Trešdiena, 22. Maijs, 2024
Emīlija
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Rīgas dibinātāja iela

sestdiena, 21. novembris (2009)   

Mazliet paejot pa krāšņo Alberta ielu, kļūst skaidrs kāpēc šī iela jau vairākus gadus ir izdaudzināta kā Rīgas jūgendstila zieds, lai gan tās apbūve tikusi veikta salīdzinoši īsā laika periodā - no 1901.g.-1908.g. Kā nekā – šai ielai dots Rīgas dibinātāja vārds.

 

Laikā, kad Rīga bija kļuvusi par vienu no kultūras centriem cariskajā Krievijā, tai izdevās neatpalikt arī no citām Eiropas pilsētām pateicoties krāšņo namu autoriem – M. Eizenšteinam, N. Mandelštamam un K. Pēkšēnam. 20. gs Rīgas arhitektūra(Vecrīga, Marijas, Elizabetes iela) izcēlās ar vērienu. Tas bija laiks, kad arhitektūras attīstību ļoti pielīdzināja sabiedrības ētikas tendencēm un sociālās sfēras attīstībai. Jūgendstils pārliecinoši guva pārsvaru un izkonkurēja jebkuru citu stilu - tas tika dēvēts par jauno, moderno, brīvo stilu.

Alberta_iela5Alberta_iela4

 

Jūgendstila misija bija prezentēt – svinīgi pasniegt jebkuru ēku, pat sīkākajām niansēm bija jābūt pārdomātām un līdz galam izstrādātām. Plastiskās fasādes sevī ietver amatnieku, mūrnieku, apmetēju izdomu un darba prasmi, jo tās attēloja dažādus fantāzijas tēlus, izteiksmes, ziedu vijumus, aplauztas līnijas. Šīs figurālās skulptūras ir viscaur kā šo namu rotājumi – graciozi tēloti cilvēki, kas tur uz saviem pleciem kolonnu balstus, lauvas un sfinksas, kuras sargā ieeju šajās greznajās celtnēs. 

 

 

 

 

 

 

Prasmīgo amatnieku māka vērojama daudzajos kalumos - vārtos, balkonu un kāpņu margās, vējrādītājos, logu un durvju režģos. Savukārt kāpņu telpām raksturīgas bija vitrāžas - gan ornamenta, gan tematiskas. Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu tituli piešķirti - Alberta ielas 2., 2.a, 4., 6., 8., 11., 12. un 13. namiem. Arī Elizabetes ielas 33. nams un Strēlnieku ielā 4.a esošā celtne, kas turklāt lieliski restaurēta, neatpaliek no pārējiem šedevriem.Alberta_iela6

 

 

 

Mūsdienās Alberta ielas ārējā estētika ir praktiski atgūta, tomēr iekštelpas gan sevī glabā salīdzinoši mazu daļu vēstures, un tas nav laika zoba darbs, bet gan cilvēka rokas. Tādēļ, ja jums rodas vēlme pastaigāties pa Rīgas ielām ar kūpošu kafijas tasi – tad noteikti iesaku šo ielu. Tikai jābrīdina, ka var gadīties aizmirst par līdzpaņemto kafiju...

Komentārs par rakstu: Rīgas dibinātāja iela

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!