Pirmdiena, 2. Oktobris, 2023
Skaidris, Ilma
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Spindzošs, stindzinošs, bet ar vēsturi

otrdiena, 19. janvāris (2010)   

Iestājies ledus laikmets un mūžīgais sasalums, un  un sals nepiedienīgi sāk kniebt pat vietā, kas atrodas zem jostas un kuru nepieklājīgi būtu nosaukt vārdā… Bet es vēlētos Jūs izvest nelielā retrospektīvā ekskursijā, fonā dziedot odu par salu…

 

Kristali 

Kristali

 

Sākās 1709.gads. Un sākās ar aukstuma cunami. Tajā tālajā ziemā aizsala visa Baltijas jūra, kuru varēja krustu šķērsu izbradāt līdz pat aprīļa sākumam (BMW toreiz vēl nebija)… Šī nodevīgā aukstuma dēļ pavasarī Rīga aci pret aci satikās ar lielākajiem plūdiem savā neilgajā pastāvēšanas vēsturē, bet visā Eiropā bargais sals veica dabisko atlasi. Šajā ziemā vidējā temperatūra bija 7 grādus zemāka par visiem 20.gadsimta vidējiem rādītājiem, un Eiropa, tā teikt, sala pieteiktajā kaujā devās kā vērsis, bet atgriezās jau kā govs. Un, lai uzturētu veselīgu stāstījuma spriedzi, varu painformēt, ka, vērojot Saules mazo aktivitāti, es pat teiktu – ierūsēšanu, pēdējo gadu laikā, ir jāsāk uztraukties, ka kas līdzīgs var atkārtoties. Mēs esam uz tīrīšanas ēras šaurā sliekšņa, lai arī acteki uzskata, ka 2012.gadā klimats būs visai patīkami tropisks.

 

Aukstums

Aukstums

 

Janvāris 1709.gadā bija neparasti vētrains un ērmīgs, un pārsvarā tas atnesa rietumu un dienvidu vēsmas, kas gan ierasti pēc savas dziļākās būtības ir visai tīkamas, bet arī laikam ir sava savtīgā, zemiskā gudrība, un tas var sagribēt padzīt velnu. Doma baznīcā joprojām atrodama plāksne ar iecirstu 1709.gada plūdu atzīmi – 4,68m virs jūras līmeņa. Tā laika rakstiskās liecības arī sniedz visai interesantu ieskatu tīri sadzīviskās peripētijās – sasalušo maizi varējis skaldīt ar cirvi, bet naktscepures pa nakti galvu bija organiski sasaistījušas ar gultas galvgali. Un tie, kas laimīgi izsprukuši no nāves aukstās ķetnas (spriežot pēc visiem faktiem – šis salīdzinājums ir stipri pārspīlēts), ieskrēja bada lamatās, jo, piemēram, parīzieši svaigu pārtiku gaidīja 3 mēnešus nosprostoto un neizbraucamo ceļu dēļ. Un, ja kāds Parīzē ir baudījis maizi no maltām papardēm un nātrēm, tad Jūsu zināšanai – tā nav vis delikatese, bet gan lielā sasaluma sekas.

Komentārs par rakstu: Spindzošs, stindzinošs, bet ar vēsturi

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!