Svētdiena, 2. Aprīlis, 2023
Imgarde, Irmgarde
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Rundāles pils

Reizes skatīts: 17425
Rundāles pils
Rundāles pils
Video
Karte

Apraksts


Rundāles vecās pils celšanas laiks precīzi nav zināms, tā minēta 1555.g. Livonijas piļu. Savulaik tā bijusi konventa tipa celtne ar nelielu pagalmu, diviem apaļiem un diviem četrstūrainiem tornīšiem stūros un atradās pašreizējās pils mežaparka malā.
Kurzemes hercoga E.J.Bīrona vasaras rezidence - baroka pils ansamblis, celts divos periodos no 1736.-1740.g. un 1764.-1766.g. pēc itāļu arhitekta F.B.Rastrelli projekta. Interjerus 1765.-68.g. veidojuši tēlnieks J.M.Grafs, gleznotāji F.Martini un K.Cuki. Šajā laikā sāka arī regulārā franču dārza ierīkošanu. Katrs jaunais pils īpašnieks telpas remontēja gan 1813.gadā, 1865.g. un visrūpīgāk 19.gs. 80.gadu otrajā pusē. Vislielākie postījumi pili skāra tūlīt pēc I pasaules kara, bet restaurācijas darbi tika sākti 1933.g. Tikai ar 1972.g. sākās sistemātiska un mērķtiecīga pils ansambļa restaurācija.
Pašreiz pilī apskatāmi hercoga apartamenti un parādes zāles ar 18.gs. iekārtojumu. (K.Veinberga, J.Zviedrāns)


* Bijušie īpašnieki: Livonijas laikā Rundāles viduslaiku pils bija ordeņa vasaļa miteklis. 1505.g. Rundāles lēnis piederēja fon Grothusu dzimtai, kura to 1681.g. pārdeva. 1735.g. muižu nopirka E.J.Bīrons. Viņa dēls Pēteris Bīrons gan vairāk uzturējās pārējās muižās. 1795.g. Kurzeme kļuva par Krievijas impērijas guberņu un pili Katrīna II nodeva grāfam V.Zubovam. 1812.g. kara laikā pilī atradās Napoleona armijas artilērija. No 1822.g. pils īpašnieks bija grāfs � uvalovs. I pasaules kara laikā šeit atradās vācu armija, bet pēc kara un agrārreformas to nodeva Zemkopības ministrijas pārziņā un ierīkoja muzeju. 1972.g. tika nodibināts Rundāles pils muzejs, kas darbojas jau 30 gadus.
* Īpašnieks: Latvijas valsts, LR Kultūras ministrijas pārziņā.
* Apsaimnieko: Rundāles pils muzejs. Direktors - Imants Lancmanis.
* Papildus informācija: Muzejs (Izstādes: “Dārgumi Rundāles pilī”, “Posta laiks”, dārzniekmājā - “Franču regulārā parka atjaunošana”), parks, telpas pasākumiem, restorāns.

Kontaktinformācija

  • Novads: Rundāles (bij.Bauskas rajons)
  • Adrese: Pilsrundāle, Rundāles pagasts, Rundāles novads, LV - 3921
  • Kontaktpersona: -

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!