Ceturtdiena, 25. Jūlijs, 2024
Jēkabs, Žaklīna
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

NBD Salaspilī zied īrisi un sniegpārsliņu koks(ARHĪVS)

Reizes skatīts: 5254
NBD Salaspilī zied īrisi un sniegpārsliņu koks(ARHĪVS)
NBD Salaspilī zied īrisi un sniegpārsliņu koks(ARHĪVS)

Apraksts


Virdžīnijas sniegpārsliņu koks (Chionanthus virginicus) savu nosaukumu ieguvis ziedu dēļ – pilnziedā tas izskatās kā piebiris ar liegām, baltām sniegpārslām. Ziediem ir viegls, patīkams aromāts. Savvaļā šis savdabīgais augs ir sastopams Ziemeļamerikā, kur tas izaug līdz 10 m augsts. Tā vietējais nosaukums ir „bārkšu koks”.

Kaut arī sniegpārsliņu koks ziedēšanas laikā ir izcili dekoratīvs, turklāt Latvijas klimatā jūtas lieliski, tas joprojām ir gana liels retums ne vien pie mums, bet arī Rietumeiropas stādaudzētavās. Tas tāpēc, ka koka pavairošana ir visai sarežģīta. Ar spraudeņiem sniegpārsliņu koku pavairot praktiski nav iespējams, jo auga jaunie dzinumi nobriest ļoti ātri un nav piedabūjami uz sakņu veidošanu. Savukārt potēšana nav efektīva piemērotu potcelmu trūkuma dēļ. Latvijas vasarā koka sēklas nepaspēj nogatavoties, turklāt to diedzēšana ir ļoti komplicēta.

2008. gada pavasarī Nacionālais Botāniskais dārzs saņēma puskilogramu sniegpārsliņu krūma sēklu no Amerikas. Nācās pacietīgi gaidīt divus garus gadus, līdz lielākā daļa sēklu sadīga. Taču ar augšanu stādi nebūt nesteidzas: turpmāko divu gadu laikā zinātniskajā kokaudzētavā tie izauguši labi ja sprīža garumā. Šogad vairāk nekā 100 „sprīdīši” izstādīti laukā, lai nobriestu un pastieptos. Ceram, ka jau pēc gada būs iespējams šī neparastā, dekoratīvā koka stādus uzplatīt Latvijā.

Sniegpārsliņu koks tikko izplaucis, un tā ziedēšanu varēs vērot vēl aptuveni divas nedēļas. Sestdien, 9. jūnijā, tā apmeklējumu iespējams apvienot ar tematisku ekskursiju par ēdamajiem sausseržiem, nektāraugiem un lopbarības augiem NBD kolekcijās. Ekskursija sāksies 12:00, tā ir bez maksas – jāiegādājas vienīgi ieejas biļete Botāniskajā dārzā.

Apmeklējuma noslēgumā Botāniskais dārzs viesiem piedāvā „konfekti” – iespēju baudīt krāsaino un smaržīgo īrisu kolekciju pilnziedā.


Dace Miezīte
v/a „Nacionālais botāniskais dārzs”
Vides izglītības un informācijas nodaļa
67944610, dace.miezite@nbd.gov.lv


Kontaktinformācija

  • Novads: Salaspils (bij.Rīgas rajons)
  • Adrese: Miera iela 1, Salaspils, NBD
  • Kontaktpersona: Dace Miezīte
  • Mājas lapa: -
  • Tel.: +371 67944610
  • E-pasts: 

Viesu grāmata

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!