Sestdiena, 25. Maijs, 2024
Junora, Anšlavs
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Dailes teātra 100. sezonas aktualitātes

piektdiena, 6. septembris (2019)   

Ceturtdien, 5. septembrī, Dailes teātrī notika preses konference, kurā teātra pārstāvji informēja par 2019./2020. gada sezonas aktualitātēm.

Preses konferencē piedalījās Dailes teātra direktors Andris Vītols, mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž.Džilindžers, režisori Nikolajs Korobovs, Intars Rešetins un VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Kitija Gruškevica.

Andris Vītols informēja, ka šī Dailes teātrim ir 100. sezona, bet teātra jubileja vēl netiek svinēta. “Varētu rasties jautājums, kāpēc sezona netiek kā īpaši atzīmēta. Tad, kad 1920. gada rudenī ar izrādi “Indulis un Ārija” tika atklāts Dailes teātris, tad teātrim bija 1. sezona un 0 gadu, tāpēc jubileju svinēsim 2020. gada 19. novembrī, kad teātrim būs pilni 100 gadi,” skaidroja A. Vītols. Paralēli jauniestudējumiem šosezon teātris gatavojas jubilejai, plānojot īpašas teātrim veltītas izrādes, grāmatu par Dailes teātri, starptautisku teātra konferenci, kas tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmiju un Latvijas Teātra darbinieku savienību, neizpaliks arī jubilejas koncerts un citas svētku aktivitātes.

 

Vasaras sākumā tika sniegts priekšlikums pārveidot Dailes teātra Lielo zāli par akustisko koncertzāli, ja teātrim tiktu izbūvēta jaunā zāle. Ņemot vērā jau iesāktos siltināšanas un priekšlaukuma rekonstrukcijas projektus, kā arī, saprotot ka akustiskajā koncertzālē nekādā gadījumā vairs nebūtu iespējams izrādīt teātra izrādes, šis priekšlikums vairs nav aktuāls. Taču jautājums par Lielās zāles pārveidošanu, pielāgojot to dramatisko izrāžu vajadzībām un novecojušās skatuves tehnikas atjaunošana, ir joprojām vitāli svarīgs, pie kura teātris turpinās strādāt.

No 2019. gada novembra Dailes teātris uzsāks nodrošināt atsevišķu izrāžu titrēšanu angļu valodā. Pirmās izrādes, kam tulkojums tiks piedāvāts, būs “Lauva ziemā” 1. novembrī un “Salemas raganas” 21. novembrī.

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes locekle Kitija Gruškevica pastāstīja par gaidāmajām pārmaiņām ēkā un tai piegulošajā teritorijā. Ir uzsākts energoefektivitātes paaugstināšanas projekts, kura ietvaros tiks siltināts jumta segums, mainīti logi un durvis ēkas saimnieciskajā daļā, kas netika izdarīts iepriekšējā remonta laikā, gatavojoties NATO samitam. Projekta ietvaros tiks siltināts skatuves tornis, modernizēta apgaismojuma un apkures sistēma. Tā rezultātā būs iespējams palielināt komforta līmeni ēkā un samazināt izdevumus par komunālajiem maksājumiem. Sadarbībā ar Rīgas domi plānoti arī teātrim piegulošās teritorijas sakārtošanas darbi. Ir noslēdzies metu konkurss, šobrīd notiek projektēšana. Darbus plānots uzsākt šoruden, pēc iespējas netraucējot teātra darbībai, pabeigt tos cer līdz teātra jubilejas svinībām.

 

Mākslinieciskais vadītājs Dž. Dž. Džilindžers informēja, ka pagājušajā sezonā tika nospēlētas 475 izrādes, ko noskatījušies 194 000 skatītāju, kas ir krietni vairāk kā citos Latvijas teātros. “Mūsu, kā akadēmiska teātra, misija ir piesaistīt teātrim pēc iespējas plašāku skatītāju loku,” skaidroja Dž. Dž. Džilindžers. Viņš arī norādīja, ka līdz šim teātris nav centies skatītājus audzināt un nedarīs to arī turpmāk, par ko bieži tiek runāts: “Teātrim nav jāaudzina skatītāju, jo tas nozīmētu, ka skatītājs ir neaudzināts. Ambiciozi ir uzskatīt, ka režisoru uzdevums ir mācīt skatītājiem, kā dzīvot. Ja skatītājam būs interese, viņš nāks uz izrādi un pirks arī biļetes.”

Dž. Dž. Džilindžers pauda prieku par pagājušajā sezonā sasniegto. Dailes teātrim ir piešķirtas 17 “Spēlmaņu nakts” nominācijas, tāpat šajā sezonā ir palielinājies pārdoto abonementu skaits par 8%, kas liecina, ka teātris skatītājus pagājušajā sezonā nav pievīlis. Turpinājumā Dž. Dž. Džilindžers iepazīstināja ar plānotajiem jauniestudējumiem visās zālēs.

Dailes teātris šajā sezonā piedāvās 16 jauniestudējumus – 14 izrādes un 2 koncertus. Lielajā zālē tiks piedāvāti 5 jauniestudējumi. Pirmais būs Reja Kūnija komēdijas “Neiespējamā misija” iestudējums Dž. Dž. Džilindžera režijā, kam pirmizrāde jau 20. septembrī. Tam sekos Toma Stoparda, Lī Hola un Marka Normena “Iemīlējies Šekspīrs” Rolanda Atkočūna režijā, Filisas Nādžas “Talantīgais Misters Riplijs” Lauras Grozas-Ķiberes režijā, Maksa Friša “Santa Krusa” Dž. Dž. Džilindžera režijā un Regnāra Vaivara veidotais Ēriha Marijas Remarka darba “Trīs draugi” iestudējums. Sezonā ieplānoti arī divi tradicionālie koncerti – Vecgada koncerts un “Spanovska ballīte – 6. sērija”.

 

Mazajā zālē pirmais jaunums būs 18. septembrī, kad pirmizrādi piedzīvos Rolanda Atkočūna veidotais Ivana Viripajeva lugas “Nepanesami ilgi apskāvieni” iestudējums. Nākamā būs Intara Rešetina iestudētā Pjēra Gripari “Inspektors Tutū” – pasakaina izrāde bērniem, kam pirmizrāde būs 27. novembrī. Tām sekos vēl trīs darbi – Andžeja Saramonoviča “Testosterons” Oļega Šapošņikova režijā, Jaroslavas Pulinovičas “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta” Mihaila Gruzdova režijā un Rēzijas Kalniņas iestudētā Helēnas Kūperes “Sievietes un klavierskaņotājs”.

Kamerzālē ieplānoti 4 jaunumi. Šobrīd pirmizrādei 22. septembrī režisors Nikolajs Korobovs gatavo Luidži Lunari lugas “Trīs šūpolēs” iestudējumu. Tam sekos Intara Rešetina veidotais Floriana Zellera drāmas “Māte” iestudējums, Dunkana Makmillana “Monstrs” Dmitrija Petrenko režijā, bet sezonas noslēgumā režisors Gundars Silakaktiņš piedāvās Artūra Dīča lugas “Blokmājas Dons Kihots” iestudējumu.

 

Informāciju sagatavoja

Laura Leimane

Dailes teātra sabiedrisko attiecību vadītāja

67270424, 28808590

laura.leimane@dailesteatris.lv

Komentārs par rakstu: Dailes teātra 100. sezonas aktualitātes

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!