Trešdiena, 19. Jūnijs, 2024
Nils, Viktors
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

"Vēstules uz bērza tāss" arī Somijā

trešdiena, 6. februāris (2013)   

7. februārī notiks Tukuma muzeja ceļojošās izstādes "Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss" atklāšana Sagalundas muzejā Somijā. Atklāšanā piedalīsies LR vēstnieks Somijā J. Blome un Tukuma muzeja direktore A. Ozola, kas lasīs lekciju "Pazudinātās paaudzes stāsti".
Ceļojošā izstāde "Sibīrijā rakstītās vēstules uz bērza tāss" izveidota 2010. gadā ar Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes atbalstu un tās atklāšana notika Eiropas parlamenta ēkā Briselē 2010.gada 14. jūnijā. Kopš tā laika izstāde bijusi apskatāma ne tikai Beļģijā un Latvijā, bet arī Kanādā un Īrijā un to redzējuši vismaz 9040 cilvēki.


Izstādē apkopota informācija un vizuālais materiāls par cilvēkiem, kurus represējušas padomju varas iestādes laikā no 1941. līdz 1949. gadam, to vidū Tukuma advokāta Ķārļa Roberta Kalevica un Tumes pagasta lauksaimnieka Friča Meldera ģimenes. Izstādes popularizēšanai Tukuma muzejs ir izveidojis bukletu, kas ar Kultūras ministrijas un Tukuma novada Domes atbalstu izdots latviešu, krievu, angļu franču, igauņu, somu un zviedru valodās.


2009. gadā UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļautas 19 Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss, kas glabājas septiņos Latvijas muzejos. UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) otro reizi ir izsludinājusi nomināciju pieteikšanu UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajam reģistram. Tukuma muzejs pašlaik gatavo informāciju par 9 Sibīrijā rakstītajām vēstulēm uz bērza tāss, ko muzejam dāvinājuši Skaidrīte Vigule un Valdis Mežaks un Ilmāra Binava – Binausa dāvinātu Sibīrijā gatavotu dzejas grāmatiņu, lai sadarbībā ar Talsu novada muzeju, Daugavas muzeju, Aizkraukles vēstures un mākslas muzeju, Rakstniecības un mūzikas muzeju un muzeju Ebreji Latvijā līdz aprīlim sagatavotu pieteikumu.


Tukuma pilsētas vēstures muzejā Pils tornis izveidota virtuāla ekspozīcija „Vēstules nākamībai”. Virtuālā ekspozīcija atspoguļo nominācijā iekļauto vēstuļu autoru un adresātu dzīves gājumu un apliecina viņu spēju izdzīvot, pretoties, saglabāt pašlepnumu un piederību savai tautai. Ekspozīcija ir pieejama latviešu, krievu, angļu un franču valodās.
Tukuma muzejs aicina iedzīvotājus, kam saglabājušās vēstules uz bērza tāss, iesaistīties UNESCO nominācijas papildināšanā.
Plašāka informācija pa tālr. 63124348, 25622131

 

Informāciju sagatavoja:
Gundega Rugāja,
Tukuma muzeja Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.
T. 63182392,
E. pr@tukumamuzejs.lv
 

Komentārs par rakstu: "Vēstules uz bērza tāss" arī Somijā

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!