Trešdiena, 29. Maijs, 2024
Raivis, Raivo, Maksis
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Tukumnieku prāvas notikumu atcerei(ARHĪVS)

Reizes skatīts: 3651
Tukumnieku prāvas notikumu atcerei(ARHĪVS)
Tukumnieku prāvas notikumu atcerei(ARHĪVS)

Apraksts


Šī gada februārī aprit 105 gadi, kopš Rīgā noslēdzās tiesas prāva pret 1905. gada tā sauktā Tukuma kara dalībniekiem, tādēļ Durbes pils (M. Parka 7, Tukumā) aicina izglītības iestādes pieteikties dalībai ceļojums laikā programmā "Tukumnieku prāva 1907. gadā", kas ļaus skolēniem izprast 1905. - 1907. gada revolūcijas notikumus.

Programma skolēniem dos iespēju vērtēt un analizēt tiesas prāvas norisi pret tā saucamā Tukuma kara dalībniekiem, papildināt skolā iegūtās zināšanas un iejusties apsūdzēto un liecinieku lomās. Apsūdzības raksti un tiesas spriedums palīdzēs gūt spilgtāku priekšstatu par 1905. gada revolūcijas notikumiem Tukumā un Latvijā kopumā.

Tukumnieku prāva, kas norisinājās no 1906. gada 19. decembra līdz 1907. gada 9. februārim, bija vislielākā tiesas prāva pret 1905. gada revolūcijas dalībniekiem Krievijas impērijā. Tajā tika apsūdzēti 74 sacelšanās dalībnieki. Tiesas prāvā 17 apsūdzētajiem tika piespriests nāvessods, 12 tika attaisnoti, bet pārējiem tika piespriesta katorga no 2 gadiem un 8 mēnešiem līdz 15 gadiem. 6 no 12 attaisnotajiem ar ģenerālgubernatora pavēli tika izsūtīti uz Sibīriju.
Programmas laikā skolēni tiek sadalīti divās grupās, katrs saņem savu lomu – liecinieks vai apsūdzētājs un informāciju par cilvēku, kura lomā jāiejūtas. Liecinieki saņem arī informāciju, kas būs jāizmanto, sniedzot liecību tiesā. Savukārt apsūdzētie gatavojas pēdējam vārdam pirms sprieduma pasludināšanas. Pēc tiesas prāvas pasākuma dalībnieki piedalās diskusijā par pasākumu un tā laikā iegūtajām zināšanām. Muzeja darbinieki iesaka skolēniem mājās sagatavot ziņojumu, kurā izvērtē savu izspēlēto lomu, ko iesniedz mācību priekšmeta pasniedzējam novērtēšanai.

Aicinām pedagogus dalību programmā pieteikt nedēļu iepriekš. Pirms došanās uz pasākumu skolēniem ir jāatkārto zināšanas par 1905. gada notikumiem Tukumā un novadā. No muzeja skolotāji saņem metodiskos norādījumus, uzdevumus un lomu spēļu sadalījumu skolniekiem.

Par ceļojums laikā metodi
Ceļojums laikā ir jauna muzeju izglītības darba metode. Tā sekmē izpratni par vēsturiskiem notikumiem, ļauj pašiem vēsturiskajā laikā iejusties un to izbaudīt. Tiek iesaistītas visas maņas. Ceļojumi laikā nav skatītāju - visi ir līdzdalībnieki, kuru piedalās ceļojuma satura veidošanā. Tā sniedz izpratni, zināšanas, pieredzi un emocijas.

Mērķauditorija: 9. līdz 12. klašu skolēni, vēstures pedagogi
Ieteicamais norises laiks: 2012. gada 7. februāris - 2. marts
Norises vieta: Durbes pils (M.Parka 7)
Pasākuma ilgums: aptuveni 2 stundas
Cena: 1 Ls no skolēna
Pieteikšanās un plašāka informācija: Juris Celmiņš, Durbes pils vadītājs, tālr. 63122633.

Foto no Kara muzeja arhīva

Kontaktinformācija

  • Novads: Tukuma (bij.Tukuma rajons)
  • Adrese: Durbes pils
  • Kontaktpersona: Juris Celmiņš
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 63122633
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!