Pirmdiena, 25. Septembris, 2023
Rauls, Rodrigo
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Saruna Melānijas Vanagas muzejā

21.01.2020

Aicinām visus interesentus sestdien, 25. janvārī plkst. 11.00 uz sarunu Melānijas Vanagas muzejā - “Brāļu draudzes kustība rakstnieces Melānijas Vanagas darbos”. Tajā Ingrīda Lāce, Melānijas Vanagas muzeja vadītāja, iepazīstinās ar rakstnieces un kultūrvēsturnieces Melānija Vanagas skatījumu uz Brāļu draudzes darbību Amatas novadā.

 “Tur tika uzsvērta tikumiskā pilnīgošanās, izglītošanās, prasība pēc līdzjūtības un morāla atbalsta ikvienam ... Kur – tur? Brāļu draudzes saiešanās. Brāļu draudze uzsāka savu darbību 18.gs. Vidzemē un arī Āraišu pusē, kur vairāk nekā gadsimtu daudzi mūsu senči un radi bijuši “brāļi”. Brāļu draudzes pamatos ir tā pati Kristus mācība, tikai bez liekulības un svešiem mācītājiem. Tas ir kaut kas neiedomājams 18.gs. ­Pirmie teicēji ir vācieši, turklāt, viņi runāja sliktā latviešu valodā, bet vēlāk paši latvieši un tikai.

Tas ir stāsts par mūsu Jēkabu Vīlipu un Gavēņu Andžu. Andžs ir pirmais Valmieras Skolotāju semināra audzēknis. Liekas, ka viņš ir pirmais gaišākais Āraišu draudzes cilvēks 18.gs. Brāļu draudzes darbība Āraišu draudzē bija cieši saistīta ar Vaitiņu mājas vēsturi, jo Vaitiņos brāļu saiešanas notika ilgāk par pusotra simta gadu. Tas ir gandrīz neticami.

 

Rakstniece, kultūrvēsturniece Melānija Vanaga savos rakstos stāsta par Brāļu draudzes darbību mūspusē, minot mājas, cilvēkus. Stāstījums ir tik dzīvs, pietuvināts konkrētai videi! Viņa ne tikai slavē, bet arī kritiski vērtē. Par to visu 25. janvārī Melānijas Vanagas muzejā”, stāsta Ingrīda Lāce. 

Pasākuma programmā: Brāļu draudzes misijas Latvijā vadītāja Gundara Ceipes ievadvārdi, Ingrīdas Lāces priekšlasījums, noslēgumā iepazīšanās ar muzeja ekspozīciju.

Šis ir pirmais priekšlasījumu cikla “Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma izpēte topošai ekspozīcijai Āraišos” pasākums. Priekšlasījumu cikls (kopā piecas sarunas) tiek rīkots sadarbībā ar Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma vadošajiem pētniekiem, domājot par Brāļu draudzes darbībai veltītu piemiņas ekspozīcijas izveidi Āraišos autentiskā Liedoliešu draudzes saieta namā, ko iecerēts pārvest no Vecpiebalgas.  Nākošais pasākums – tikšanās ar vēsturnieku Gvido Straubi notiks svētdien, 8.martā, Drabešu Jaunās pamatskolas zālē.

 

Pasākumu organizē Amatas novada pašvaldība sadarbībā ar Brāļu draudzes misiju Latvijā un Melānijas Vanagas muzeju. Projekts tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijai – 100” atbalstu.

Melānijas Vanagas muzejs atrodas Doles-2, Amatas pagastā, Amatas novadā, 9 km no Ieriķiem. GPS: 57.1673, 25.2780

 

Informāciju sagatavoja:

Ieva Dreibante

Projektu koordinatore

Amatas novada pašvaldība

Epasts: ieva.dreibante@amatasnovads.lv

T: 26850417

 

Komentārs par rakstu: Saruna Melānijas Vanagas muzejā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!