Pirmdiena, 30. Janvāris, 2023
Tīna, Valentīna, Pārsla
iPhone Android Mob
TwitterFoursquareDraugiemFacebookFlickrVimeo
Viesnīcu preces
Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta    Pirtis un atpūta
 
 
 
 

Vārti būs vaļā gavilēm

ceturtdiena, 1. aprīlis (2010)   

Varbūt reizēm apmulstam starp tradīcijām: latviešu Lielo dienu, kas nu jau pagājusi, un visas kristīgās pasaules Lieldienām. Lai nu kā tas būtu, saule iet savu ceļu. Lieldienas, kā zināms, katru gadu mainīgos datumos tiek svinētas ne jau tāpat vien: Pirmo Lieldienu svētdiena ir pirmā pilnmēness svētdiena pēc pavasara iesākšanās. Tādēļ zīmīgas man šķiet šīs nedēļas dienas, piederam kādai draudzei vai nē – gudrie padomi jau no vecāsmammas dzirdēti un tālāk savā ģimenē pārmantoti. Vismaz nedaudzi. Tā, piemēram, zinu, ka Zaļajā Ceturtdienā neko nevajag no meža nest mājās: tad čūskas mājās līdīšot. Lielajā Piektdienā, savukārt, nedrīkst strādāt (tas gan neattiecas uz, piemēram, govju slaukšanu un tamlīdzīgi) – tad slimības piemetīsies un pilnīgi noteikti sāpēs mugura. Klusajā Sestdienā laiks kārt šūpoles, bet šūpoties gan nedrīkst, tikai iemēģināt: šajā dienā, kad Kristus guļ kapā, nav vietas līksmībai. Toties Lieldienu svētdienā, kaut vai jau pēc pusnakts – priekam un gavilēm vārti vaļā!

 


Vēl parasti piedomāju – kā gan vajadzētu līdz ar saules lēktu kaut reizi pabūt pie upītes vai avota, kas tek pret austrumiem. Zinu, ka Lieldienu rītā saule trīs reizes un trīs krāsās šūpojas un tas, kas tekošā ūdenī līdz ar saules lēktu ūdenī acis izmazgās, visu gadu būs gana redzīgs un gana smuks. Ja vēl kādam tāda vēlme, bet nav skaidra orientiera, kur tieši acis būtu jāmazgā, varu ieteikt – ja esat Ziemeļvidzemē, tad upe ar reto vārdu vīriešu dzimtē – Abuls pie pašas Smiltenes robežas patiešām met līkumu uz austrumiem un ūdens tur šajā pavasarī straujš un labs. Var ne tikai acis izmazgāt, bet kaut vai pa īstam plunčāties.
 

 


Kad rīta cēliens piepildīts un, ja vēl joprojām esat Vidzemes pusē, tad, iespējams, vērts doties uz Valmieru. Kā informē Valmieras TIC, Lieldienu pasākumi pilsētā un apkārtnē būs tiešām interesanti.

 

Tātad svētdien, 4. aprīlī: plkst.12:00 „Raibie Lieldienu piedzīvojumi” Valmieras Kultūras centrā;

 


„Kocēnu pavasaris”: plkst.08:00-14:00 uzņēmēju, zemnieku un amatnieku produkcijas izstāde „Tavai mājai, dārzam un ģimenei...", tirdziņi, atrakcijas bērniem.

Plkst.10:00 suņu dresūras paraugdemonstrējumi.

Plkst.11:00 Pie Kocēnu sporta nama - „Svētku sveicieni” kopā ar deju kolektīvu “Savieši” un ielu cirka māksliniekiem.

Plkst.12:00 „Lielās dienas sveikšana” kopā ar dāmu trio “Kas ar mani”, deju kolektīvu “Savieši”, ielu cirka mākslinieku priekšnesumi, SIA “Zirgaudzētavas Kocēni” jauno jātnieku paraugdemonstrējumi.

Plkst. 13:30 Kocēnu novada domes tradīciju zālē - Daces Brizauskas personālizstādes „Savādie gadi” atklāšana.

Plkst.22:00 Kocēnu pamatskolas zālē - Lieldienu balle kopā ar grupu „Kaspars Antess un draugi” (bārs, galdiņi), Ls 2,50.

 


„Es uzkāru šūpolītes Lieldieniņu rītiņā...” Dikļu pils pagalmā pl.11:00 Lieldienu draiskošanās ar folkloras kopu „Endzelīte”, Dikļu kultūras namā pl.13:00 jauno talantu koncerts, pl.14:00 multiplikācijas filmu programma, pl.15:00 zīmējumu konkurss. Bez maksas;
Lieldienu sagaidīšana” Bērzaines centrā; ”Nu atnāca Lieldieniņa” Zilākalna kultūras namā.
 

Jā, tā par Lieldienu priekiem parūpējies Valmieras novads. Savukārt, ja ir vēlme tikai nedaudz izbraukt iz Rīgas, tad droši uz Doles salu – Daugavas muzejā tradicionālais pasākums ģimenēm ar bērniem. Visiem vecumiem – īpaši atraktīvas norises Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī „Zaķi, olas un salmi pa gaisu!”. Runā, ka iešot ņigu ņegu un tik tiešām viss, kas vien pieejams un ‘lidināms”, lidošot un lidināšoties. No salmiem nepaliks ne miņas...
 


Bet pats galvenais, protams, kārtīgi izšūpoties „visas trejas Lieldieniņas”! Negribam taču, lai vasarā mūs apēd odi un citi knišļi. Priecīgas Lieldienas! Arī, piemēram, tālajā Indijā, kur, kā stāsta Inguna, šūpoties, iespējams, sanāks sari un uz ziloņa snuķa un + 37 grādu karstumā.
 


Par foto paldies arī botāniskajam dārzam, Laurim un Ingunai!

Komentārs par rakstu: Vārti būs vaļā gavilēm

Vārds, uzvārds 

Komentārs 


Drošības kods 
Rotaļas
Nav neviena sludinājuma.

Aptauja

Nepareizi ievadīts lietotāja vārds vai parole!