Svētdiena, 16. Jūnijs, 2024
Justīne, Juta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

» Ziņas

Latvija ir labs partneris

13.05.2010

BA "Turība" un Pasaules tūrisma organizācija ar Ugandas valdības atbalstu īstenos kopīgu izglītības projektu.

Biznesa augstskolas Starptautiskā tūrisma fakultātes dekāne Agita Doniņa pastāstīja, ka šis projekts tapis sadarbībā ar ANO Pasaules tūrisma organizāciju (PTO) un paredz pasniedzēju, studentu apmaiņu, kā arī mācību literatūras iegādi Ugandas augstskolās. Projekta gaitā Biznesa augstskola sadarbosies arī ar Bredas tūrisma augstskolu Nīderlandē.
 

Lai pārrunātu kopīgā projekta norisi un pasniegtu Latvijas augstskolai tūrisma programmas akreditācijas sertifikātu, Rīgā bija ieradusies PTO izpildsekretāre Loreto Ijbanesa.

– PTO "Tūrisma vīzija 2020" paredz, ka pēc desmit gadiem starptautiskie tūrisma apmeklējumi pasaulē pārsniegs 1,56 miljardus reižu un populārākie galamērķi būs Eiropa, Austrumāzija, Klusā okeāna reģions, Ziemeļamerika un Dienvidamerika. Vai globālā ekonomiskā krīze ietekmēs šo vīziju?

– Sākoties ekonomiskajām grūtībām, cilvēki tiešām sāka ceļot mazāk un bija bažas, vai tas, ilgstoši turpinoties, neradīs nopietnas problēmas valstīm, kuru ekonomikā lielu īpatsvaru veido tūrisms. Taču pašlaik pasaules tūrismā kopumā atkal vērojama neliela izaugsme, tādēļ domāju, ka 2020. gadā reālā situācija no vīzijas būtiski neatšķirsies. Tūrisma kompānijas meklēs jaunus galamērķus un investēs to pilnveidošanā, līdz ar to nedaudz mainīsies tūristu prioritātes. Jā, varbūt atsevišķos virzienos tūristu plūsma samazināsies, bet to kompensēs straujāk augošie tirgi Āfrikā, Eiropas Savienībā un Amerikā.

– Tātad turpmākajos gados cilvēki ceļos arvien vairāk?

– Brīva pārvietošanās, ceļošana ir viena no svarīgākajām cilvēktiesībām demokrātiskā sabiedrībā, kas nodrošina labāku dzīves kvalitāti. Neesmu pārliecināta, vai nākotnē ceļotāju skaits nemitīgi pieaugs, bet cilvēki arvien biežāk meklēs iespējas labi atpūsties un saistoši pavadīt brīvo laiku vietās, kurās nav bijuši pirms tam.

– Latvija tika uzņemta PTO 2005. gada 20. oktobrī 15. ģenerālajā asamblejā. Kā vērtējat Latvijas līdzdalību un ieguldījumu šajā laikposmā?

– Atklāti runājot, Latvija nav starp vadošajām Pasaules tūrisma organizācijas dalībvalstīm un tās devumu ir grūti salīdzināt ar valstīm, kas PTO darbojas jau 20 – 30 gadus. Taču Latvijas ieguldījums ir ļoti kvalitatīvs un, manuprāt, pelnījis visaugstāko novērtējumu, jo uz citu valstu fona Latvijas darbība ir pietiekami pamanāma, konstruktīva un lietišķa. Risinot konkrētas problēmas, pieņemtajiem lēmumiem ātri seko rīcība.

– Kā veidosies turpmākā PTO un Latvijas vadošās tūrisma augstskolas sadarbība kopīgajā tūrisma izglītības projektā?

– Pavisam īstenosim projektus septiņās Āfrikas valstīs, un katrā no tiem būs četri etapi. Pirmajā izstrādāsim mācību plānu atkarībā no attiecīgās valsts konkrētajām vajadzībām. Pēc tam atjaunosim tūrisma literatūras bibliotēku, jo pašlaik mācību procesam lielākoties tiek izmantotas novecojušas grāmatas. Tālāk apmācīsim nacionālo tūrisma organizāciju darbiniekus un visbeidzot pasniedzējus, kas iegūtās zināšanas varēs nodot nozarē strādājošajiem. Kad bijām tikuši skaidrībā par aktivitātēm un meklējām projekta vadošās institūcijas, Latvija izrādīja lielu ieinteresētību, konstruktīvi un ātri reaģēja uz mūsu priekšlikumiem, tādēļ tieši Latvijas augstskolai uzticējām vadīt izglītības projektu Ugandā. Var uzskatīt, ka mana vizīte Rīgā iezīmē tā sākumu, bet jau jūlijā jābūt gatavam konkrētam rīcības plānam. Āfrika mums visiem ir jauns izaicinājums, pilnīgi nezināma vide, taču Latvijas kolēģi pie darba ir ķērušies ar milzīgu entuziasmu. Projekts ilgs divus gadus.

– Kāds jums šķiet tūrisma potenciāls Latvijā?

– Latvijai ir daudz kopīga ar manu dzimto Čīli. Te ir unikāli dabas resursi, bagātas kultūras tradīcijas, bet Latvija nav masu tūrisma galamērķis. Lai cilvēkiem būtu interesanti šurp atbraukt, jāizceļ, spilgti jāparāda trīs četras izcilas vietas un tās jāpārdod. Atvilināt tūristus uz Latviju var samērā viegli – ar lētiem avioreisiem, zemām viesnīcu cenām. Bet, lai viņi šeit iztērētu daudz naudas, tūristu skaits nav izšķirošais. Jābūt ļoti augstvērtīgiem tūrisma produktiem un pakalpojumiem. Tie piesaistīs intelektuāļus – to ceļotāju grupu, kādu cer sagaidīt ikviena maza nācija.

***

UZZIŅA

PTO ir pasaules galvenā tūrisma organizācija, kas dibināta 1975. gadā, lai apvienotu visas līdz tam pastāvošās tūrisma un ar tūrismu saistītās organizācijas un aizstāvētu globālā līmenī to intereses. Tās mērķis ir veicināt atbildīga, ilgtspējīga un visā pasaulē pieejama tūrisma attīstību, vispārējo cilvēktiesību un pamatbrīvību ievērošanu neatkarīgi no rases, dzimuma, valodas vai reliģijas. PTO izstrādā standartus tūrisma pakalpojumu kvalitātei un kontrolei, tūrisma statistikas apkopošanai, kā arī regulāri – prognozes tūrisma sektora attīstībai pasaulē. Organizācija kalpo kā globāls forums vienotas tūrisma politikas izstrādāšanai un jebkuru aktuālu, ar tūrismu saistītu jautājumu apspriešanai.

Kopš 2003. gada decembra PTO ir ANO specializētā aģentūra. Pašlaik tajā ir 146 biedri – valstis, 7 asociētie biedri – teritorijas un 350 piesaistītie biedri – izglītības iestādes, tūrisma uzņēmumi, tūrisma organizācijas u. c. PTO tiek finansēta no dalībvalstu iemaksām.

PTO "Tūrisma vīzija 2020" paredz, ka pēc 10 gadiem starptautiskie apmeklējumi pārsniegs 1,56 miljardus, no tiem 1,2 miljardi būs ceļojumi reģionu ietvaros, 0,4 miljardi – tālie ceļojumi. Trīs populārākie tūristu galamērķa reģioni būs Eiropa (717 miljoni tūristu), Austrumāzija un Klusā okeāna reģions (397 miljoni) un Amerikas (282 miljoni).

PTO par tūristu sauc ieceļotāju, kurš pavada vairāk nekā 24 stundas valstī, kurā ieradies biznesa vai atpūtas nolūkā.
 

Komentārs par rakstu: Latvija ir labs partneris

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!