Sestdiena, 13. Jūlijs, 2024
Margarita, Margrieta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Spāres muiža

Reizes skatīts: 17150
Spāres muiža
Spāres muiža
Spāres muiža
Spāres muiža
Spāres muiža
Spāres muiža
Karte

Apraksts


Spāre ir otra lielākā apdzīvotā vieta Ģibuļu pagastā starp Gulbju un Spāres ezeru. Ciemats sāka uzplaukt 19. gs. beigās, kad uzbūvēja dzelzceļa līniju Rīga–Ventspils. Pie stacijas radās Lielspāre, bet apkārt 1790. gadā celtajai Spāres muižas pilij izveidojies vēsturiskais centrs Vecspāre.

Spāres muiža celta kā vienstāva mūra celtne ar augstu cokolstāvu un ļoti interesantām divu laidumu kāpnēm, kuru margās iekalta monogramma. Lietots ļoti bagātīgs fasāžu dekors: rusti, logu apdare un dzega. Vieni no pēdējiem īpašniekiem — Grothusi, kuri šeit dzīvoja līdz 1939. gadam.

Kopš 1940. gada ēkā atrodas skola. Tiesa, 20. gadsimta 60. gados muižas centrālā ēka ievērojami pārbūvēta, kad telpas paplašinātas un pielāgotas plašākas skolas vajadzībām.

Starp citu, Spārē darbojas viena no vecākajām novada skolām, kas rakstos minēta jau ap 1760. gadu.

Pie ēkas piekļaujas savdabīga plānojuma parks, kas ir  viens no skaistākajiem muižu parkiem Kurzemē. Te joprojām aug 17 svešzemju koku un krūmu sugu, to skaitā arī 4,2 metrus resnais ozols un 3,5 metru apkārtmēra kļava.

2012. gada septembrī muižas ēka tiek nodota Spāres tautas nama pārziņā, un tiek veidota kā daudzfunkcionāls kultūras, sporta, tūrisma un sabiedriskais centrs.

Aiz parka, pašā Spāres ezera krastā, jau  kopš barona laikiem bijusi vieta, kas kalpojusi kā atpūtas  teritorija, vēlāk – kolhoza laikā, pārtapdama par brīvdabas estrādi.  2011. gadā estrādi atjauno un pašlaik tā ir lieliska vieta dažādiem pasākumiem un svētkiem.

Kontaktinformācija

  • Novads: Talsu (bij.Talsu rajons)
  • Adrese: Talsu novads, Ģibuļu pagasts, Spāre
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: + 371 28620076
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!