Piektdiena, 21. Jūnijs, 2024
Monvīds, Egita, Emīls
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Latviešu skulptori tiek atzīti par labākajiem Krievijā

otrdiena, 22. janvāris (2013)   

Latviešu tēlniece Inese Valtere-Ūlande un, šeit dzīvojošais, lietuviešu mākslinieks Donats Mockus uzvar atklātajā Krievijas sniega skulptūru veidošanas čempionātā (Кубок России) – saņemot „zeltu”, par skulptūru „Klusā lūgšana”. Savukārt, trešās vietas godpilno „bronzu”, iegūst otra latviešu komanda Аgnese Rudzīte – Kirillova, Аnatolijs Kirillovs un Aleksejs Geiko par darbu „Ideja”.

 

Trešais Krievijas atklātais sniega skulptūru veidošanas čempionāts "Зимний вернисаж - 2013" (”Ziemas vernisāža-2013”) notika no 12. līdz 18.janvārim Permā, kas ir „Krievijas kauss” un kultūras olimpiāde „Soči-2014”, ieskandinot Permas 290 gadu jubileju. Krievijas ziemas mākslas čempionāts ”Ziemas vernisāža-2013” sadalīts divās daļās, pirmajā sniega skulptūru konkurss Permā, bet otrā Ledus skulptūru konkurss novembrī par godu Ziemas olimpisko spēļu lāpas iedegšanas stafetei Salehardā Jamalas pilsētā.

Starptautisko sniega veidošanas čempionātu organizē Krievijas tēlniecības fonds "Vienotība", pulcējot 40 dalībniekus, no astoņiem Krievijas reģioniem un spēcīgākos citu festivālu laureātus no Lietuvas, Latvijas, Ķīnas, Vācijas, Francijas, Itālijas, Nīderlandes un Kanādas.
Šogad festivālu nedaudz pievīla laika apstākļi, jo uzsākot gatavot sniega skulptūru blokus, bija maz sniega, tāpēc tas tika vākts no visām iespējamajām pilsētas vietām. Rezultātā, izlozes kārtībā, dalībnieki ieguva atšķirīgas nokrāsas sapresēta sniega kubus. Arī Ineses Valteres-Ūlandes un Donata Mockus trīs kubikmetru materiāls bija ar daudz piemaisījumiem, pelēcīgā krāsā, bet tas netraucēja pārsteigt žūrijas komisiju.

 

Ineses un Donata darbā „Klusā lūgšana” atainota vecmāmiņa tautas tērpā, kas sakrustojusi rokas lūgšanā par nelielu mājiņu saltajā ziemā.
Kā izsakās paši mākslinieki – Vēlējāmies uz tālo Krievijas nostūri aizvest kaut mazu daļiņu latviešu sirds siltumu. Lai saltais sniegs spētu to izstarot. Kur un kad ir mājīgi un silti? Atceroties bērnību, nāk prātā lauku mājas un mīļā vecmāmiņa, kura sagaida ar siltiem pīrāgiem. Šeit it kā apstājies laiks, ir silti un omulīgi. Mākslinieku tandēms, ļauj katram pašam interpretēt, kāpēc vecmāmiņai uz ausīm ir austiņas. Varbūt tur skan lūgšana? Varbūt, lai koncentrētos un atslēgtos no pasaules trokšņiem, klusumā raidītu savu lūgšanu augstākiem spēkiem.
Trešās vietas skulptūrā „Ideja”, attēlota jauka, piemīlīga sievietes seja ar agresīvu haizivs tēlu galvā. Šāda alegorija norāda uz to, ka ne vienmēr jauka izskata galvās rodas arī tikpat jaukas idejas, un redzamā forma ne vienmēr atbilst iekšējai pasaulei.

 

Čempionāta ietvaros, atklājot Permas pilsētas jubilejas gadu, notika arī 2 reiz 3 metru sniega izciļņu veidošanas zibens turnīrs. Uzreiz pēc festivāla atklāšanas ceremonijas, 12.janvārī, katra komanda izlozēja savu darba virsmas vietu uz jau sagatavotiem sniega kubiem, uz kuriem, vienas stundas laikā, bija jāataino kāds šo pilsētu raksturojošs skats. Skatītāju simpātijas balsojuma rezultātā, arī šajā zibens turnīrā 1.vietu ieguva Inese un Donats.

Pirms konkursa, festivāla nolikumā vēstīts, ka uzvarētājiem tiks piešķirts čempiona tituls- Krievijas kauss, bet, ja uzvarēs Krievijas pārstāvji, tad viņi iegūs arī oficiālās tiesības pārstāvēt valsti citās starptautiskajās sacensībās un pasaules čempionātā.
Dotajā brīdī Inese un Donats gatavojas Jelgavas ledus skulptūru festivālam, kurā, līdztekus pasaules labākajiem ledus skulptoriem, abi startēs vienā komandā, kā arī apņēmušies izgatavot Koskenkorva ledus bāru.

 

Kā jau ziņots, no 8. – 10. februārim Jelgavā, Uzvaras parkā notiks vērienīgākais ledus skulptūru festivāls 15 gadu pastāvēšanas vēsturē. Pretojoties gravitācijas spēkiem - Uzvaras parks Jelgavā pārvērtīsies par ledus planētu, izdzīvojot kosmiskus multimediālus priekšnesumus, kuri tiks papildināti ar oriģinālām uguns, gaismas un video instalācijām. Jelgavas festivālā piedalīsies 30 pasaulē atzīti mākslinieki no 10 valstīm - Krievijas, Bulgārijas, Ukrainas, Francijas, Vācijas, Latvijas, Lietuvas, Ungārijas, Lielbritānijas un ASV. Konkurence solās būt īpaši sīva, jo lielākā daļa no māksliniekiem ir dažādu festivālu pirmo godalgu ieguvēji. Tāpat šogad palielināsies ledus skulptūru mērogi, jo katram dalībniekam tiks piešķirts daudz vairāk ledus, kopumā vairāk kā 60 tonnas Latvijā ražota kristāldzidra pārtikas ledus. Skatītāju vērtējumam ledus slidkalniņi, bāri, vairāk kā 50 ledus darbi tiks prezentēti no 8. februāra.

 

Vairāk par festivālu: www.icelv.lv

Ivars Pirvics
Projektu vadītājs
Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde „Kultūra”

Komentārs par rakstu: Latviešu skulptori tiek atzīti par labākajiem Krievijā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!