu pasākumiem piešķirs piejūras reģiona savdabīgās dabas ainavas un vietējo ļaužu viesmīlība. Centrālās norišu vietas Tukuma Kultūras nams un pilsētas laukumi, kā arī Milzkalnes Tautas nams, kas plašāk pazīstams ar nosaukumu Šlokenbekas muiža.

 

Festivāla programmā paredzēti masku gājieni ar īstiem rituāliem un norisēm lauku sētās Milzkalnes apkārtnē, improvizētas masku izrādes Milzkalnes Kultūras namā, lielais masku gājiens Tukumā, Meteņa dzīšana un festivāla noslēguma rituāls Milzukalnā. Īpaši atraktīva un aizraujoša būs individuālo masku izrādīšanās, kur tradicionālās maskas rādīs savu darboties spēju mūsdienu mūzikas pavadījumā. Konferencē par masku tradīcijām piedalīsies masku pētnieki Inga Krisčiuniene (Lietuva), Terī Gunels (Islande), Aīda Rancāne (Latvija). Interesanta un izziņas bagāta solās būt masku meistarklase, kurā dažādu novadu grupas stāstīs par tradīcijām un demonstrēs masku gatavošanu. Turpat skatāma arī masku foto izstāde.

 

Festivālā piedalīsies vairāk kā 10 masku grupas no Latvijas novadiem, un tās demonstrēs dažādas maskošanās tradīcijas. Būs sastopami: budēļi, čigāni, kaitys, ķekatas, skutelnieki, vastolōva, vecīši, Ziemassvētku čigāni un citas masku grupas. Lietuvu pārstāvēs Užgavēņa (meteņa) masku grupa. Šajā grupā ietilpst tādas maskas, kā kaņepe, speķis, velns, nāve, āzis, meita uz siena kaudzes un citas.

 

Ir, protams, vērts aizbraukt uz Riodežaneiro vai Venēciju, lai vērotu krāšņus un iespaidīgus karnevālus. Taču izrādās arī mums pašiem ir ļoti interesantas, daudzveidīgas, spilgtas un aizraujošas maskas un ar tām saistītās izdarības. Kā daudz kas Latvijā, arī šīs vērtības nav līdz galam izzinātas un godā celtas. Festivāla divās dienās iespējams daudz ko uzzināt jaunu un sajust maskošanās maģijas noslēpumu. Izmantosim izdevību un ļausimies masku burvībai!

 

Festivālu ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē Latvijas Folkloras biedrība, Engures un Tukuma novadu pašvaldības.

 

Festivāla rīkotāju vārdā - Aīda Rancāne un Andris Kapusts

www.folklorasbiedriba.lv
Adrese: Latvijas Folkloras biedrība, Merķeļa iela 13, Rīga, LV-1050
e-pasts – birojs@folklorasbiedriba.lv
26063277, andr27@ml.lv (Andris Kapusts),
28363035, jelena.jekimova@inbox.lv (Jelena Jekimova)
Ilze Vekšina, Milzkalnes Tautas nama vadītāja, tālr. 28301020, ilze_ja@inbox.lv
Līga Cvetkova, biedrības „MilzuKalns” vadītāja,26076494, liga.cvetkova@inbox.lv
Rudīte Poča, tālr. 29178921, ruditepoca@inbox.lv

Avots: www.tukums.lv

Komentārs par rakstu: XIII Starptautiskais masku tradīciju festivāls

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!