Sestdiena, 13. Jūlijs, 2024
Margarita, Margrieta
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Vijciema čiekurkalte

Reizes skatīts: 9563
Vijciema čiekurkalte
Vijciema čiekurkalte
Vijciema čiekurkalte
Vijciema čiekurkalte
Karte

Apraksts


Vijciema Čiekurkalte ir viena no vecākajām Latvijā, kurā vel joprojām tiek izmantotas 100 gadus vecās oriģinālās iekārtas.

19. gadsimta beigās, kad Ziemeļvidzemi, sevišķi Vijciema apkārtni, skāra plaši meža ugunsgrēki, bija jādomā kā mežu atjaunot. Tika nolemts šajā apkārtnē celt čiekuru kalti, kura nodrošinātu meža sēšanai nepieciešamo sēklu apjomu. Un tā 1895. gadā netālu no Vijciema – Mežmuižā, sāka darbu čiekuru kalte, kura darbojās bez pārtraukumiem līdz 20. gadsimta 70-to gadu vidum, kad tā tika apstādināta.

 

Šajā laikā Latvijā uzcēla vairākas lielas čiekurkaltes, kuras darbināja elektrība, kas tika uzskatīta par lētu enerģijas avotu. Savu lomu nospēlēja arī centralizācijas ideja.

Vijciema čiekurkalte nedarbojās vairāk nekā 25 gadus. Tikai pateicoties mežinieku, īpaši ilggadēja Zīles mežniecības mežziņa Miķeļa Pētersona pūlēm, šai laikā tā nepārvērtās par izdemolētu graustu. Visas iekārtas tika saglabātas tādas, kādas tās bija čiekurkaltei uzsākot darbu 1895. gadā.

 

1992. gadā pateicoties Strenču virsmežniecības un Meža darbinieku biedrības cilvēku uzņēmībai, pēc gandrīz trīsdesmit gadiem, vecajā kaltes krāsnī atkal ierūcās uguns. No tā laika katru ziemu, parasti no janvāra līdz aprīlim, griežas divdesmit četri čiekuru žāvēšanas cilindri. Ar oriģinālo ceļamo ratu tiek celti augšā uz trešo stāvu maisi un kastes ar čiekuriem, no kurienes pa speciālām lūkām tos saber žāvēšanas cilindros. Atkal visa čiekuru kalte ziemā smaržo pēc sveķiem un dūmiem, atkal čiekuri atveras, un no tiem birst sēkliņas, kas ir sākums simtiem hektāru jauna meža.

 

Pašreiz Vijciema čiekurkalti apsaimnieko valsts akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”, veiksmīgi apvienojot čiekurkaltes pamatdarbību (ik gadus šeit pārstrādā apmēram 200 hektolitrus priežu un egļu čiekuru) ar vēsturisko vērtību saglabāšanu, jo Vijciema čiekurkalte darbojās arī kā muzejs.

 

Vijciema čiekurkalte piedāvā:

  • ekskursijas grupām un individuāliem apmeklētājiem;
  • čiekuru apstrādes cikla demonstrāciju;
  • informāciju par vēsturisko Mežmuižas kompleksu;
  • čiekuru apstrādi meža īpašniekiem.

Apmeklējumu saskaņot iepriekš.

Kontaktinformācija

  • Novads: Valkas (bij.Valkas rajons)
  • Adrese: Mežmuiža, Vijciema pagasts
  • Kontaktpersona: -
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 26478620
  • E-pasts: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!