Piektdiena, 3. Februāris, 2023
Vida, Ida, Aīda
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Ziema, prom! Jānāk pavasarim. Meteņu jautrība

otrdiena, 11. februāris (2014)   

Brīvdabas muzejs 16. februārī no plkst. 11:00 līdz plkst. 16:00 aicina svinēt Meteņus kopā ar XV Starptautiskā masku tradīciju festivāla noslēguma pasākumu. Ar kopīgām dziesmām, dančiem un rituālajām darbībām dzīsim projām ziemu un aicināsim pavasari.

Meteņus agrāk svinēja kā viduspunktu starp ziemas un pavasara saulgriežiem. Ar Meteņiem beidzas budēļos iešanas laiks, tāpēc pēdējā dienā maskošanās tradīcija bijusi sevišķi iecienīta tā, ka dažos novados Meteņdienu pat saukuši par Budēļu dienu. Meteņdienas budēļi izpēra slinkākos – pērienu dabūja ikviens, kas nebija mācījies grāmatu zinības. Diemžēl sniega trūkums šogad neļaus izbaudīt vienu no svarīgām Meteņu tradīcijām – vizināšanos ragaviņās. Tomēr starp ziemas un pavasara saulgriežiem Brīvdabas muzejā „Ķekatā–ļekatā” skanēs skaļi un jautri budēļi nāks. Maskosimies, dziedāsim, kārtīgi ēdīsim grūdeni ar speķa raušiem un dzīsim projām ziemu!

 

Meteņu svinību laikā Brīvdabas muzejā šogad notiks XV Starptautiskā masku tradīciju festivāla noslēgums. Maskošanās tradīcijas nāk no seniem laikiem un pazīstamas visām tautām.  Lai maskošanās tradīciju saglabātu, popularizētu un attīstītu mūsdienās, festivālu rīko Latvijas Folkloras biedrība sadarbība ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.

 

Festivālā Latviju pārstāvēs Andrejbērni, vecīši, čigāni, kaitys, miežvilki, budēļi,amatnieki, ķekatas un citas masku grupas no Bārbeles, Dagdas, Katlakalna, Liepājas, Līvāniem, Madonas, Mālpils, Ogres, Preiļiem, Rēzeknes, Rīgas, Salacgrīvas, Sarkaņiem, Tārgales, Vidrižiem. Apmeklētājus priecēs dalībnieki no Lietuvas – Klaipēdas folkloras kopa „Kuršu ainiai” un Kurtuvēnu folkloras kopa, kuras rādīs Užgavēņa (Meteņa) masku tradīcijas. Festivāla dalībnieki no Krievijas, Maskavas vēstures–novadpētniecības biedrība "Metsänen kundem" (Meža kopiena) atveidos mītu par Pasaules radīšanu, kas sakņojas somugru mitoloģijā.

 

Dažādu novadu māju pagalmos norisināsies rituālās darbības, kas saistītas ar auglības un svētības nodrošināšanu nākamajam ražas gadam. Noslēgumā pie Vidzemes sētas notiks Meteņa dzīšana.

Mērsraga smēdē darbosies kalējs, Nidas dūmistabā – sveču lējējs un dravnieks, bet Kurzemes zemnieka sētā varēs rotaļāties ar senajām koka spēlēm. Izstāžu zālē maskās varēs tērpties arī apmeklētāji. Meteņdienas ēdieni un citi gardumi būs atrodami Priedes krogā un pie Pūnītes.

Meteņu pasākuma laikā no 13:00 līdz 15:00 visiem interesentiem tiks piedāvāta vienreizēja iespēja: pirms restaurācijas apmeklētājiem būs atvērta senā ostas noliktava, kas 1697. gadā celta Liepājā, bet kopš 1940. gada atrodas Brīvdabas muzejā Juglas ezera krastā.

 

Eva Birzleja

LEBM Izglītības un informācijas nodaļa

 

Komentārs par rakstu: Ziema, prom! Jānāk pavasarim. Meteņu jautrība

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!