Trešdiena, 18. Septembris, 2024
Liesma, Elita, Alita
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Barikāžu atceres pasākums Tukumā

17.01.2020

19. janvārī 13.00 Tukuma pilsētas vēstures muzejs “Pils tornis” aicina uz  Barikāžu atceres pasākumu Tukuma pilsētas Kultūras namā, kur koncertu sniegs Tukuma Raiņa ģimnāzija jauktais koris “Savējie” diriģentes Rasmas Valdmanes vadībā. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Pasākums Tukuma pilsētas Kultūras namā iesāksies ar Tukuma Raiņa ģimnāzijas 10. klašu skolēnu stāstījumu par Barikāžu dienu notikumiem un dzejas lasījumiem. Turpinājumā izskanēs Jāņa Strazda un Jāņa Petera dziesmu cikls “Lins” Tukuma Raiņa ģimnāzijas jauktā kora “Savējie” izpildījumā. Pasākuma dalībnieki varēs skatīt fragmentus no Tukuma muzeja izveidotās video filmas “60 km līdz barikādēm”, vēsturiskas 1991. gada fotogrāfijas no Tukuma muzeja un Jaunpils muzeju krājumiem, kā arī Tukuma muzeja ceļojošo izstādi „Tukumnieki Latvijas neatkarības ceļā”.

 

1990. gada pieņemtā Neatkarības deklarācija radīja satraukumu PSRS vadībā, sākās mēģinājumi ar iebiedēšanu un militārā spēka demonstrēšanu apturēt Latvijas un arī pārējo Baltijas valstu  ceļu uz neatkarību. Naktī uz 13. janvāri Viļņā, padomju armijai uzbrūkot televīzijas tornim, tika nogalināti 14 cilvēki un 110 ievainoti. Tas radīja sašutumu arī Latvijā un 13. janvārī Rīgā notika plaša manifestācija, uz kuru sabrauca tūkstošiem cilvēku no visiem novadiem, lai protestētu pret PSRS veiktajām militārajām akcijām. Baidoties no iespējamā militārā apvērsuma Latvijā, LTF aicināja iedzīvotājus apsargāt Augstāko Padomi, Ministru Padomi, radionamu, telefona un telegrāfa centrāles, Rīgas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus. Rīgā bija sācies barikāžu laiks – daudzi manifesta dalībnieki mājās nemaz nebrauca, bet palika Rīgā. Savukārt no rajoniem uz Rīgu devās cilvēki ar smago tehniku, materiāliem, no kā būvēt barikādes un pārtiku tiem, kas veidoja dzīvo vairogu. 

 

Tukuma pilsētas vēstures muzeja “Pils tornis” vadītāja Loana Šulca sniedz informāciju par 1991. gada notikumiem, kad trauksmainajos notikumos iesaistījās arī cilvēki no Tukuma apkārtnes: “No Tukuma aizraukušie cilvēki uz Rīgu tika izvietoti pie radionama, Augstākās Padomes ēkas, telefoncentrāles, televīzijas torņa, Vecīgas ielās un pie Brasas tilta. Atsaucība bija milzīga – no Tukuma ciemiem Rīgu sargāja 73 smagās tehnikas vienības, cilvēki ziedoja naudu un pārtiku, uz barikādēm braucienus organizēja uzņēmumi, tika nodrošināti autobusi tiem, kam sava transporta nebija. Tolaik ikviens apzinājās, ka uzbrukuma gadījumā var mājās arī neatgriezties – reāli apturēt PSRS militāristus nebūtu iespējams, tomēr tas prasītu lielu upuru skaitu un radītu negatīvu pasaules sabiedrības attieksmi pret PSRS. 16. janvārī omonieši uzbruka Brasas tilta sargiem, kuru vidū bija arī agrofirmas “Valgums” darbinieki un tehnika. Šis gadījums rosināja Tukuma muzeja kolektīvu sarīkot ekspresizstādi “No neatkarības deklarācijas līdz barikādēm” un pāris dienu vēlāk, atzīmējot muzeja 55 gadu jubileju, izkristalizējās ideja rīkot īpašu pasākumu Kultūras namā veltītu barikāžu dienu dalībniekiem. Pasākums bija ļoti apmeklēts un vairāku stundu garumā cilvēki pārrunāja Rīgā piedzīvoto, klausījās koncertu un saņēma Tukuma mākslinieku grupas dāvātos mākslas darbus un lietišķās mākslas priekšmetus.”

 

Plašāka informācija:

Loana Šulca, Tukuma pilsētas vēstures muzeja vadītāja „Pils tornis”

T.: 25622131

E.: pilstornis@tukumamuzejs.lv

http://tukumamuzejs.lv/pils-tornis

Foto no Tukuma muzeja krājuma, Stolbova foto

Kristīne Ozola

Tukuma muzeja

Komunikācijas nodaļas vadītāja

T: 20247001

E: pr@tukumamuzejs.lv

Komentārs par rakstu: Barikāžu atceres pasākums Tukumā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!