Piektdiena, 19. Aprīlis, 2024
Vēsma, Fanija
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Meteņi Turaidā – atvadas no ziemas!

17.02.2012

Šogad sals mūs saldējis gana stipri – laiks atvadīties no ziemas, tāpēc 25. februārī plkst. 14.30 Turaidas muzejrezervātā ikviens kopā ar ģimeni un draugiem aicināts piedalīties Meteņdienas svinībās, lai pēc sentēvu tradīcijām pavadītu ziemu un sāktu gatavoties pavasara atmodai un zemes darbu jaunajam gadam.

Kopā ar Siguldas folkloras kopu „Senleja” un „Senlejiņa” čigānu pulku Turaidā Meteņu svētkos būs iespēja griezties riņķa lēzē – lielajās ragavās uz dīķa, uzzināt kā čigāni zirgu tirgoja, izlielīt savu dzimto novadu, iegūt Laimes pogu un nodrošināt sev veiksmīgu gadu, atjaunot zināšanas par senajām latviešu tradīcijām, dancot un dziedāt Meteņu senās dziesmas, nogaršot smeķīgo miežu putru un daždažādos pildītos pīrāgus – slokatņus, izmērīt, cik lielas ir sniega kupenas Turaidā, un brīnišķīgi pavadīt laiku svaigā gaisā kopā ar priecīgiem cilvēkiem.

 


Latvijā Meteņdienas tradīcijas ir gana daudzveidīgas, bet tās visas vieno maskošanās prieks. Meteņos pēdējo reizi pirms pavasara notika masku gājieni, kad dziedot, dancojot un labu vēlot, ļaudis devās tālos ciemos viens pie otra, vizinājās no kalna un notika varena lielīšanās, lai jaunajā gadā padotos laba raža. Bez maskošanās spēles populārākās tradīcijas šajos svētkos Vidzemē ir Meteņa dzīšana, Laimes pogas meklēšana, kurmju dzīšana un sātīgas miežu putras vārīšana. Vidzemē biežāk Meteņdienu svinēja tuvāk Lieldienām, nereti dienu iepriekš pirms Pelnu dienas, kad sākās gavēnis.


Visi 25. februārī laipni aicināti pārtapt citā tēlā un izbaudīt ziemas priekus skaistajā Turaidā!

 

Autors: Anda Skuja
Avots: Turaidas muzejrezervāts

 

Komentārs par rakstu: Meteņi Turaidā – atvadas no ziemas!

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!