Sestdiena, 4. Februāris, 2023
Veronika, Daila
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Septembra tembrs - īpašs un bagātīgs

pirmdiena, 5. septembris (2011)   

Septembris un rudens tuvums katru no mums, protams, noskaņo savādāk. Kāds varbūt žēli kā vijole skumst par viršu ziediem kā vasaras pēdējiem goda vārtiem un neizbēgamo sirmumu dabā un matos. Dažs, iespējams, sparīgi rībina uz sēņu bungām un apgalvo, ka sentimentam nav vietas un kaut tikai ātrāk atnāktu ziema ar visiem ziemas priekiem. Citam, iespējams, vistuvākā šķiet ābeļu spēlētā klavieru romance ar nostalģiskajiem āboliem rasainā zālē... Jā, protams, rudens tuvošanos katrs izjūtam pavisam citādi, taču, manuprāt, kopējais septembra mūzikas instrumentu tembrs ir spilgts un piedzīvojumiem bagāts.

 

Ko mums piedāvā septembris Latvijas novados? Noteikti – Eiropas kultūras mantojuma dienas ar devīzi „Kultūras mantojums - zināšanas un prasmes”, kas vismaz šogad neizskatās pēc pasākumiem „ķeksīša dēļ”. Rūpīgi par 10. septembra vakara norisi pārdomājuši koknesieši. Pēc izglītojošiem pasākumiem un dažādu prasmju apguves būs gan ritma grupas „Pulsa efekts” koncerts, gan uguns šova „Firespirit” uguns meistaru priekšnesumi. Savukārt Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs (LEBM) šoruden viesus aicina uz Vecpiebalgas „Vēveriem”, kur 10. septembrī iespēja iepazīt seno Vidzemes lauku sētu būs bez maksas. Kā saka paši LEBM speciālisti, „Vēveros” apmeklētāji varēs piedalīties „sviesta kulšanā, siera un biezpiena siešanā, kā arī atcerēties vai no jauna piedzīvot maizes cepšanas burvību īstā lauku krāsnī. Turpat būs iespējams iepazīties ar virvju vīšanas, aušanas un tāšu apstrādes prasmēm.” Skaista un interesantu zināšanu pilna varētu izdoties septembra diena Piebalgā.

 

Septembra piedāvājumu klāstā uz mēneša otro pusi vilinoša šķiet iespēja piedalīties ikgadējā Zinātnieku naktī. Visā Eiropā Zinātnieku nakti ar devīzi „Aizraujošā ķīmija” 23. septembrī atzīmēs vairāk nekā 200 pilsētas 32 valstīs; Latvijā – Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Rēzeknē, Ventspilī, Valmierā un arī Salaspilī. Plašākai sabiedrībai apskatei būs atvērti zinātniskie institūti, atsevišķas augstskolu fakultātes, kur interesenti varēs piedalīties zinātniskos eksperimentos, iesaistīties diskusijās, uzdot jautājumus zinātniekiem, uz brīdi iejusties zinātnieku ikdienā. Tāpat aktīvas sarunas un diskusijas, „nezināmā zināmajā” noskaidrošana varēs notikt īpašajās zinātnes kafejnīcās. Rīgā tādas būs Latvijas Universitātē un Eiropas Savienības mājā.

 

Tomēr – septembri, iespējams, viskošāk un dzīvespriecīgāk noskaņo Miķeļdienas tirdziņi, kas notiek teju katrā novadā jau dažas dienas pirms Miķeļiem. Tā rīdzinieki un Rīgas viesi 24. septembrī visas dienas garumā tiek aicināti uz Doma laukumu. Kā jau ierasts rudens ražas svētkos, varēs iegādāties gan Latvijas lauku labumus, gan amatnieku darinājumus. Latgales pusē ar „tauku sivēntiņu” priecēs Izvalta Krāslavas novadā, 25. septembrī lielisks tirdziņš Kurzemes pusē – Kandavā, Vidzemē – 26. septembrī uz nebēdu tiks smiets, diets un tirgots Smiltenes novada Grundzālē. Uzskaitīt varētu vēl un vēl, un ikkatrā vietā būs bauda acīm un vēderam.

 

Miķeļi ir rudens saulgrieži, kad saule pagriežas uz ziemas pusi, tādēļ diena un nakts ir vienā garumā. Bet mums taču ir jāizbauda katrs mēnesis, kas mums gada ritumā dots. Un septembra tembrs ir valdzinošs un ļoti, ļoti bagātīgs.


Anita Grīniece

Komentārs par rakstu: Septembra tembrs - īpašs un bagātīgs

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!