Svētdiena, 16. Jūnijs, 2024
Justīne, Juta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Dabas muzejā atklāj gada dzīvnieku 2020

09.01.2020

Ceturtdien, 9. janvārī, Latvijas Dabas muzejā, piedaloties Dabas aizsardzības pārvaldes vecākajam ekspertam Vilnim Skujam, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta „Silava" pētniekam Jānim Ozoliņam un Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza uzraugam Mārtiņam Zilgalvim, īpašā pasākumā tika atklāts „Gada dzīvnieks 2020". Tituls piešķirts Latvijas lielākajam grauzējam – Eirāzijas bebram.

 

Šogad Dabas muzejs atzīmē 175. pastāvēšanas gadadienu, un daudziem Latvijas skolēniem muzejs asociējas tieši ar Eirāzijas bebru. Muzejpedagoģe Eleonora Zuimača stāsta, kā pirms 23 gadiem organizēja pirmās izbraukuma nodarbības „Muzejs mūsu bagāžā": „Mēs braucām uz attālām lauku skolām, tām, kurām bija sarežģīti nokļūt Rīgā. Bebrs brauca līdzi. Tas bija tāds prieks bērniem – paglaudīt, redzēt tuvumā, aptaustīt asti un ieskatīties zobos. Mūs jau zināja un atpazina pēc bebra." Kopš tā laika apmeklētāji un skolēni pasākumos un nodarbībās līdz nepazīšanai „nomīļojuši" vairākus speciāli šim mērķim sagatavotus bebru izbāžņus.

 

Eirāzijas bebrs, nenoliedzami, ir viena no diskusijas raisošākajām Latvijas zīdītāju sugām. No vienas puses, bebrs ir nekaitīgs radījums, kas dzīvo ūdenī un labprāt izvairās no cilvēkiem. No otras puses, iekārtojot savu dzīves vidi, tas nereti rada sarežģījumus un zaudējumus mežsaimniekiem un lauksaimniekiem. Savukārt Rīgā, lai pasargātu kanālmalas apstādījumus no bebru zobiem, nākas nodrošināt tur mītošos bebrus ar piemērotu barību.

 

Bebru populācija Latvijā ir stabila un tie iekļauti nelimitēti medījamo dzīvnieku sarakstā. Bebrs ir lielākais grauzējs Latvijā. Nirstot tas spēj aizvērt nāsis un ausis.  Bebra raksturīgākā pazīme ir zobi, kas aug visu mūžu un graužot pašuzasinās. Turklāt, sakļaujot šķeltās lūpas aiz priekšzobiem, bebrs var grauzt arī zem ūdens. Bebra barība ir ūdens un piekrastes augi, ziemā – lapu koku miza un zari. Zivis bebri neēd.

 

Bebra gadā muzejā notiks vairāki pasākumi, pirmais – ģimenes diena „Noslēpumainais gada dzīvnieks" jau sestdien, 25. janvārī. Uzzināt vairāk par bebru un apskatīt to dabiskā izmērā var muzeja ekspozīcijā „Latvijas zīdītāji". Arī šogad aicinām reģistrēt bebru vērojumus vietnē www.dabasdati.lv un iekļaut gada dzīvnieku izglītojošos pasākumos un citās norisēs.

 

Kontaktinformācija: 

Polīna Šķiņķe

Latvijas Dabas muzeja

Komunikācijas nodaļa

Tālr.: 67356058

E-pasts: polina.skinke@ldm.gov.lv

 

 

Komentārs par rakstu: Dabas muzejā atklāj gada dzīvnieku 2020

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!