Trešdiena, 19. Jūnijs, 2024
Nils, Viktors
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās Tukuma muzeja ceļojošo izstādi par Lestenes baznīcu

27.09.2017

2. oktobrī 15:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (Mūkusalas ielā 3, Rīgā) ātrija galerijā (5. stāvā) atklās Tukuma muzeja ceļojošo izstādi „Ak, svētā Lestene!”. Baznīcas interjera sendienu fotogrāfijas uzbur vīziju par kādreizējo baznīcas iekštelpu bagātību un greznību, atspoguļo vēsturiskos notikumus, kā arī ieskatu restaurācijas procesos. Izstāde apskatāma līdz 20. oktobrim. Ieeja bez maksas.

Lestenes baznīca un tās iekārta ir daudz piedzīvojusi - kara laiku, ugunsgrēku, padomju varas attieksmi, tostarp noliegumu, vienaldzību, nevērību, pārbūves, pakļaušanu bojāejai un arī atdzimšanas gaidas. Lestenes baznīcas kokgriezumu glābšana bija viens no būtiskākajiem Tukuma muzeja īstenotajiem pieminekļu aizsardzības pasākumiem, ko rosināja mākslas zinātnieks Jurģis Skulme, Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis un realizēja mākslas zinātnieks Arturs Vaidziņš. Tukuma muzeja sarīkotā izstāde „Lestenes kokgriezumu” (1966-1967) un ekspozīcija (1968) savā ziņā bija protesta akcija. Izpostītās baznīcas iekārtu fragmenti, iespiesti salīdzinoši mazajās muzeja telpās bija kā mēms pārmetums attieksmei pret kultūras vērtībām. Apskatei tika izlikti no izvazāšanas paglābtie baznīcas iekārtas fragmenti, skulptūras un konstrukcijas, kuru stāvoklis sabiedrībā raisīja sašutumu.

 

Lai atspoguļotu Lestenes baznīcas iekārtas likteni, muzeja iesaisti baznīcas glābšanā un mūsdienu situāciju, pēc 50 gadiem, 2016. gadā, Tukuma Mākslas muzejs sagatavoja izstādi ar nosaukumu „Ak, svētā Lestene!”, atainojot dramatiskos vēstures notikumus un uzburot vīziju par kādreizējo baznīcas interjera greznību, kā arī sniedzot īsu ieskatu tā atjaunošanā. Šobrīd tā ir pieprasītākā Tukuma muzeja ceļojošā izstāde, kas līdz šim jau bijusi skatāma Livonijas ordeņa pilī Ventspils muzejā, Jaunpils pilī, Vērgales pagasta muzejā, Cīravas pagasta bibliotēkā un Slampes pagasta bibliotēkā, kā arī pašā Lestenes baznīcā. Pēc Latvijas Nacionālās bibliotēkas izstāde ceļos uz Kauguru kultūras namu.

Atklāšanas pasākumā Latvijas Nacionālās bibliotēkā ar stāstījumu par Lestenes baznīcas iekārtas glābšanas vēsturi un restaurāciju uzstāsies Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, savukārt Lestenes baznīcas atjaunošanas fonda valdes pārstāvis Jurģis Klotiņš informēs par Lestenes baznīcas atjaunošanas gaitu.

Tukuma muzejs aicina piedalīties baznīcas atjaunošanā: ziedojuma tālr. 90006088 (EUR 1.42), ziedojumu konts - Swedbank, HABALV22, konta numurs: LV16HABA0551030745431

Izstāde Latvijas Nacionālajā bibliotēkā skatāma no 2017. gada 2. oktobra līdz 20. oktobrim.

 

 

Izstādes darba laiki:

P. - Pk. 9:00 - 20:00, S. un Sv. 10:00 - 17:00

 

Izstādes kuratore:

Oksana Ošupe, Tukuma muzeja muzejpedagoģe

T: 25721502, E: muzejpedagogs@tukumamuzejs.lv

 

 

Informāciju sagatavoja:

Kristīne Ozola

Tukuma muzeja

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

 

 

 

Komentārs par rakstu: Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās Tukuma muzeja ceļojošo izstādi par Lestenes baznīcu

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!