Sestdiena, 13. Jūlijs, 2024
Margarita, Margrieta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca

Reizes skatīts: 11495
Strenču  psihoneiroloģiskā slimnīca
Strenču  psihoneiroloģiskā slimnīca
Strenču  psihoneiroloģiskā slimnīca
Strenču  psihoneiroloģiskā slimnīca
Karte

Apraksts


Strenču  psihoneiroloģiskā  slimnīca un muzejs.

Vidzemes bruņniecība 1899. gadā publiskoja lēmumu par saviem līdzekļiem celt garā vājo dziedniecības iestādi Stackeln (Strenči) apdzīvotā vietā. Būvniecība sākās 1904. gadā pēc arhitekta Augusta Reinberga projekta, un līdz 1907. gadam autora vadībā tika uzbūvēta viena no modernākajām slimnīcām Eiropā ar labiekārtotu parku. Projekts tika realizēts īsā laikā. Bruņniecība līdz pat Latvijas Republikas dibināšanai uzturēja „garā vājo iestādi” par saviem līdzekļiem. Pirmais direktors bija Alberts Bērs.

 

Kādi bija modernas slimnīcas kritēriji 20. gadsimta sākumā? Telpas ar augstiem griestiem, centrālapkure, elektrība, ūdensvads, notekūdeņu sistēma, kā arī palīgsaimniecība. Kompleksu veidoja paviljoni, ēkas izvietojot regulārā ielu plānojumā ar labiekārtotu zaļo zonu, daudzviet saglabājot simtgadīgos kokus un dabisko mežaino zemsedzi. Ēkas tika nosauktas pirmo slimnieku vārdā, piemēram, Annas, Augusta, Marijas un Osvalda māja. Slimnīcu 1912. gadā papildināja ar Jauno māju un Reinbergu māju, kuras celtniecībai līdzekļus deva arhitekta atraitne.

Slimnīca ir piedzīvojusi uzplaukumu un kritumu, kad tiek samazināts pacientu gultu skaits un medicīnas personāls. Šo brīdi varētu dēvēt par uzplaukuma periodu, jo slimnīcas kompleksā ar oficiālo nosaukumu „Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” pēdējos gados ES fondu sponsorēta ēku atjaunošana un jaunbūve, tiek labiekārtota apkārtne, kā arī renovēts dūmenis- ūdenstornis, kas darbojas vēl šodien un tāds saglabājies vienīgais Eiropā (ir kultūras piemineklis).

 

1988.gadā personāls sāk vākt materiālus par slimnīcas vēsturi un tiek izveidots muzejs. Pirmajos gados krājumā ir fotogrāfijas, apraksti, nedaudz priekšmeti, kas vēlākos gados papildinās. Uz 100.gadu pastāvēšanas jubileju bija izveidota plaša izstāde, kas stāstīja par slimnīcas attīstību no pirmsākumiem un novada apdzīvoto vietu vēsturi, kultūru un citām aktivitātēm.

 

Šodien muzejs ir paplašinājies, tajā apskatāmas senas fotogrāfijas, kas sniedz liecību par slimnīcas attīstību, personālu, kultūras un sporta sasniegumiem, pilsētas veidošanos un plostniekiem. Senie priekšmeti liecina par tā laika dzīvi. Muzejs piedalās „muzeja naktīs”, plostnieku un pilsētas svētkos. Tiek rīkotas tematiskas izstādes un dažādi pasākumi. Laba sadarbība izveidojusies ar P.Stradiņa medicīnas muzeju un vietējām iestādēm.

 

Muzejs palīdz skolēniem, studentiem un ikvienam interesentam ar materiāliem, dažādu darbu rakstīšanai un tuvinieku meklējumos.

Kontaktinformācija

  • Novads: Strenču (bij.Valkas rajons)
  • Adrese: Valkas ielā 11, Strenčos, Strenču novadā, LV – 4730
  • Kontaktpersona: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!