Sestdiena, 20. Jūlijs, 2024
Ramona, Ritma
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Vasaras sezonu Turaidā noslēdzot – izšuj kopā ar muižas pārvaldnieci!

24.10.2012

Noslēdzot vasaras sezonu, 28. oktobrī plkst. 14.30, Turaidas muzejrezervāts aicina apmeklēt Turaidas muižas pārvaldnieka veco dzīvojamo māju un, ikvienu, kam interesē rokdarbi, piedalīties akcijā „Dalies prasmēs! – Izšuj kopā ar muižas pārvaldnieci!”, tādējādi popularizējot seno prasmi - izšūšanu krustdūriena tehnikā, kas 19. gadsimta sākumā bija iecienīts brīvā laika kavēklis un arī praktiska nodarbošanās visu vecumu un sociālo slāņu sievietēm.

Turaidas muzejrezervāts 2010., 2011. un 2012. gadā organizējis jau trīs īpašus seno izšūšanas prasmju popularizēšanas projektus, kuru gaitā tapis 18. gadsimta Turaidas baznīcas altārim stilistiski piemērots grīdas paklājs zvaigžņu rakstos, 19. gadsimta rakstraudžos noskatīts ziedu pušķiem rotāts grīdas paklājs muižas pārvaldnieka dzīvojamajai mājai un šovasar – izšūtas rokassomiņas un spilveni, kas papildinājuši pārvaldnieka mājas interjeru. Projektos piedalījušās Siguldas, Krimuldas un Sējas novada iedzīvotājas, kas rokdarbus darinājušas brīvprātīgi no darba brīvajā laikā.

 

Arī šobrīd šī prasme nav izzudusi, jo skolās mājturības stundās meitenēm tiek mācīta izšūšana, tāpēc aicinām piedalīties akcijā gan vecmāmiņas, gan māmiņas kopā ar meitām un mazmeitām. Rudens pēcpusdienā kopā sanākt Turaidā, lai vēsturiskā vidē mācītos izšūt, dalītos pieredzē un iegūtu jaunas idejas rokdarbiem.

Kā pastāstīja mākslas vēsturniece Ina Līne, - bīdermeijera laikā modē bija visdažādākās rokdarbu tehnikas, tomēr par laikmeta lielāko kaislību kļuva izšūšana krustdūrienā un tai radniecīgās izšūšanas tehnikas. Izšuvumi krustdūrienā rotāja mēbeļu tapsējuma audumus, kamīna aizslietņus, zvanu lentas, dekoratīvus spilvenus, paklājus, kuru gabarīti nereti sasniedza pat 3 x 4 m. Latvijas muzeju kolekcijās ir saglabājušies neliels skaits bīdermeiera laikmeta izšuvumi, kas izgatavoti 19. gadsimta 2. ceturksnī un vēl piecdesmitajos un sešdesmitajos gados, kas apliecina, ka arī Latviju tolaik valdošās modes tendences nebija apgājušas.

 

Bīdermeiera laikmeta izšuvumu ornamentika bija ārkārtīgi daudzveidīga, un tajos tika izmantoti gan iespiesti paraugi, gan dabā aizgūti motīvi, gan sadzīvē noskatītas ainas, tomēr populārākie bija samērā naturālistiski traktēti ziedu motīvi, kurus izkārtoja pušķos, vainagveida vai ritmiski atkārtotas joslas kompozīcijā.

Aicinām visus, kam interesē rokdarbi un ir vēlēšanās gūt iedvesmu ziemas vakaros izšūt sev mazu dekoratīvu glezniņu vai skaistu spilvenu, satikties Turaidā!

 

Anda Skuja
TMR Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja
Tālr. 26572142
E: san.tmr@apollo.lv
I: www.turaida-muzejs.lv


 

Komentārs par rakstu: Vasaras sezonu Turaidā noslēdzot – izšuj kopā ar muižas pārvaldnieci!

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!