Pirmdiena, 17. Jūnijs, 2024
Artis, Artūrs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Brīvdabas muzejā tradicionālā Masku taka

06.11.2020

No salnu mēneša 6. dienas līdz vilku mēneša 6. dienai Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs aicina uz Rudens masku taku un Tradicionālo masku izstādi "Starp divām saulēm". Pavadot laiku brīvā dabā, laikā no 6. novembra līdz 6. decembrim Brīvdabas muzejā varēs izzināt budēļu maskošanās tradīcijas, apskatīt tradicionālās rudens maskas, kā arī noskaidrot to simbolisko nozīmi.

“Maskošanās zemnieku dzīvē rituālā gada ietvaros ir būtiska latviešu tradicionālās kultūras sastāvdaļa. Tā saistīta ar gada tumšā laika periodu – rudeni, ziemu un pavasara sākumu, kad dienas garuma attiecība pret nakts garumu novirzās par labu pēdējam. Latviešu tradicionālo masku izskats un darbība rāda, ka šādi personāži nav piederīgi ikdienas pasaulei. Tie ilustrē citpasaules iemītnieku manifestāciju un atspoguļo mirušo pasauli, dabas garus vai mītiskos tēlus. Maskas ir savdabīgi svētku starpnieki un atklāsmes instrumenti. Starpnieki, kuru uzdevums ir savienot divas dažādas realitātes, pasaules. Var teikt, ka maska padara neredzamo par redzamu, sekmējot pārdabiskā saprašanu, saziņu ar to.

 

Rudens – ziemas pārejas laikā masku pulkā ir tēli, kas simbolizē mītiskos senčus (vecīši, dādi, spoki). Masku gājieni, kas notikuši Veļu laikā, bijuši klusāki, tiem bijis arī vakarēšanas raksturs. Vecīšos un sevišķi Katrīnās maskotājas pārsvarā bijušas sievietes, savukārt Mārtiņos vairāk gājuši vīrieši, līdz ar to šo masku raksturs salīdzinoši bargāks,” stāsta masku pētniece Aīda Rancāne.

 

Arī Brīvdabas muzejā apmeklētāji varēs sastapt rudenim raksturīgos Mārtiņbērnus jeb Spalvainos Mārtiņus, Katrīnas, Baltos vecīšus jeb senču garus, kā arī tāšu, niedru un salmu vecīšus. Masku takā būs arī īpaša Pēriena vieta. Pēriens tradicionālajā kultūrā ir aktuāls visos maskošanās posmos, bet rudenī žagaru bunte nepieciešama tā dēvētajai Mārtiņa dzīšanai, lai pa jokam iepērtu mājas saimi. Ticējums vēsta – ja Mārtiņbērni kādu nolēmuši nopērt, nevajag bēgt zem gultas, jo tad visu mūžu cilvēks būs bailīgs.

 

Muzejā no Mārtiņiem līdz Meteņiem būs apskatāma arī tradicionālo masku izstāde “Starp divām saulēm”, kas ir veltīta Ziemassvētku maskām. Šoreiz izstāde apskatei ir eksponēta netradicionāli – caur Hernhūtiešu saiešanas nama logiem. Izstādi veidojuši masku pētnieki Aīda Rancāne un Andris Kapusts.

 

Sekojot saules kalendāram, tradicionālās rudens laika maksas muzejā varēs aplūkot no 6. novembra līdz 6. decembrim, ziemas maskas no decembra vidus līdz janvāra vidum, bet pavasara iezvanītāja Meteņa maskas no janvāra vidus līdz februāra vidum.

 

 

Apmeklētājus aicina ievērot muzeja un valdības norādījumus par ierobežojumiem, distancēšanos un citiem drošības jautājumiem. Apmeklējot muzeja eksponātēkas vai citas iekštelpas, obligāti jāvalkā sejas maska.

 

 

 

 

Noderīga informācija apmeklētājiem.

Pie muzeja pieejama bezmaksas autostāvvieta.

Mājdzīvniekus lūdzam šoreiz atstāt mājās.

Muzejā tiek fotografēts un filmēts.

 

Ģimenēm ar bērniem.

Pirmsskolas vecuma bērniem ieeja muzejā ir bez maksas.

Vecākiem ar pašiem mazākajiem – pieejama pārtinamā istaba.

Ģimenes biļete (1 līdz 2 pieaugušie + 1 līdz 4 bērni līdz 18 gadu vecumam) 4,00€.

 

Ieeja, darba laiks un cenas.

Ieeja no muzeja Galvenās ieejas – Brīvdabas ielas 21. Muzejs apmeklētājiem būs atvērts no plkst. 10.00 līdz 17.00. Ieejas maksa skolēniem 0,70€, pilna laika studentiem 1,40€, pensionāriem 1,40€, pieaugušajiem 2,00€.

 

Preses materiālu sagatavoja:       Harita Maniņa

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja

Sabiedrisko attiecību speciāliste

T: (+371) 67994106

E: harita.manina@brivdabasmuzejs.lv

I: www.brivdabasmuzejs.lv

Komentārs par rakstu: Brīvdabas muzejā tradicionālā Masku taka

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!